Zobacz, jakie zmiany zaszły w płatnościach na A4

Od 20 lipca 2016 r. na odcinku autostrady A4 Katowice − Kraków obowiązuje system elektronicznego poboru opłat o nazwie A4Go. Aby z niego skorzystać, należy kupić urządzenie pokładowe oraz pakiet impulsów. Dowiedz się, jak z niego korzystać.

Zatrzymano Ci prawo jazdy za zbyt szybką jazdę? Sprawdź najświeższe informacje na ten temat

Część wojewódzkich sądów administracyjnych zawiesza postępowania w sprawie zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Niestety kierowcom niewiele to pomoże.

Zapominalski kierowca nie uniknie straty prawa jazdy

Jeśli kierowca zapomniał prawa jazdy, nie uchroni go to przed zatrzymaniem tego dokumentu. Wystarczy, że policja przekaże staroście lub prezydentowi miasta informację o tym, iż kierowca przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Taki wniosek wynika z wyroku WSA w Gliwicach.

Wyposaż kierowcę w dokument potwierdzający, że może jeździć podczas zakazów ruchu − to pomoże podczas kontroli ITD

Pytanie: Jesteśmy firmą drogową, która zajmuje się budową dróg i mostów. Na tej podstawie jesteśmy wyłączeni z zakazu ruchu pojazdów obowiązującego w wakacje. Czy w tej sytuacji muszę w trasę dać kierowcy jakieś pismo, na podstawie którego będzie mógł się wytłumaczyć przed kontrolą ITD? Czy wystarczy, by kierowca wiedział, z jakiego artykułu wynika jego zwolnienie?

VAT w transporcie wewnątrzwspólnotowym i międzynarodowym – nie pomyl miejsca opodatkowania przewozu

Polscy przewoźnicy świadczą usługi transportowe na terenie całej Unii Europejskiej i poza nią. Pomimo kryzysu, który dotknął branżę transportową, jest to nadal dynamiczny i prężnie rozwijający się sektor naszej gospodarki, generujący spore wpływy do budżetu z tytułu różnych podatków i opłat, w tym z VAT. Dowiedz się, jak możesz opodatkować usługi transportowe, które wykonujesz poza granicami Polski.

Szykuje się kolejna nowelizacja ustawy o transporcie drogowym – czego tym razem będzie dotyczyć

Sejm zaczął pracę nad zmianami dotyczącymi wykonywania przewozów osób, przede wszystkim krajowych przewozów regularnych. Sprawdź, co się może zmienić w tej kwestii.

Są takie sytuacje, kiedy ITD i PIP mogą razem kontrolować firmę transportową

Generalnie instytucje kontrolne nie mogą prowadzić równocześnie więcej niż jednej kontroli w firmie transportowej. Jednak od tej zasady są pewne wyjątki. Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo wejść do firmy, nawet gdy znajduje się tam inny organ kontroli. Sprawdź, kiedy możesz spodziewać się takiej podwójnej wizyty.

Przestępcy drogowi poczują się mniej bezkarni

Minister sprawiedliwości zgłosił projekt zmian w Kodeksie karnym, który przewiduje znaczne zaostrzenie kar dla przestępców drogowych. Sprawdź, kto będzie musiał szczególnie uważać.

Policja chce zmian w Kodeksie drogowym – dowiedz się, co to znaczy dla Ciebie

Nowelizacja przepisów ma m.in. sprawić, że policjanci będą szybciej wystawiać mandaty za wykroczenia nagrane na kamerę przez innego uczestnika ruchu. Ale to nie wszystkie pomysły. Co jeszcze może się zmienić?