AFT 161

W których krajach ciężarówki i autobusy muszą mieć zimowe opony?

Ponieważ rozpoczyna się sezon zimowy, przypominamy zasady obowiązujące w różnych krajach Europy w związku ze stosowaniem opon zimowych. Sprawdź, jakich wymogów muszą przestrzegać właściciele pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony.

W jakich sytuacjach kierowca musi mieć uproszczony dokument towarzyszący?

Operator logistyczny zaopatruje stacje paliw w produkty spożywcze, w tym także w towary objęte akcyzą – papierosy i alkohol. Jedna ze stacji zlokalizowana jest przy granicy z Niemcami, niestety, aby tam dojechać, trzeba wjechać ok. 20 km w głąb Niemiec i nawrócić. Kierowca, jadąc w trasę, ma przy sobie zawsze dowód dostawy, na którym znajduje się szczegółowy wykaz oraz ilość dostarczanego towaru, a także list przewozy CMR. Niestety przy pierwszej kontroli służby celnej po stronie niemieckiej wyszły braki w dokumentach. Kierowca dowiedział się, że powinien mieć przy sobie uproszczony dokument towarzyszący (wewnątrzwspólnotowe przemieszczanie produktów akcyzowych służących do konsumpcji). Usłyszał także, że w niektórych przypadkach wymagany może być konwój. Czy to prawda?

Szkolenie kierowców z obsługi tachografów – jakie wymogi przewidują przepisy

Art. 33 rozporządzenia nr 165/2014 nakłada na przedsiębiorców obowiązek przeszkolenia kierowców i nadzoru nad używaniem przez nich tachografów. Sprawdź, jak wypełniać te obowiązki, żeby ITD nie mogła Ci nic zarzucić.

AFT 160

Szyb służących jako wyjścia awaryjne nie wolno oklejać folią

Wyjścia awaryjne w autobusach nie mogą być oklejone folią, która może opóźnić lub w inny sposób utrudnić ewakuację pasażerów. Jeśli okleisz szyby, policjant może odebrać kierowcy dowód rejestracyjny.

Sprawdź, które przewozy ITD uznaje za wykonywane w związku z utrzymaniem dróg

Jeśli wykonujesz usługę, podczas której występują przewozy w związku z utrzymaniem dróg, pamiętaj, że wolno Ci nie używać tachografu tylko w trakcie tych przewozów. Na pozostałych odcinkach drogi kierowca musi przestrzegać przepisów o czasie jazdy.

Sprawdź, jakie korzyści może Ci przynieść złożenie wniosku o restrukturyzację

Masz problemy finansowe? Rozważ złożenie wniosku o restrukturyzację, to może Ci się bardzo opłacić. Musisz jednak pamiętać, że czas odgrywa tutaj strategiczną rolę. Im wcześniej taki wniosek zostanie złożony, tym lepiej, ponieważ zwiększa to szanse na uratowanie przedsiębiorstwa. Jakie korzyści daje Ci wniosek o restrukturyzację?

AFT 159

Kierowca autokaru chce przesunąć odpoczynek tygodniowy? Sprawdź, jakie błędy mu grożą

Kierowca, który wykonuje pojedynczy okazjonalny międzynarodowy przewóz osób, może odłożyć tygodniowy odpoczynek o maksimum 12 kolejnych dób po poprzednim regularnym odpoczynku tygodniowym. Musi jednak pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.

Kiedy należy sczytywać dane z tachografów i kart kierowców przy przewozach mieszanych

Przewozy mieszane to takie, gdy część kursów podlega rozporządzeniu nr 561/2006, a inne już nie. Jak w takich sytuacjach obliczyć termin na sczytanie danych, skoro danych z przewozów wyłączonych nie trzeba zgrywać?

AFT 158

Jak sczytywać dane, jeśli na zmianę wykonujemy przewozy podlegające przepisom o czasie jazdy i wyłączone

Firma transportowa wykonuje tymi samymi ciężarówkami przewozy towarów podlegające rozporządzeniu nr 561/2006 oraz wyłączone na podstawie art. 3 lub 13 tego rozporządzenia. Ta sama firma ma też autobusy, które jeżdżą w ramach linii regularnych krótszych niż 50 km oraz na dłuższych trasach, podlegających przepisom AETR. Jak w takiej sytuacji sczytywać dane z tachografów?

