Upewnij się, które zmiany w taborze musisz zgłaszać organom wydającym licencje na transport

Wymieniasz samochód na nowy? Sprzedajesz lub kupujesz pojazd? A może korzystasz z auta zastępczego? Pamiętaj, że we wszystkich tych sytuacjach masz obowiązki wobec organu, który wydał Ci licencję. Sprawdź, jakie to będą obowiązki.

Upewnij się, czy przewoźnik odpowiada za brak wartości towaru w liście przewozowym

Pytanie: W trakcie przewozu ładunku doszło do powstania szkody. W zleceniu transportowym zleceniodawca zadeklarował wartość towaru, ale w liście przewozowym nie ma o tym ani słowa. Czy postąpił prawidłowo? Czy będę odpowiadał od wartości towaru zadeklarowanej w zleceniu?

Sukcesja w firmie. Dowiedz się, czy po śmierci przedsiębiorcy jego działalność gospodarcza przestanie istnieć

Obecnie, jeżeli przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej umiera, wtedy jego działalność się kończy. Nazwy firmy, NIP, zdobyte koncesje lub pozwolenia (z nielicznymi wyjątkami) wygasają. Postępowanie spadkowe dodatkowo wydłuża czas, w jakim najbliżsi mogliby, korzystając z przedmiotów pozostających po przedsiębiorstwie prowadzonym przez zmarłego, kontynuować taką działalność. To ma się zmienić. Dowiedz się, na czym polegają planowane zmiany.

Sprawdź, za co kierowca może dostać mandat w Holandii

W Holandii można dostać mandat nawet za korzystanie z telefonu zamocowanego w uchwycie. Wyrok w takiej sprawie wydał tamtejszy sąd.

Sprawdź, kto musi wyjaśnić braki w przebiegu kilometrów

Z treści Lp. 6.3.7. załącznika nr 3 do ustawy o transporcie drogowym wynika jednoznacznie, że to na przewoźniku spoczywa ciężar wykazania, co działo się z pojazdem w okresach, w których wykonywano nim przejazdy znajdujące potwierdzenie w stanie licznika, a nieznajdujące potwierdzenia w wykresówkach.

Sprawdź, jak w 4 krokach radzić sobie z zadłużeniem w firmie transportowej

Coraz więcej przedsiębiorstw transportowych boryka się z problemem zadłużenia. Nie pomaga w tym ani wprowadzanie minimalnych stawek godzinowych przez kolejne kraje Unii Europejskiej, ani embargo na zachodnią żywność nałożone przez Rosję. W ciągu ostatniego roku liczba zadłużonych przewoźników wzrosła o 4 tysiące. Jeśli więc Twoje przedsiębiorstwo transportowe ma problemy finansowe to wiedz, że nie jesteś sam. Z tego artykułu dowiesz się krok po kroku, jak sobie radzić w trudnej sytuacji.

Sprawdź, jak możesz się bronić przed zarzutem przekroczenia prędkości

Dane z homologowanego systemu GPS mogą uchronić przed mandatem za przekroczenie prędkości i zatrzymaniem prawa jazdy.

Przerwy w trakcie jazdy i w czasie pracy kierowcy

Przerwy w pracy kierowcy są podstawowym uprawnieniem w trakcie jego dnia pracy. Żeby prawidłowo je zaplanować trzeba mieć na uwadze kilka szczegółów, w tym odpowiednio rozumieć i interpretować dzień pracy kierowcy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na jakie szczegóły powinieneś zwrócić uwagę – koniecznie przeczytaj ten raport.

Przekonaj się, jak rejestrować dojazd do ciężarówki lub autobusu – tachografem, wykresem czy wpisem manualnym

Pytanie: Jeśli kierowca dojeżdża do ciężarówki albo autobusu, który ma prowadzić, musi zarejestrować ten czas. Jakie wymagania ma w tym zakresie inspektor ITD i co sprawdzi, gdy dowie się, że kierowca dojeżdżał?

Przekonaj się, do kiedy w trakcie kontroli możesz okazać harmonogram czasu pracy kierowcy

Harmonogram czasu pracy kierowcy można przedłożyć tylko do chwili zakończenia kontroli, tj. do momentu wręczenia przewoźnikowi protokołu kontroli. Dostarczenie harmonogramu po tym czasie skutkuje nałożeniem kary.