AFT 146

Zmiany w przewozie odpadów wejdą w życie jednak w 2018 roku

Długo wyczekiwane rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów wejdzie w życie dopiero 24 stycznia 2018 r., a nie w 2017 roku. Przypominamy, co przyniosą ze sobą zmiany.

Zmiany w kontroli drogowej kierowców – sprawdź, na czym będą polegały

Do Sejmu wpłynął kolejny projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym. Przewiduje on sporo ułatwień dla kierowców, m.in. nie zostaną ukarani za brak prawa jazdy w momencie zatrzymania.

W Polsce za mało dróg dla cięższych pojazdów − UE ma zastrzeżenia

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce z powodu nieprawidłowego wdrożenia dyrektywy w sprawie maksymalnych obciążeń i wymiarów określonych pojazdów. Jednak potrzeba czasu, żeby dostosować drogi dla pojazdów o nacisku na oś do 11,5 tony.

AFT 145

Zła wiadomość − zatrzymanie prawa jazdy i mandat za przekroczenie prędkości zgodne z konstytucją

Trybunał zajmował się przepisami dotyczącymi zatrzymywania kierowcom prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Niestety, podwójne karanie nadal będzie funkcjonowało.

Zarządzanie ryzykiem w transporcie – czy wiesz, jak to robić, by sprawniej prowadzić firmę

Sama koncepcja zarządzania ryzykiem w transporcie pojawiła się stosunkowo niedawno. Tematyka ta z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Co jednak dokładnie należy rozumieć przez to pojęcie?

Za jakiś czas będziesz musiał monitorować swoje przewozy

Ministerstwo Rozwoju i Finansów chce wprowadzić pakiet transportowy. To kontynuacja obowiązującego od 1 sierpnia 2016 r. tzw. pakietu paliwowego, który miał na celu ograniczenie oszustw podatkowych w obrocie benzyną i olejem napędowym. Dowiedz się, na czym będą polegały zmiany.

AFT 144

Wzrośnie stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 roku

Rząd opublikował rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wyniesie ono 2.000 zł brutto.

ViaTOLL to także źródło cennych informacji dla ITD – sprawdź, o co chodzi

System viaTOLL funkcjonuje w Polsce już pięć lat. Jednak, oprócz pobierania opłat drogowych, ma też inną, ukrytą funkcję. Jaką?

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania − czy jest szansa na jego odzyskanie

Przewoźnicy doskonale wiedzą, że nie da się przecenić dobrego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli nasz kierowca spowoduje szkodę, OC zaspokoi roszczenia poszkodowanego i to on ewentualnie walczy z ubezpieczycielem o kwotę odszkodowania pokrywającą prawdziwą szkodę, a nie tylko taką, która wyszła z wyliczeń zakładu ubezpieczeń. Jednak dużo ważniejsze jest posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika lub spedytora oraz autocasco, które będzie rzeczywistym zabezpieczeniem, a nie jedynie jego złudzeniem. Jest to bardzo ważne, gdy wydarzy się coś, co decyduje o losach dalszej współpracy z danym klientem lub nawet firmy przewozowej. Celem tego artykułu nie jest jednak wskazanie, które ubezpieczenie jest dobre. Skupimy się na tym, co zrobić, gdy ubezpieczyciel już odmówił wypłaty odszkodowania lub niebawem tak się stanie.

AFT 143

Zobacz, jak się bronić, gdy niesłusznie dostaniesz karę za przekroczenie nacisków na osie

Skoro Inspekcja Transportu Drogowego w określonych sytuacjach nie nakłada kar za przekroczenie nacisków na osie, gdy nie dojdzie do przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej, to inne podmioty również nie powinny karać za takie naruszenia. Tak orzekł NSA.

Ukraina szykuje podwyżkę opłat drogowych

Szykuje się podwyżka za tranzyt dla przewoźników wożących towary na Wschód. Ukraina planuje zwiększenie opłat za przejazd przez jej terytorium pojazdów zagranicznych. Biorąc pod uwagę stan tamtejszych dróg, pomysł wydaje się być kuriozalny. 

AFT 142

Sejm przyjął ustawę o obniżeniu stawki podatku CIT – czy to dotyczy Ciebie

Nowelizacja zakłada obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) z 19 do 15%. Obniżka będzie dotyczyć tylko małych firm – takich, których wartość przychodu ze sprzedaży łącznie z VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro − oraz rozpoczynających działalność gospodarczą. Jak będzie można skorzystać z preferencyjnych warunków?

