Zmiany w ustawie o transporcie drogowym – będą inne naruszenia i kary

Nowelizacja ustawy obejmie wszystkie załączniki. Pojawi się bardzo duża liczba nowych naruszeń, a za niektóre z dotychczasowych wzrosną kary. Zarządzający transportem będzie ponosił odpowiedzialność za naruszenia przepisów w trybie administracyjnym, a nie wykroczeniowym. Koniecznie sprawdź nadchodzące rewolucje.

Zmiany w odwołaniach od kar ITD – sprawdź szczegóły

Od 1 czerwca 2017 r. postępowanie przed organami administracji i sądami administracyjnymi przebiega znacznie szybciej. To jak najbardziej dotyczy również Ciebie.

Za delegowanie kierowców do Francji zapłacisz więcej

Od 1 stycznia 2018 r. za korzystanie z elektronicznego systemu rejestrowania pracowników delegowanych SIPSI będzie trzeba zapłacić 40 euro. Opłata będzie należna od każdego kierowcy wykonującego także transport międzynarodowy do Francji.

Unia Europejska ma nowe pomysły dla przewoźników – czy korzystne?

Zgodnie z nową dyrektywą to nadawca towaru będzie odpowiadał za przeciążony pojazd. Ponadto w każdej ciężarówce mają pojawić się specjalne urządzenia, które będą informowały służby kontrolne o przekroczonej dmc. Co jeszcze się zmieni?

Transport odpadów wymaga przygotowania

Aby zacząć transportować odpady, koniecznie należy uzyskać zezwolenie z zakresu ochrony środowiska. Taka działalność wiąże się z pewnymi kosztami i obowiązkami. Dowiedz się, co będzie Cię obowiązywało.

Przedawnienie wierzytelności w transporcie – jak się przed tym bronić

Każdemu przewoźnikowi przynajmniej raz zdarzyła się sytuacja, w której kontrahent opóźniał się z płatnością faktury VAT. Jest to wkalkulowane w ryzyko prowadzenia przedsiębiorstwa. Zwykle przewoźnicy są zajęci prowadzeniem bieżącej działalności, a kwestię windykacji odsuwają na dalszy plan. Jednak mogą w konsekwencji w ogóle nie odzyskać swoich należności, ponieważ terminy przedawnień w transporcie bywają bardzo krótkie.

Problemy wydłużonych płatności faktur – jak sobie z nimi radzić

Sporym problemem branży transportowej są długie terminy płatności faktur, które zaburzają płynność finansową przedsiębiorstwa. Czy istnieją środki, które mogą usprawnić proces ściągania należności za wykonane usługi?

Pakiet wierzycielski – co to dla Ciebie znaczy

Nowelizacja wielu ustaw, m.in. Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego częściowo już obowiązuje. Zmiany te są istotne także z punktu widzenia przewoźników, ponieważ ich celem jest ułatwienie przedsiębiorcom odzyskiwania długów oraz sprawdzania wiarygodności kontrahentów.

Nowy formularz delegowania kierowców w Austrii

Od 1 czerwca obowiązuje w Austrii nowy wzór dokumentu zgłoszeniowego dla oddelegowanych tam kierowców.