AFT 194

Złożenie skargi do sądu odwleka procedurę badania dobrej reputacji

Nałożenie kary za najcięższe naruszenie powoduje, że w ciągu 30 dni rozpoczyna się procedura oceny dobrej reputacji przewoźnika albo zarządzającego transportem, która, jak wiadomo, może się skończyć utratą prawa do wykonywania zawodu. Jednak da się to opóźnić – składając skargę do sądu.

Test znajomości norm czasu jazdy, przerw i odpoczynków z rozporządzenia nr 561/2006 – sprawdź swoją wiedzę!

Jak dobrze znasz przepisy rozporządzenia nr 561/2006? Jeśli chcesz to sprawdzić, wypełnij nasz test. Na każde pytanie możliwych jest kilka prawidłowych odpowiedzi – zaznacz przy każdym pytaniu wszystkie odpowiedzi prawidłowe. Poprawne rozwiązania znajdziesz na końcu testu.

O jakie dokumenty musisz zadbać, gdy przyjmujesz kierowcę do pracy?

Oprócz standardowych dokumentów kadrowych podczas zatrudnienia kierowców musisz przygotować kilka dodatkowych dokumentów, wynikających z ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym. Jakie to dokumenty?

AFT 193

Zostawienie pojazdu w myjni może Cię pozbawić odszkodowania

Zanim zostawisz swój samochód pod opieką pracownika myjni lub serwisu, sprawdź, czy mają uprawnienia do kierowania pojazdami. Jeżeli nie, a auto się uszkodzi, nie dostaniesz odszkodowania z polisy autocasco.

Zapowiedzi 193

Już wiadomo, jakie dane z liczników będą gromadzone w ewidencji

Wpis z kodem 95 nie wystarczy, potrzebne jest też orzeczenie

Podczas kontroli w siedzibie firmy inspektorowi ITD nie wystarczy kod 95 w prawie jazdy kierowcy. Będzie chciał zobaczyć także orzeczenie lekarskie. Co musi być w orzeczeniu, żeby inspektor go nie zakwestionował?

AFT 192

Wywóz ścieków – kiedy nie musisz używać tachografu?

Czy auto wykonujące wywóz nieczystości (ścieki, osad) na potrzeby własne powinno posiadać tachograf, jeśli nie jest to wywóz z gospodarstwa domowego? Sprawdź, w jakich sytuacjach wywóz ścieków jest zwolniony z rejestracji czasu pracy kierowców.

W jakich sytuacjach nie wolno zrobić wpisu manualnego zamiast zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu?

Wielu kierowców i przedsiębiorców ma przekonanie, że wpisy manualne zawsze mogą zastąpić urlopówkę. To nieprawda – w niektórych sytuacjach lepiej użyć zaświadczenia zamiast wpisu manualnego, a są też sytuacje, kiedy nie masz wyboru i zaświadczenie jest konieczne.

Przerwy w pracy obowiązują nie tylko kierowców na etacie

Nie wszyscy wiedzą, że przerwy w pracy dotyczą również kierowców pracujących na zlecenie – w tym samozatrudnionych. W przypadku kontroli mogą dostać karę nie tylko za brak przerw w jeździe. Kiedy tak będzie?

AFT 191

Praca kierowcy w porze nocnej – czy służby kontrolne innych krajów też to sprawdzają?

Jeśli kierowca przepracował choćby minutę w porze nocnej, to nie może w danym dniu pracować więcej niż 10 godzin. Taka zasada obowiązuje w Polsce, a jej przestrzeganie sprawdzają zarówno ITD, jak i PIP. A w innych krajach, np. w Niemczech?

Nowości zapowiedzi 191

Od kiedy obowiązkowe „korytarze życia” i jazda „na suwak”?

AFT 190

Kompletna lista towarów, które są objęte obowiązkiem monitorowania – razem z dodanymi od 1 września

Do listy towarów objętych obowiązkiem monitorowania dodano kolejne artykuły. Ponieważ przeszukiwanie kilku aktów prawnych, żeby się przekonać, czy przewóz musi być monitorowany, jest kłopotliwe, przygotowaliśmy dla Ciebie zbiorcze zestawienie wszystkich towarów, których transport trzeba śledzić.

Czy wypadek w drodze do samochodu jest wypadkiem w drodze do pracy?

W przypadku kierowcy dojazd do miejsca, gdzie stoi ciężarówka, może być odpoczynkiem albo „inną pracą”. Czy ma to znaczenie, jeśli kierowca w drodze do przejmowanego pojazdu będzie miał wypadek? Czy zawsze jest to wypadek w drodze do pracy?

AFT 189

Podczas przewozu prywatnego warto mieć rachunek

Zdarza się, że kierowca, który prowadzi własną działalność, chce przewieźć swoim samochodem prywatne rzeczy. W takiej sytuacji warto zadbać o dowód, że jest to przewóz prywatny, bo inaczej można mieć kłopoty.