Zliczaj do 24 – prosta metoda na to, że by nie płacić kar za odpoczynki dzienne

Może się zdarzyć, że kierowca zrobił regularny odpoczynek dzienny, a inspektor policzy go jako odpoczynek skrócony. Będzie tak wtedy, gdy odpoczynek przekroczy 24-godzinny okres rozliczeniowy. Jak tego uniknąć?

AFT 157

Upewnij się, które zmiany w taborze musisz zgłaszać organom wydającym licencje na transport

Wymieniasz samochód na nowy? Sprzedajesz lub kupujesz pojazd? A może korzystasz z auta zastępczego? Pamiętaj, że we wszystkich tych sytuacjach masz obowiązki wobec organu, który wydał Ci licencję. Sprawdź, jakie to będą obowiązki.

Upewnij się, czy przewoźnik odpowiada za brak wartości towaru w liście przewozowym

Pytanie: W trakcie przewozu ładunku doszło do powstania szkody. W zleceniu transportowym zleceniodawca zadeklarował wartość towaru, ale w liście przewozowym nie ma o tym ani słowa. Czy postąpił prawidłowo? Czy będę odpowiadał od wartości towaru zadeklarowanej w zleceniu?

Sukcesja w firmie. Dowiedz się, czy po śmierci przedsiębiorcy jego działalność gospodarcza przestanie istnieć

Obecnie, jeżeli przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej umiera, wtedy jego działalność się kończy. Nazwy firmy, NIP, zdobyte koncesje lub pozwolenia (z nielicznymi wyjątkami) wygasają. Postępowanie spadkowe dodatkowo wydłuża czas, w jakim najbliżsi mogliby, korzystając z przedmiotów pozostających po przedsiębiorstwie prowadzonym przez zmarłego, kontynuować taką działalność. To ma się zmienić. Dowiedz się, na czym polegają planowane zmiany.

AFT 156

Zerowe stawki podatku od środków transportowych – czy to dobry pomysł

Komisja Europejska chce obniżyć minimalne stawki od środków transportowych w ciągu pięciu lat. Czy to oznacza, że prowadzenie firmy transportowej będzie tańsze?

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek – czy wiesz, kiedy i jak stosować te świadczenia

W trakcie trwającego zwolnienia lekarskiego ubezpieczonym pracownikom służy prawo do pobierania świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Jakie zatem są zasady liczenia okresu zasiłkowego? Kiedy przerwa pomiędzy zwolnieniami lekarskimi powoduje rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego?

Uważaj, być może Twój przewóz będzie konwojowany

Coraz częściej zdarza się, że przewozy są konwojowane, szczególnie na granicy z Niemcami. Ile to kosztuje? I dlaczego masz zgodzić się na konwój?

AFT 155

Znaki drogowe to podstawowa informacja o dopuszczalnych naciskach na osie

Oznaczenie dopuszczalnych nacisków osi widoczne na znakach drogowych powinno być zgodne z przepisami rozporządzenia określającego wykaz dróg i dopuszczalne naciski osi. Jeżeli przewoźnik twierdzi, że znaki drogowe dopuszczały przejazd pojazdem o większych naciskach niż przepisy rozporządzenia, organ powinien to wyjaśnić. Tak uznał WSA w Warszawie.

Zdalne odczytywanie informacji z tachografu – sprawdź, jak możesz to robić

Jak wiadomo, dane zbierane przez tachografy cyfrowe trzeba sukcesywnie odczytywać. Dużym ułatwieniem w wypełnieniu tego obowiązku może być aplikacja na urządzenia mobilne. Jak to wygląda w praktyce?

AFT 154

Zatrudniasz ukraińskich kierowców? Możesz mieć problem z ZUS-em

Do tej pory przewoźnicy zatrudniający kierowców z Ukrainy nie mieli problemów z uzyskaniem w ZUS zaświadczenia A1. Teraz już tak nie jest. Dlaczego urzędnicy rozpatrują odmownie wnioski o wydanie tych dokumentów?