Na jesieni łatwiej stracisz prawo jazdy

Kierowcy, którzy na obszarze zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o 50 km/h lub więcej, nie pokazują prawa jazdy i dzięki temu nie tracą dokumentu na trzy miesiące. Potwierdziło to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jednak po wakacjach Sejm ma zlikwidować tę lukę w przepisach.

Już nie musisz wymieniać zezwolenia po zmianie cennika przewozów

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie wzorów zezwoleń na wykonywanie krajowych i międzynarodowych przewozów drogowych osób oraz wypisów z tych zezwoleń, które zapowiadaliśmy wcześniej, weszły w życie. Sprawdź, co dokładnie się zmieniło.

AFT 141

Zobacz, jakie zmiany zaszły w płatnościach na A4

Od 20 lipca 2016 r. na odcinku autostrady A4 Katowice − Kraków obowiązuje system elektronicznego poboru opłat o nazwie A4Go. Aby z niego skorzystać, należy kupić urządzenie pokładowe oraz pakiet impulsów. Dowiedz się, jak z niego korzystać.

Zatrzymano Ci prawo jazdy za zbyt szybką jazdę? Sprawdź najświeższe informacje na ten temat

Część wojewódzkich sądów administracyjnych zawiesza postępowania w sprawie zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Niestety kierowcom niewiele to pomoże.

Zapominalski kierowca nie uniknie straty prawa jazdy

Jeśli kierowca zapomniał prawa jazdy, nie uchroni go to przed zatrzymaniem tego dokumentu. Wystarczy, że policja przekaże staroście lub prezydentowi miasta informację o tym, iż kierowca przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Taki wniosek wynika z wyroku WSA w Gliwicach.

AFT 140

W wakacje uważaj na remonty dróg

W okresie letnim pojawi się jak zawsze wiele utrudnień na drogach. Drogowcy zajmą się budową pewnych odcinków dróg.

W 2017 roku minimalna pensja ma wynieść 2.000 zł brutto

Rząd zaproponował, żeby osoby zatrudnione na bazie umowy o pracę zarabiały minimalnie 2.000 zł brutto. To o 150 zł więcej w porównaniu do obecnej pensji minimalnej.

Trybunał Sprawiedliwości UE zbada kabotaż w Danii i Finlandii

Zdaniem Komisji Europejskiej Dania i Finlandia nie prawidłowo wdrożyły przepisy o kabotażu zawarte w rozporządzeniu nr 11072/2009. Zgodnie z nim wolno wykonać maksymalnie trzy kabotaże w ciągu siedmiu dni na terenie państwa, w którym nastąpił rozładunek. Poza tym kabotaż może obejmować kilka punktów załadunku i rozładunku. Co ustanowiły w tej sprawie oba te państwa?

AFT 139

Zobacz, czy nowy pomysł Rosji dotyczy Ciebie od 1 lipca

Szykują się kolejne zmiany w wykonywaniu przewozu na terenie Rosji.  Od 1 lipca 2016 r. na terenie tego kraju nie będą mogły jeździć ciężarówki wyposażone w tachografy analogowe. Nie musisz się obawiać, jeśli masz kartę pojazdu dopuszczającą do wykonywania międzynarodowych przewozów.

Sprawdź, jak obliczyć urlop kierowcy, który odchodzi z pracy w trakcie roku

Jeśli kierowca kończy pracę i podejmuje nową w trakcie jednego roku kalendarzowego lub zaczyna pracować w innym roku kalendarzowym, niż zakończył poprzednią pracę, urlop przysługuje mu w proporcjonalnym wymiarze. Jak wygląda to w przypadku pracy w tej samej oraz innej firmie?

AFT 138

Zmiany w przewozach osób być może zaczną obowiązywać później

Zgodnie z planem większość przepisów ustawy o transporcie publicznym miała zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Jednak jeden z posłów reprezentujących Stowarzyszenie Polskie Forum Transportu zwrócił się z interpelacją w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Zakład ubezpieczeń ma obowiązek zwrócić wypłacone odszkodowanie

Jeżeli sprawca wypadku zapłacił poszkodowanemu zadośćuczynienie zasądzone przez sąd, może domagać się zwrotu tej kwoty od swojego ubezpieczyciela. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi.

Wykresówki – jak je wypełniać, żeby uniknąć niepotrzebnych kłopotów

Kierowcy nie zawsze wiedzą, jak poprawnie wypełniać wykresówki. W przypadku bardzo doświadczonych kierowców daje znać o sobie rutyna oraz przekonanie, że nie trzeba wykonywać drobnych powinności przy obsłudze tachografu, ponieważ i tak końcowy efekt będzie dobry. Wśród młodych kierowców natomiast przyczyną nieprawidłowego wypełnienia dokumentów jest brak doświadczenia. Zatem jak należy wypełnić prawidłowo wykresówkę przed jej użytkowaniem i zaraz po wyjęciu z tachografu? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

AFT 137

ViaTOLL obejmie kolejne drogi

Opłatą elektroniczną ma zostać objętych kolejnych 148 km dróg. Najprawdopodobniej ma to się stać jesienią 2016 roku. Dobra wiadomość jest taka, że wysokość stawek opłat się nie zmieni.