Nowości zmiany 189

Nowe przepisy o drogowych kontrolach technicznych już od 7 listopada

Nowości zapowiedzi 189

Nie będziemy wliczać dodatku stażowego do pensji minimalnej

AFT 186

Po czym inspektor ITD pozna, że w Twoim tachografie dokonano manipulacji?

Jakie dane zarejestrowane przez tachograf zwrócą uwagę inspektora? Po czym kontroler pozna, że w tachografie dokonano manipulacji? Jest cała lista takich rzeczy – zobacz, jakich.

Nowości zmiany 186

Będą zmiany w kontrolach ITD

AFT 187

Pożyczasz ciężarówkę lub autokar innej firmie? Sprawdź, czego musisz dopilnować!

Bywa, że jedna firma pożycza drugiej ciężarówkę albo autokar bez kierowcy. Wówczas kierowcą jest pracownik firmy przejmującej pojazd. Zobacz, jakie obowiązki mają w takiej sytuacji obie firmy, jeśli chodzi o wymogi ITD.

AFT 185

Oczekiwanie na załadunek – praca, dyżur, przerwa czy odpoczynek?

Często zdarza się, że kierowca czeka na załadunek w kabinie nawet kilka godzin. Czy takie oczekiwanie należy zaliczyć do dyżuru, czasu pracy, przerwy czy odpoczynku dobowego? Przepisy pozwalają na kilka możliwości – sprawdź, jakich.

Nowości zapowiedzi 185

Pracownicze Plany Kapitałowe coraz bliżej – jak się przygotować?

AFT 184

Nowości zapowiedzi 184

Już niedługo zacznie obowiązywać nowa procedura dotycząca sprawdzania tachografów

Nowości najświeższe 184

Przedsiębiorcy i zarządzający, którzy mają dużo naruszeń, będą traktowani znacznie surowiej

AFT 183

Operacja Brock

Instrukcje dla samochodów ciężarowych o masie 7,5 t i więcej jadących do Europy przez Eurotunel lub port w Dover.

Nowości zapowiedzi 183

Kary za „przekręcanie” liczników już przesądzone

AFT 182

Szkolenie kierowcy z Ukrainy jest w Polsce nieważne

Jeśli kierowca z Ukrainy odbył szkolenie wstępne lub okresowe w tym państwie, nie może wykonywać w Polsce na tej podstawie przewozów. Gdy podczas kontroli ITD wykryje, że jednak je wykonuje, będziesz miał poważne kłopoty, ponieważ grozi za to nie tylko kara finansowa.

Poważny błąd, związany z rekompensatą, na który możesz się natknąć w Internecie

Dość często w Internecie i na szkoleniach prowadzonych przez niesprawdzonych prowadzących, pojawia się błędna informacja, dotycząca rekompensaty za skrócony odpoczynek tygodniowy. Jeśli będziesz się nią kierować, zapłacisz ogromną karę!

AFT 181

Zezwolenia na przewozy regularne specjalne nie zostały przedłużone

Tak jak pisaliśmy w Nowościach, zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób, które były ważne do 31 grudnia 2018 r., zostały przedłużone do 31 grudnia 2019 r. Ale to nie znaczy, że nadal ważne są też zezwolenia na wykonywanie regularnych specjalnych przewozów osób.

Zapowiedzi 181

Odcinkowe pomiary prędkości będą oznaczone nowymi znakami drogowymi

AFT 180

Zobacz, jak sformułować zgodę kierowcy na potrącanie strat z pensji

Są firmy, w których kierowca podpisuje razem z umową o pracę zgodę na potrącanie w przyszłości z pensji kwot, które mają pokrywać pracodawcy ewentualne straty, spowodowane przez siebie, np. uszkodzenia samochodu albo rachunki telefoniczne ponad wyznaczony limit. Czy taka zgoda jest ważna?

Rekompensatą za skrócony odpoczynek tygodniowy mogą być urlop albo zwolnienie

Czasami kierowca wkrótce po skróconym odpoczynku tygodniowym ma urlop. Może mu wtedy nie starczyć czasu przed urlopem na odebranie rekompensaty. Na szczęście nie ma takiej potrzeby – można potraktować czas urlopu jako rekompensatę.

AFT 179

Wynagrodzenie minimalne kierowców – jakie składniki pensji trzeba wliczać?

Z reguły kierowcy dostają dużo dodatków do wynagrodzenia zasadniczego – premie, nagrody, zaliczki na poczet dyżurów, świadczenia z tytułu podróży służbowych itp. Sprawdź, które z tych składników pensji kierowcy można zaliczyć do wynagrodzenia minimalnego.

Nowości zapowiedzi 179

Rewolucja w transporcie – będzie można używać przyczep modułowych

Nowości 179

Od 1 stycznia duże zmiany w raportach ZUS