Włosi sprawdzą, czy kierowca ma potrzebne dokumenty podczas kabotażu

Włochy zmieniły przepisy regulujące obowiązki zagranicznych pracodawców delegujących pracowników do pracy na ich terytorium. Nie ma jednak powodów do obaw – przepisy o minimalnym wynagrodzeniu nadal dotyczą jedynie kabotażu.

Upoważnienie do reprezentowania firmy podczas kontroli jest konieczne

Jeżeli przedsiębiorca lub osoba upoważniona do jego reprezentacji nie może wziąć udziału w kontroli w firmie, musi wyznaczyć do tego inną osobę. Jeśli przewoźnik tego nie zrobi, naraża się na zarzut uniemożliwienia przeprowadzenia kontroli i karę w wysokości 10.000 zł. Taki wniosek wynika z wyroku NSA.

AFT 153

Zmiany w ustawie o transporcie drogowym – będą inne naruszenia i kary

Nowelizacja ustawy obejmie wszystkie załączniki. Pojawi się bardzo duża liczba nowych naruszeń, a za niektóre z dotychczasowych wzrosną kary. Zarządzający transportem będzie ponosił odpowiedzialność za naruszenia przepisów w trybie administracyjnym, a nie wykroczeniowym. Koniecznie sprawdź nadchodzące rewolucje.

Zmiany w odwołaniach od kar ITD – sprawdź szczegóły

Od 1 czerwca 2017 r. postępowanie przed organami administracji i sądami administracyjnymi przebiega znacznie szybciej. To jak najbardziej dotyczy również Ciebie.

Za delegowanie kierowców do Francji zapłacisz więcej

Od 1 stycznia 2018 r. za korzystanie z elektronicznego systemu rejestrowania pracowników delegowanych SIPSI będzie trzeba zapłacić 40 euro. Opłata będzie należna od każdego kierowcy wykonującego także transport międzynarodowy do Francji.

AFT 152

Łatwiej będzie zarejestrować pojazdy czasowo

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opracowało nowe przepisy mające wprowadzić tzw. profesjonalną rejestrację pojazdów w celu wykonania jazd testowych. Co to dokładnie znaczy?

Zasada jednej minuty – czy wiesz, jak poprawnie ją stosować

Kierowcy mogą trochę zaoszczędzić czasu podczas jazdy dzięki zasadzie jednej minuty. Jednak należy pamiętać, że tej zasady nie wolno wykorzystywać do omijania regulacji dotyczących przerwy lub odpoczynku kierowcy.

Zakazy ruchu – czy potrzebujesz dokumentu potwierdzającego wyłączenie

Pytanie: Jesteśmy firmą budowlaną, która wykonuje prace budowlane związane z budową m.in. dróg, boisk itp. Zatrudniamy kierowców ciężarówek, którzy jeżdżą samochodami na nasze potrzeby. Przewożą piasek, grys i inne materiały budowlane. Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach w okresie wakacyjnym nie wolno jeździć ciężarówkami poza wyjątkami. Jeśli wykonujemy prace przy budowie dróg (a wyjątek tego dotyczy), jaki dokument powinien mieć przy sobie kierowca podczas kontroli?

AFT 151

„Czarna lista przedsiębiorców” ułatwi Ci kontakty biznesowe

Powstanie wykaz firm, którym odmówiono wpisu do rejestru VAT lub które z niego wykreślono. Dzięki temu przewoźnicy będą mogli łatwiej sprawdzić uczciwość swoich kontrahentów.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców – kolejne informacje

Nie będzie już można zatrudniać kierowców zza wschodniej granicy na podstawie oświadczeń pracodawców. Trzeba będzie koniecznie uzyskać zezwolenia na pracę krótkoterminową. Kiedy zmiany zaczną obowiązywać?

Za przejazd płatnymi drogami w Rosji zapłacisz jednak mniej

Na stronie internetowej rządu Federacji Rosyjskiej ukazała się informacja o zmianie współczynnika będącego podstawą do naliczania opłat za przejazd ciężarówek po płatnych drogach w Rosji. Ile będzie trzeba zapłacić?