Sąd rozstrzygnie, czy należy się mandat za przekroczenie prędkości stwierdzone radarem Iskra-1

Kierowca, który otrzymał mandat na podstawie pomiaru prędkości radaru Iskra-1, może go nie przyjąć. Dopiero w sądzie dowie się, czy ta kara jest zgodna z prawem. Taki wniosek wynika z odpowiedzi ministerstwa sprawiedliwości na interpelację posłów.

AFT 136

Za złamanie przepisów drogowych z winy policji nie przysługuje kara

Kierowca nie powinien ponosić kary, jeżeli do naruszenia przepisów został sprowokowany działaniem policji.

Wolno wypłacać kierowcom zryczałtowane ekwiwalenty obejmujące nocleg za granicą

Sąd Najwyższy wydał kolejne korzystne dla przewoźników wyroki dotyczące ryczałtów. W ocenie SN wypłacanie kierowcom zryczałtowanych ekwiwalentów zamiast stawek wynikających z rozporządzenia o podróżach służbowych jest prawidłowe.

AFT 135

Złamanie przepisów na Białorusi może skończyć się konfiskatą auta

Od 5 marca 2016 r. na Białorusi zmieniły się przepisy dotyczące przewozu towarów. Zmiany dotyczą dokumentów potrzebnych podczas przewozu oraz sankcji za nieopłacenie mandatu.

Szykują się duże zmiany w sposobie przeprowadzania kontroli podatkowej

Od lipca 2016 roku kontrolerzy będą domagać się od przedsiębiorców jednolitego pliku kontrolnego. Dla większości firm oznacza to, że będą musiały zmienić dotychczasowy system finansowo-księgowy.

AFT 134

Boczne tablice kierunkowe są konieczne przy regularnym przewozie

Kolejny wyrok w sprawie bocznych tablic kierunkowych nie pozostawia wątpliwości, że stanowią one wyposażenie techniczne autobusu, a ich brak skutkuje nałożeniem kary w wysokości 5.000 zł

Kary umowne w transporcie – co zrobić, żeby zapłacić jak najmniej

Bardzo często umowy transportowe zawierają zapisy o karach umownych. Spedytorzy lub klienci stosują te zapisy jako zabezpieczenie wykonania obowiązków, które powierzyli przewoźnikowi. Ponadto kara umowna umożliwia poszkodowanemu uzyskanie odszkodowania bez konieczności udowadniania wysokości szkody. Czy można uniknąć obowiązku zapłaty kary umownej lub ją zmniejszyć? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

AFT 133

Złe rozmieszczenie ładunku – kierowca ma prawo nie ruszyć

Za załadunek towaru odpowiada nadawca lub załadowca, nie oznacza to jednak, że w razie nieprawidłowości to on zostanie ukarany. Dlatego dobrze, żeby kierowca sprawdził, czy wszystkie niezbędne czynności zostały przy tym wykonane. W razie nieprawidłowości to on i przewoźnik jako pierwsi poniosą odpowiedzialność.

Zaświadczenie na wykonywanie przewozów na potrzeby własne może uzyskać jeden przedsiębiorca

Jeśli przedsiębiorca posiadający zaświadczenie na wykonywanie przewozów na potrzeby własne przekształci firmę, nie może ona już legitymować się tym dokumentem. Należy wtedy uzyskać nowe, własne zaświadczenie. Tak orzekł WSA w Warszawie.

Za nielegalny kabotaż w Wielkiej Brytanii grozi konfiskata pojazdu

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że brytyjskie służby kontrolne mogą skonfiskować auta, jeśli przewoźnik kilkukrotnie złamie przepisy dotyczące kabotażu.

AFT 132

Zwolnienie lekarskie może być ratunkiem przed karą

Jeśli zarządzający transportem przebywał na zwolnieniu lekarskim w dniu popełnienia naruszenia, może uniknąć za to kary. Tak orzekł Sąd Rejonowy w Wieluniu.

Zamiast mandatu zarządzający transportem może otrzymać wezwanie do sądu

Inspekcja Transportu Drogowego może nałożyć na zarządzającego transportem mandat karny maksymalnie w ciągu 180 dni. Po tym terminie natomiast ITD − skierować sprawę do sądu.