Włochy – pamiętaj o Twoich obowiązkach, gdy chcesz wykonać tam kabotaż

Krajowy Inspektorat Pracy we Włoszech opublikował szczegółowe wytyczne w sprawie delegowania pracowników. Zostały skierowane do inspektorów mających przeprowadzać związane z tym kontrole. Przede wszystkim wyjaśniają kwestię wykonywania kabotażu towarów. O czym musisz pamiętać?

Wybierasz się na Słowację? Są nowe stawki myta

Od 1 stycznia 2017 r. na Słowacji obowiązuje niższe myto dla ciężarówek o najwyższej dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton, o klasach emisji 0−II, III−IV. Zobacz, jak wyglądają obecnie stawki za przejazd.

Tygodniowy odpoczynek w kabinach czy w hotelach

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu Jewgienij Tanczew uznał, że zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 561/2006 kierowcy nie wolno spędzać w pojeździe tygodniowych odpoczynków. Wolno także karać przewoźników za naruszenie stosownych przepisów o czasie pracy kierowców.

Szykuj się na wyższe opłaty drogowe w Rosji

Od 15 kwietnia 2017 r. trzeba będzie więcej płacić za przejazd po płatnych odcinkach rosyjskich dróg. Przejechanie jednego kilometra ma kosztować 3 ruble i 6 kopiejek. Stawka będzie sukcesywnie podnoszona wraz ze wzrostem inflacji, ale dopiero od 1 lipca 2018 r.

Sojusz drogowy – jak dobrze zaplanować czas pracy kierowców w tych dziewięciu państwach

Karol Lankamer, prawnik, były pracownik PIP, obecnie wspólnik w spółce Pogotowie Kadrowe sp. j. specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa pracy i bhp

Płaca minimalna − zaświadczenie A1 z ZUS może nie wystarczyć

Polscy kierowcy jeżdżący po niemieckich drogach są traktowani jako pracownicy delegowani. Taki podwładny musi legitymować się formularzem ZUS A1 stanowiącym potwierdzenie ubezpieczenia w Polsce. Jednak jest pewien problem.

Od stylu jazdy kierowcy może zależeć stawka OC

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zamontowanie urządzenia, które będzie monitorowało jazdę kierowców, będzie miał szansę na obniżenie ubezpieczenia. Jednak tylko wtedy, gdy kierowcy będą jeździć bezpiecznie.

Nowe pomysły UE w sprawie transportu drogowego – czy będzie lepiej

W Paryżu powstało „Porozumienie Drogowe”, zrzeszające ministrów do spraw transportu dziewięciu państw europejskich. Ma na celu wyrugowanie z rynku konkurencji z krajów, które od niedawna są w UE. Ministrowie chcą m.in., żeby zagraniczni kierowcy wracali na weekendy i wolne dni w tygodniu do krajów, w których mają siedziby zatrudniające ich firmy.

Na razie możesz zatrudniać cudzoziemców na starych zasadach

Nowelizacja przepisów ustawy o cudzoziemcach, o której pisaliśmy w jednej z poprzednich aktualizacji, wciąż nie trafiła do Sejmu. Nie wiadomo zatem, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Obecnie zgodnie z optymistycznym scenariuszem nastąpi to w kwietniu tego roku.