Zerowe stawki podatku od środków transportowych – czy to dobry pomysł

Komisja Europejska chce obniżyć minimalne stawki od środków transportowych w ciągu pięciu lat. Czy to oznacza, że prowadzenie firmy transportowej będzie tańsze?

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek – czy wiesz, kiedy i jak stosować te świadczenia

W trakcie trwającego zwolnienia lekarskiego ubezpieczonym pracownikom służy prawo do pobierania świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Jakie zatem są zasady liczenia okresu zasiłkowego? Kiedy przerwa pomiędzy zwolnieniami lekarskimi powoduje rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego?

Uważaj, być może Twój przewóz będzie konwojowany

Coraz częściej zdarza się, że przewozy są konwojowane, szczególnie na granicy z Niemcami. Ile to kosztuje? I dlaczego masz zgodzić się na konwój?

Uważaj na limity czasu pracy swoich kierowców

Przedsiębiorca transportowy, planując pracę swoich kierowców, musi brać pod uwagę limity wynikające z ustawy o czasie pracy kierowców. W praktyce potrafi to być jednak bardzo kłopotliwe. Zwłaszcza jeśli przewoźnik zajmuje się transportem ładunków niebezpiecznych. Na co musisz uważać?

Uszkodzona karta kierowcy – jak bezpiecznie kontynuować jazdę

Może się zdarzyć, że podczas wykonywania przewozu dojdzie do uszkodzenia karty lub zostanie zgubiona albo skradziona. Kierowca traci wtedy możliwość spełnienia obowiązku rejestrowania swojego czasu jazdy, przerw i odpoczynków. Co wtedy należy zrobić?

To nie koniec zmian w przepisach o monitorowaniu przewozów

Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o monitorowaniu przewozów najpewniej po wakacjach. Jednak wiemy już, że pojawiły się kolejne zmiany w nowelizacji.

Płaca minimalna w Luksemburgu – wykonaj bezbłędnie wszystkie formalności

Jeśli wykonujesz przewozy międzynarodowe i zdarza Ci się obrać kierunek na Luksemburg, te nowe przepisy są dla Ciebie ważne. Sprawdź więcej szczegółów, by uniknąć wysokich kar.

Przechowywanie wykresówek – rozwiewamy wątpliwości

Pytanie: W jaki sposób powinny być przechowywane wykresówki w dokumentacji firmy? Czy należy je segregować osobno dla każdego kierowcy, czy osobno dla każdego pojazdu? Co jest ważne dla Inspekcji Transportu Drogowego lub Państwowej Inspekcji Pracy podczas kontroli w przedsiębiorstwie?

Problemy z poruszaniem się po Pradze

Władze Pragi zdecydowały, że fragment trasy E65 w tym na autostradzie D1 stanowiącej obwodnicę czeskiej stolicy zostanie zamknięty dla ciężarówek o długości powyżej 12 metrów.