Nie możesz wypłacać kierowcom jeżdżącym różnymi autami innych stawek należności za podróże służbowe – to dyskryminacja

Pytanie: Zatrudniam kierowcę na podstawie umowy o pracę, który jeździ samochodem powyżej 3,5 tony. Wypłacam mu za nadgodziny, nocki oraz ryczałt za noclegi, diety i wynagrodzenie zasadnicze. Chcę zatrudnić także kierow­­­­cę busa poniżej 3,5 tony. Kierowca będzie wyjeżdżał również za granicę. Czy wystarczy ustalić wynagrodzenie zasadnicze plus dieta zagraniczna lub krajowa? Czy też trzeba płacić ryczałt za nocleg? Czy w obwieszczeniu o wypłacaniu diet w firmie prywatnej należałoby zawrzeć, że dieta dla kierowcy TIR-a wynosi np. 16 euro, a dieta dla kierowcy busa – np. 10 euro?

Nie każdą karę umowną zaliczysz do kosztów – dowiedz się, jak to dobrze odróżnić

Jeśli przewoźnik nie wywiązuje się dobrze z wykonania usługi przewozu, może dostać karę umowną od kontrahenta. Wówczas powstaje problem, jak ma podatkowo zakwalifikować takie wydatki. Sprawa nie jest wcale prosta.

Masz czas do końca 2018 roku, żeby dostać zwrot nadwyżki opłaty recyklingowej

Jeżeli przedsiębiorca uiścił opłatę recyklingową za sprowadzone pojazdy, mimo że nie musiał albo zapłacił więcej, niż trzeba było, ma prawo ubiegać się o zwrot nadwyżki. Sprawdź, jak możesz to zrobić.

Które dni należy wczytywać z kart kierowców – wątpliwości rozwiał sąd

Pojęcie „dni zarejestrowanej działalności” to nie są dni kalendarzowe, lecz dni aktywności zarejestrowane za pomocą tachografu. Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach.

Kierowca nie dostanie podwójnej kary za podobne wykroczenia

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło zmienić zasady przyznawania, sumowania i anulowania punktów karnych. Przede wszystkim ma zniknąć problem dublowania kar za podobne wykroczenia. Dowiedz się, jak będą wyglądały kary?

Jest nowe zaświadczenie o delegowaniu kierowcy do Francji – sprawdź, co się zmieniło

Francuskie ministerstwo do spraw transportu opublikowało 20 lipca 2016 r. nowe zaświadczenie o oddelegowaniu pracownika do pracy we Francji. W porównaniu z wcześniejszym wzorem zmieniło się kilka pozycji. Sprawdź, jak wygląda aktualny wzór.

Gdy przewozisz zwierzęta, pamiętaj o potrzebnych dokumentach

Pytanie: Zdarza się, że przewozimy konie z jednej stadniny do drugiej albo na wystawę do innego kraju. Jakie dokumenty musimy mieć przy sobie, jeśli przewóz trwa np. 10 godzin lub więcej?

Francja nie może już karać za przerwę w czasie jazdy na fotelu pasażera

Nie można karać za to, że kierowca, który jedzie w załodze, traktuje jako przerwę czas spędzony w podróży na siedzeniu pasażera. Przepisy unijne w tej sprawie nie zmieniły się, ale Komisja Europejska wydała wytyczne dotyczące ich interpretacji. Francja, która bezpodstawnie karała przewoźników, musi dostosować się do tych wytycznych i zwrócić ukaranym, co zabrała.

Folię LDPE możesz przywieźć z zagranicy bez zezwolenia, ale pamiętaj o formularzu

Aby przedsiębiorca mógł legalnie przywieźć odpady w postaci folii LDPE do Polski, musi zawrzeć umowę z firmą, która je wysyła. Dobrze mieć ją przy sobie podczas transportu. Jednak ważniejszy jest formularz z załącznika VII do rozporządzania nr 1013/2006, gdyż za jego brak grożą wysokie kary.

Ewidencja czasu pracy kierowców to nadal Twój obowiązek, nawet jeśli kierowca jeździ tylko po terenie firmy

Jeżeli kierowca nie jeździ po drogach publicznych, tylko porusza się po bazie przedsiębiorstwa, powinien odpowiednio to zaznaczyć w zapisach swoich aktywności. Dzięki temu przedsiębiorca uniknie kary.