Łatwiej będzie zarejestrować pojazdy czasowo

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opracowało nowe przepisy mające wprowadzić tzw. profesjonalną rejestrację pojazdów w celu wykonania jazd testowych. Co to dokładnie znaczy?

Zasada jednej minuty – czy wiesz, jak poprawnie ją stosować

Kierowcy mogą trochę zaoszczędzić czasu podczas jazdy dzięki zasadzie jednej minuty. Jednak należy pamiętać, że tej zasady nie wolno wykorzystywać do omijania regulacji dotyczących przerwy lub odpoczynku kierowcy.

Zakazy ruchu – czy potrzebujesz dokumentu potwierdzającego wyłączenie

Pytanie: Jesteśmy firmą budowlaną, która wykonuje prace budowlane związane z budową m.in. dróg, boisk itp. Zatrudniamy kierowców ciężarówek, którzy jeżdżą samochodami na nasze potrzeby. Przewożą piasek, grys i inne materiały budowlane. Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach w okresie wakacyjnym nie wolno jeździć ciężarówkami poza wyjątkami. Jeśli wykonujemy prace przy budowie dróg (a wyjątek tego dotyczy), jaki dokument powinien mieć przy sobie kierowca podczas kontroli?

Ukraińcy i Gruzini będą mogli wjechać do Polski bez wizy

Ukraińcy i Gruzini posiadający paszporty biometryczne będą mogli bez wiz – a dokładniej na podstawie tzw. wiz Schengen – przekraczać granice strefy Schengen (za wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) na 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.  Czy ma to znaczenie dla polskich przewoźników?

Sprawdź, ile musi wynosić Twoje zabezpieczenie finansowe na pojazdy

Jeśli przewoźnik zmienia liczbę pojazdów w taborze wykonującym przewóz osób, musi to zgłosić organowi, który udzielił mu licencji. Jak należy rozumieć wymagane zabezpieczenie finansowe wynoszące 9.000 euro na pierwszy pojazd oraz 5.000 euro na każdy następny, gdy firma ma dwa zgłoszone auta i zgłasza dwa kolejne?

Sprawdź, czy czeka Cię kontrola ITD w firmie w tym roku

GITD określił wartość wysokiego współczynnika ryzyka na 2016 rok. Wynosi on 20. Jeżeli współczynnik ryzyka w Twojej firmie osiągnął lub przekroczył ten poziom, to w 2017 roku najpewniej czeka Cię kontrola w przedsiębiorstwie.

Regularne i okazjonalne przewozy osób – co z tachografem

Pytanie: Czy jeżdżąc autobusem na linii regularnej do 50 km i na wycieczki okazjonalne, muszę posiadać wszystkie tarczki z tachografu?

Potrzebujesz specjalnego oświadczenia, jeżeli z tachografu usunięto plombę lub ją naruszono

Taki obowiązek nakłada nowe rozporządzenie Komisji Unii Europejskiej. Pracownik warsztatu, który usunął lub naruszył plombę tachografu w związku z naprawą albo modyfikacją pojazdu, wypełnia, podpisuje i opieczętowuje pisemne oświadczenie zawierające szczegółowe informacje. Po co?

Okresowe badania techniczne pojazdów będą droższe

Prace nad nowelizacją przepisów dotyczących badań przeglądów pojazdów ciągle jeszcze trwają. Projekt ustawy, o którym pisaliśmy w jednej z wcześniejszych aktualizacji, uległ licznym zmianom. Jednak nie zmieniło się jedno – za wykonanie przeglądu zapłacimy więcej.

Odszkodowanie dla przewoźnika po zamachu terrorystycznym – jak je uzyskać

Scenariusz zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem rozpędzonej ciężarówki został zrealizowany już kilkakrotnie. Dramat ofiar zamachów, choć nieporównywalnie najbardziej wstrząsający, to jednak nie jedyny problem, który rodzi się w wyniku takich ataków. Warto przyjrzeć się również sytuacji, w której znajdują się przewoźnicy, właściciele pojazdów wykorzystanych jako śmiercionośne narzędzia w rękach zamachowców. Zniszczenie samochodu, a często również przewożonego towaru wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Ostatnio pojawiają się informacje o problemach, z jakimi boryka się właściciel pojazdu, który wykorzystano w zamachu w Berlinie. Chodzi zarówno o zniszczony towar, który miał trafić do odbiorcy, jak i uszkodzony ciągnik siodłowy, który najprawdopodobniej należał do firmy leasingowej. Co zatem z potencjalnymi roszczeniami odbiorcy, który nie otrzymał ładunku i z koniecznością opłacania kolejnych rat leasingowych za pojazd, z którego nie sposób korzystać? Jak zabezpieczyć się przed ryzykiem poniesienia strat lub nawet przed widmem upadłości firmy transportowej?