Zmiana formy działalności – co z uprawnieniami transportowymi

Gdy firma się rozwija, przewoźnik podejmuje czasem decyzję o zmianie dotychczasowej formy prowadzenia działalności. Co w takim przypadku dzieje się z licencją wspólnotową na wykonywanie transportu międzynarodowego na obszarze Unii Europejskiej? Czy przedsiębiorca ma obowiązek występować o nową? Czy może przenosi się ją na przekształconą spółkę?

Zapłacisz teraz więcej za brak OC

Przewoźnik, który nie zapłaci ubezpieczenia OC za ciężarówkę, może dostać aż 6.000 zł kary. Teraz osoby, które nie płacą, coraz łatwiej wykryć.

Z nowym rokiem nowe parametry pojazdów

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy regulujące parametry pojazdów do ruchu.

Włochy – co Ci grozi, jeśli zlekceważysz zgłoszenie kierowcy

Firma transportowa, która zdecyduje się oddelegować kierowcę do wykonywania przewozów lub kabotażu we Włoszech, musi złożyć w tym celu stosowne oświadczenie. Przepisy te nie dotyczą tranzytu. Jak sprostać temu obowiązkowi?

Umowa ADR od 2017 roku – sprawdź, co się zmieniło

W styczniu 2017 roku weszły w życie zmiany w Umowie Europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR). Przyjrzyjmy się, które przepisy się zmieniły i jakie to ma konsekwencje przy przewozie towarów niebezpiecznych.

Teraz większa szansa na grzywnę za brak opłaty drogowej w Niemczech

Kierowca nie uniknie grzywny za nieterminowe uiszczenie e-myta, jeśli niemieckie władze wcześniej wykryły brak opłaty lub sprawca był już karany za takie wykroczenie.  Takie są zmiany w tej kwestii od 1 stycznia.

Świadectwa pracy – istotne zmiany w ich zawartości i wydawaniu

Od początku 2017 roku świadectwa pracy muszą zawierać dodatkowe informacje. Pracodawca nie musi ponadto wydawać pracownikowi zatrudnionemu na podstawie kolejnych umów na czas określony świadectwa po dwóch latach.

Sprawdź, co może się zmienić w postępowaniu przed GITD

Rząd chce kolejnych zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego. Jeżeli zmiany wejdą w życie, postępowanie przed organami administracji – w tym także przed WITD i GITD − stanie się szybsze.

Samozatrudniony kierowca a MiLoG – jak to wygląda w praktyce

Niemiecka płaca minimalna ma zastosowanie także do osób samozatrudnionych. Administracja celna Niemiec szczegółowo określa, czym powinna charakteryzować się działalność takiej osoby, żeby została uznana. Sprawdź szczegóły.