Nr 131

Tylko nadanie pisma za pośrednictwem Poczty Polskiej daje pewność zachowania terminu

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że oddanie przed upływem przewidzianego terminu pisma w placówce pocztowej innego operatora niż wyznaczony (Poczta Polska) nie skutkuje zachowaniem terminu, gdy pismo dostarczono sądowi po jego upływie. Tym sposobem rozstrzygnięto rozbieżności w orzecznictwie administracyjnym, opowiadając się za bardziej rygorystycznym stanowiskiem.

Będzie można zdawać ponownie tekst kwalifikacyjny w innym ośrodku

Szykują się zmiany w rozporządzeniu dotyczącym szkoleń i kwalifikacji kierowców. Więcej osób będzie mogło przystąpić do testu kwalifikacyjnego. A ci, którzy go nie zdadzą, będą mogli przystąpić do niego gdzie indziej.

Znamy wymiary czasu pracy i dodatki nocne w 2016 roku

W skali roku pracownicy będą mieli do przepracowania 2016 godzin, czyli dokładnie tyle samo co w 2015 roku. Jednak będą mniejsze wahania w wymiarach w poszczególnych miesiącach, a maksymalnie na miesiąc popracujemy 176 godzin.

Nr 130

Znaki drogowe ułatwią życie przewoźnikowi

Będą zmiany w rozporządzeniu dotyczącym znaków drogowych. Znaki uprzedzą o wjeździe na drogę płatną oraz będą informować o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 11,5 t.

Za złamanie zasad kabotażu w Austrii grożą wysokie kary

Polski przedsiębiorca, który chce wykonać kabotaż w Austrii, ma obowiązek zgłosić kierowców do odpowiedniego urzędu. Musi też wyposażyć ich w potrzebne dokumenty, a także zapewnić wymaganą stawkę wynagrodzenia. Za niedopełnienie tych obowiązków zostanie surowo ukarany.

Nr 129

Zaświadczenie o działalności – jak poprawnie stosować rozporządzenie nr 165

Rozporządzenie nr 165/2014 wprowadziło wiele uregulowań w dziedzinie tachografów cyfrowych. Jednak największym echem w branży transportowej odbiła się nowość dotycząca wystawiania zaświadczeń o nieprowadzeniu pojazdu. Nowe regulacje zwolniły przedsiębiorców transportowych z wymogu wystawiania kierowcom tych dokumentów, jednak dotyczy to tylko wyjątkowych sytuacji. Jak stosować te przepisy w praktyce, żeby nie narazić się na kary grożące wszystkim osobom w firmie? Wątpliwości wyjaśniamy poniżej.

Za rok podatek od niektórych pojazdów będzie niższy

Właściciele ciężarówek o dmc od 3,5 do 12 t zapłacą niższy podatek od tych środków transportowych. Jednak w przypadku niektórych autobusów koszt będzie wyższy.

Nr 128

Źle się skończy wwóz do Rosji towarów objętych embargiem

Rosja postanowiła, że będzie niszczyć wwiezione na jej teren produkty rolnicze, środki i żywność państw, które wprowadziły sankcje gospodarcze wobec Rosji za embargo lub poparły tę decyzję.

Zaświadczenie o działalności dokumentuje też wyjątki od przepisów

Pytanie: Kierowca prowadzi pojazd używany do odbioru mleka z gospodarstw rolnych. Co miesiąc ma 3−6 dni wolnych i znowu wyrusza w trasę tym samochodem. W jaki sposób wystawiać mu zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu dotyczące wyłączenia z zakresu stosowania rozporządzenia nr 561/2006?      

Wobec kierowców nie wolno stosować rocznych okresów rozliczeniowych

Pytanie: Czy do kierowców zatrudnionych w transporcie drogowym mogę stosować równoważny czas pracy w rocznym okresie rozliczeniowym?

Nr 127

Znak nie ostrzeże kierowcy przed fotoradarem rejestrującym przejazd na czerwonym świetle

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju uznało, że nie ma potrzeby stawiać znaków informujących o kamerach i fotoradarach, które rejestrują przejazd na czerwonym świetle.

Zmienią się zasady redukcji punktów karnych

Od 4 stycznia 2016 r. kierowcy będą uczestniczyli w kilkudniowym kursie reedukacyjnym w celu pozbycia się punktów karnych z konta. Będzie można go odbyć jedynie raz na 5 lat.

Za mandat będzie można zapłacić kartą

Komenda Główna Policji pracuje nad tym, żeby radiowozy policyjne były wyposażone w terminale płatnicze. Chce zaoszczędzić czas funkcjonariuszy oraz paliwo.

Nr 126

Wystarczy jedno zaświadczenie o działalności, gdy kierowca dłużej nie jeździ ciężarówką

Pytanie: Kierowca jeździł dwa tygodnie (od poniedziałku do piątku, soboty i niedziele wolne) pojazdem o dmc do 3,5 t (czyli bez tachografu). Czy w związku z tym może wystawić sobie jedno zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu na to, że w tych dniach „prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia nr 561/2006”? Czy też musi wystawiać kilkanaście zaświadczeń − np. na poniedziałek, że w godz. 6.00−14.00 „prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia nr 561/2006”, potem zaświadczenie na odpoczynek od godz. 14.00 do wtorku do godz. 7.00 i tak dalej, każdy dzień rozpisany oddzielnie? Jeśli tak, to czy wolne weekendy też muszą być rozpisane oddzielnie?

Wynagrodzenie minimalne w Norwegii weszło od 1 lipca 2015 r.

