Europejski nakaz zapłaty to dobry sposób na odzyskanie zapłaty od kontrahentów z UE – poznaj jego zalety

Kryzys w branży transportowej stale się pogłębia. Średnie wynagrodzenie za zrealizowane przewozy się obniżyło, natomiast koszty prowadzenia działalności stale rosną. Do tego wszystkiego dochodzą zleceniodawcy, który często nie regulują płatności w terminie. Sprawa jest stosunkowo prosta, jeśli nasz kontrahent ma siedzibę w Polsce. Co jednak, jeżeli mieści się ona na terenie innego kraju Unii Europejskiej? Czy aby odzyskać należność, przewoźnik musi zapoznać się z przepisami dotyczącymi ich dochodzenia na drodze sądowej w danym kraju? Na szczęście rozwiązanie tej kwestii jest znacznie prostsze.

Czy nowy podatek na Węgrzech dotyczy polskich przewoźników

Na Węgrzech od 16 czerwca 2016 r. obowiązuje nowy podatek drogowy od ciężarówek. Jednak przepisy regulujące jego wprowadzenie nie były wystarczająco jasne, gdyż nie wynikało z nich wprost, jakie dokładnie przewozy są tym podatkiem objęte. Co wiadomo obecnie?

Brexit – co może przynieść dla firm transportowych i czy należy się go obawiać

Brytyjskie rozstanie z Unią Europejską będzie długim procesem i na pewno wpłynie na relacje gospodarcze z Polską. Możliwy jest spadek wzajemnych obrotów i przewoźnicy będą musieli wykazać się umiejętnościami, by nie tracić pozycji na topniejącym rynku. Przewozy towarów na wyspy mogą być bardziej uciążliwe, ale Brexitem nie należy straszyć. Sprawdź, jakie przypuszczalnie mogą być tego skutki.