AFT 214

Wymogi ITD, PIP i innych służb kontrolnych

Czy kierowca może mieć instrukcje ADR w telefonie zamiast na papierze?

Nowości – zapowiedzi zmian 214

Przygotuj się na podwyżkę składek wypadkowych

AFT 213

Wymogi ITD, PIP i innych służb kontrolnych

Czy można rozładowywać naczepę odpiętą od ciągnika?

Nowości – zapowiedzi zmian 213

Ważność kodu 95, licencji i badań technicznych będzie przedłużona

AFT 212

Od kiedy liczyć 7 dni na naprawę tachografu?

Gdy przydarzy nam się awaria tachografu, na jego naprawę mamy zgodnie z przepisami 7 dni. Jednak od kiedy należy liczyć ten termin? I czy inspektor może rozpoznać, że naprawdę awaria zdarzyła się wcześniej i nie została usunięta na czas?

O jakie dokumenty trzeba zadbać przy zatrudnianiu kierowcy?

W związku z dokumentacją kierowcy przyjmowanego do pracy obecnie firmom największą trudność sprawiają trzy kwestie: czy kierowca powinien przedstawiać zaświadczenie lub oświadczenie o niekaralności, czego nie wolno robić z powodu RODO i co się zmieniło w czasieepidemii, jeśli chodzi o kod 95. A zatem wyjaśniamy.

AFT 211

Wynajem ciężarówki od firmy z innego kraju – jak to zrobić, żeby się udało

Zdarza się, że polski przedsiębiorca transportowy chce wynająć pojazd za granicą, np. na Litwie, i używać go do wykonywania przewozów drogowych. Niestety, jeśli masz taki plan, ostrzegamy, że możesz mieć trudności z jego realizacją, ponieważ wiele urzędów odmawia wpisania takich pojazdów do licencji.

TSUE potwierdził, kiedy kierowca podlega przepisom o delegowaniu

W niedawnym orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że jeśli praca kierowcy ma związek z terytorium innego państwa, to należy stosować obowiązki, wynikające z dyrektywy o delegowaniu, a także z przepisów krajowych, takich jak Loi Macron czy MiLoG. Sprecyzował też, jak badać ten związek.

Prawo jazdy w telefonie – jak je uruchomić i co w nim widać

Tak jak zapowiadaliśmy, od 5 grudnia 2020 r. kierowcy nie muszą wozić ze sobą prawa jazdy. Policja i ITD mają dostęp do danych on-line, ale Ty też możesz z nich korzystać, np. przy wypożyczaniu samochodu, przy wykupowaniu ubezpieczenia albo podczas kolizji. Gdzie znajdziesz swoje prawo jazdy w wersji cyfrowej?