Norwedzy wprowadzili płacę minimalną dla kierowców w wysokości ok. 18 euro za godzinę. Dotyczy ona zarówno kierowców norweskich, jak i zagranicznych, którzy prowadzą pojazdy o dmc powyżej 3,5 tony, w tym także autobusy.

Wątpliwości na temat tablic kierunkowych w autobusie

Czy żeby przewoźnik mógł uniknąć kary, wystarczy, że wręczy tablice kierowcy przed wyruszeniem w trasę? Wojewódzkie sądy administracyjne nie są w tej sprawie zgodne. Ostatnio zapadły w tej sprawie dwa sprzeczne ze sobą wyroki w Poznaniu i Lublinie.

Nr 125

Zarządzający transportem nie może tłumaczyć się pomyłką

Zarządzający transportem nie uniknie odpowiedzialności ani tym samym kary za to, że pomylił się i wydał kierowcy kserokopię wypisu z licencji zamiast oryginału. Takie jest zdanie  Sądu Rejonowego w Olsztynie.

W Szwajcarii też obowiązują unijne przepisy dotyczące transportu drogowego

Szwajcaria nie należy do UE, ale jest stroną układów i porozumień z nią. Oznacza to, że akceptowane są na jej terenie przepisy rozporządzeń unijnych odnoszących się do transportu drogowego, w tym kwestie dotyczące czasu pracy lub dostępu do zawodu przewoźnika drogowego.

W Austrii od lipca w kolejnym miejscu ciężarówki będą musiały mieć specjalne plakietki

Od 1 lipca 2015 r. zakaz ruchu dla samochodów ciężarowych o klasie emisji EURO 0 i 1 będzie obowiązywał także w Górnej Austrii na odcinku autostrady A1. Pojazdy te, także zagraniczne, będą oznaczane odpowiednimi plakietkami.

Nr 124

Za niektóre wykroczenia są wyższe kary

Taryfikator mandatów przewiduje nowe kwoty. Zapłacimy więcej za m.in. za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu oraz złamanie zakazu wjazdu ciężarówek.

Wynagrodzenie kierowcy – kiedy wolno je ujawniać, a kiedy jest to zabronione

Są sytuacje, w których wręcz należy ujawnić informację o wysokości pensji za pracę, a w innych – nie wolno tego robić. Informację o wynagrodzeniu może wyjawić zarówno sam pracownik, jak i jego pracodawca. Jednak trzeba wiedzieć, kiedy można to zrobić. W przeciwnym razie firma lub pracownik mogą ponieść konsekwencje, także finansowe.

Worki nie pozbawiają cech sypkości ładunku

Umieszczenie ładunku sypkiego w workach nie zawsze oznacza, że jest on pozbawiony cech ładunku sypkiego i nie może się przemieścić, np. podczas ważenia pojazdu. Taki wniosek wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Nr 123

Zlikwidujemy szkodę u naszego ubezpieczyciela

Od 1 kwietnia 2015 r. po odszkodowanie za wypadek samochodowy można się zwracać do zakładu ubezpieczeń, w którym kupiliśmy OC. Jest to zasługa pilotażowego programu systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody.

Zaświadczenie o działalności nie jest konieczne, tylko gdy nie ma jak go wystawić

Od 2 marca 2015 r. obowiązują niektóre przepisy rozporządzenia nr 165/2014. Czy to prawda, że zgodnie z nimi nie ma już obowiązku wystawiania kierowcom zaświadczeń o działalności? Przedstawiamy sprostowanie do nowych regulacji.

Nr 122

Za wydanie certyfikatu S dla ciężarówki zapłacimy 250 zł

Certyfikat S jest potrzebny, by potwierdzić, że pojazd lub przyczepa spełniają wymogi bezpieczeństwa oraz warunki dopuszczenia do ruchu. Bez niego nie otrzymamy także zezwolenia EKMT.

Wyłączenie spod przepisów zaznaczamy funkcją „OUT”

Jeśli kierowca jeździ po bazie firmy, nie musi używać tachografu. Takie przejazdy nie podlegają przepisom rozporządzenia nr 561/2006.

Nr 121

Zwolnienie z podatku od środków transportowych − kogo dotyczy

Obowiązuje nowe rozporządzenie, dzięki któremu właściciele niektórych pojazdów nie będą musieli płacić podatku od środków transportowych.

Za złamanie zakazu wjazdu dla ciężarówek będzie groziło 500 zł

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad zmianą taryfikatora kar za wybrane rodzaje wykroczeń. Wzrosną m.in. mandaty za parkowanie na tzw. kopercie oraz niewłączenie świateł awaryjnych w szkolnym autobusie.

Wielka Brytania, Irlandia i Dania przyślą kierowcom mandaty

Parlament Europejski przegłosował zmianę przepisów, które usprawnią wymianę informacji o właścicielach pojazdów. Dzięki temu sprawcy wykroczeń drogowych będą szybciej identyfikowani i karani.

Nr 120

Właściciel pojazdu odpowie za naruszenia zarejestrowane fotoradarem

Kolejny projekt zmian w prawie drogowym przewiduje, że stacjonarne fotoradary będą należały tylko do ITD, a przenośne do Policji. Jednak najważniejsze jest to, że za naruszenia będzie karany właściciel auta, a mandaty znacznie wzrosną.

Wolno zaostrzyć karę, jeśli w apelacji pojawią się zarzuty

Jeżeli inspektorat transportu drogowego w apelacji od wyroku nie zawrze zarzutów wobec winnego, nie zostanie on surowiej ukarany. Tak stwierdził Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.