Zmowa cenowa producentów ciężarówek – czy warto dołączyć do zbiorowego pozwu

Można już przyłączyć się do pozwu zbiorowego w sprawie zbierania zapisów w kwestii zmowy cenowej producentów ciężarówek. Są głosy zachęcające do szybkiego podjęcia decyzji z uwagi na ryzyko przedawnienia dochodzenia odszkodowania. Jednak to nie jest zgodne z prawdą. Aby przerwać bieg przedawnienia, wystarczy złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej.

Zmiany w dobrej reputacji – łatwiej ją teraz stracić, więc uważaj

Jednym z wymagań niezbędnych do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego jest posiadanie przez niego dobrej reputacji. Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, która weszła w życie 15 grudnia 2016 r., wprowadziła szczegółową listę naruszeń przepisów krajowych, w wyniku których będzie można ją utracić. Zmianie uległ również sposób kwalifikacji naruszeń regulacji europejskich. Dowiedz się więcej, by nie narazić się na utratę certyfikatu kompetencji zawodowych.

Zmiany na lepsze w prowadzeniu spraw cywilnych przed sądem

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje dużą nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Dzięki zmianom prowadzenie sporu przed sądem cywilnym będzie tańsze i szybsze. Poza tym nie będzie można seryjnie składać zażaleń, jeśli nie przysługują stronie, oraz powtarzających się wniosków o wyłączenie sędziego.

Zaświadczenie o działalności i wpisy manualne – kiedy je stosować

Jeśli kierowca pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 −16.00 lub 17.00, to czy wiesz, w jakiej sytuacji potrzebny jest wpis manualny, a w jakiej zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu?

Wolisz przyjąć mandat, niż wskazywać sprawcę ze zdjęcia z fotoradaru? Sprawdź, jak to zrobić, żeby nie być zaskoczonym

Jeśli kierowca podpisze oświadczenie o przyjęciu mandatu za niewskazanie sprawcy wykroczenia, nie musi to oznaczać końca sprawy. Jak może się to potoczyć? Czy kierowca nie będzie ukarany?

Surowsze kary dla kierowców za wykroczenia drogowe

Kierowcy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wielu zmian dotyczących zarówno karania za wykroczenia drogowe, jazdy w nocy, jak i używania żurawi samochodowych. Zobacz, co będzie groziło kierowcy za poszczególne naruszenia.

Sprawdź, czy od 1 stycznia 2017 r. musisz składać JPK_VAT

Przedsiębiorcy będą musieli przesyłać fiskusowi miesięczne rejestry VAT w postaci jednolitego pliku kontrolnego. Pierwszy taki obowiązek, także dla tych przedsiębiorców, którzy rozliczają VAT kwartalnie, będzie trzeba spełnić do 25 lutego 2017 r. i będzie dotyczył stycznia. Na czym dokładnie będą polegały nowe wymogi?

Ryzyko walutowe – czy wiesz, jak mądrze się przed nim zabezpieczyć

Każde przedsiębiorstwo transportowe współpracujące z zagranicznymi zleceniodawcami musi liczyć się z istnieniem ryzyka walutowego. Czym dokładnie ono jest i w jaki sposób można się przed nim zabezpieczyć?

Rosyjski Płaton – będą wyższe stawki i zmiany w rozliczaniu

Wzrosną opłaty za przejazd pojazdami o masie 12 ton po wyznaczonych rosyjskich drogach. Od 1 lutego 2017 r. myto wzrośnie do 2,6 rubla (0,17 zł) za kilometr. Ta stawka ma obowiązywać tylko do 31 maja 2017 r. Od 1 czerwca może wynieść nawet 3,06 rubla (niemal 0,24 zł) za kilometr. Co jeszcze się zmieni?

Pilnuj ewidencji czasu pracy kierowców! ITD może niemiło Cię zaskoczyć

Przepisy nie precyzują, jak należy nakładać karę za brak ewidencji czasu pracy kierowców. W związku z tym Inspekcja Transportu Drogowego stosuje swoją własną interpretację. Jaką?