AFT 150

Wyrok TK w sprawie ryczałtów za nocleg – są pierwsze pozytywne efekty

Dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego można uniknąć wypłaty zaległych ryczałtów kierowcom. To ważne, szczególnie gdy kwota ta jest bardzo wysoka. Zobacz, co postanowił sąd.

Uważaj na Wyspach Brytyjskich na rozmowę przez telefon podczas jazdy

Od marca 2017 roku za rozmowy przez komórkę w czasie jazdy na terenie Wielkiej Brytanii trzeba zapłacić dwa razy więcej niż wcześniej. Ile to wykroczenie teraz kosztuje?

Pomyliłeś się na fakturze – czy zostaniesz ukarany

Od 1 marca 2017 r. za fałszowanie faktur grożą surowe kary. Dotyczy to wyłącznie przestępców działających na dużą skalę. Uczciwi przedsiębiorcy, którzy dopuścili się pomyłki przy wystawianiu faktury, nie będą karani na podstawie tych przepisów.

AFT 149

Włochy – pamiętaj o Twoich obowiązkach, gdy chcesz wykonać tam kabotaż

Krajowy Inspektorat Pracy we Włoszech opublikował szczegółowe wytyczne w sprawie delegowania pracowników. Zostały skierowane do inspektorów mających przeprowadzać związane z tym kontrole. Przede wszystkim wyjaśniają kwestię wykonywania kabotażu towarów. O czym musisz pamiętać?

Wybierasz się na Słowację? Są nowe stawki myta

Od 1 stycznia 2017 r. na Słowacji obowiązuje niższe myto dla ciężarówek o najwyższej dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton, o klasach emisji 0−II, III−IV. Zobacz, jak wyglądają obecnie stawki za przejazd.

Tygodniowy odpoczynek w kabinach czy w hotelach

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu Jewgienij Tanczew uznał, że zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 561/2006 kierowcy nie wolno spędzać w pojeździe tygodniowych odpoczynków. Wolno także karać przewoźników za naruszenie stosownych przepisów o czasie pracy kierowców.

AFT 148

Zmiana formy działalności – co z uprawnieniami transportowymi

Gdy firma się rozwija, przewoźnik podejmuje czasem decyzję o zmianie dotychczasowej formy prowadzenia działalności. Co w takim przypadku dzieje się z licencją wspólnotową na wykonywanie transportu międzynarodowego na obszarze Unii Europejskiej? Czy przedsiębiorca ma obowiązek występować o nową? Czy może przenosi się ją na przekształconą spółkę?

Zapłacisz teraz więcej za brak OC

Przewoźnik, który nie zapłaci ubezpieczenia OC za ciężarówkę, może dostać aż 6.000 zł kary. Teraz osoby, które nie płacą, coraz łatwiej wykryć.

AFT 147

Zmowa cenowa producentów ciężarówek – czy warto dołączyć do zbiorowego pozwu

Można już przyłączyć się do pozwu zbiorowego w sprawie zbierania zapisów w kwestii zmowy cenowej producentów ciężarówek. Są głosy zachęcające do szybkiego podjęcia decyzji z uwagi na ryzyko przedawnienia dochodzenia odszkodowania. Jednak to nie jest zgodne z prawdą. Aby przerwać bieg przedawnienia, wystarczy złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej.

Zmiany w dobrej reputacji – łatwiej ją teraz stracić, więc uważaj

Jednym z wymagań niezbędnych do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego jest posiadanie przez niego dobrej reputacji. Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, która weszła w życie 15 grudnia 2016 r., wprowadziła szczegółową listę naruszeń przepisów krajowych, w wyniku których będzie można ją utracić. Zmianie uległ również sposób kwalifikacji naruszeń regulacji europejskich. Dowiedz się więcej, by nie narazić się na utratę certyfikatu kompetencji zawodowych.

Zmiany na lepsze w prowadzeniu spraw cywilnych przed sądem

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje dużą nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Dzięki zmianom prowadzenie sporu przed sądem cywilnym będzie tańsze i szybsze. Poza tym nie będzie można seryjnie składać zażaleń, jeśli nie przysługują stronie, oraz powtarzających się wniosków o wyłączenie sędziego.