Kierowca autokaru chce przesunąć odpoczynek tygodniowy? Sprawdź, jakie błędy mu grożą

Kierowca, który wykonuje pojedynczy okazjonalny międzynarodowy przewóz osób, może odłożyć tygodniowy odpoczynek o maksimum 12 kolejnych dób po poprzednim regularnym odpoczynku tygodniowym. Musi jednak pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.

Kiedy należy sczytywać dane z tachografów i kart kierowców przy przewozach mieszanych

Przewozy mieszane to takie, gdy część kursów podlega rozporządzeniu nr 561/2006, a inne już nie. Jak w takich sytuacjach obliczyć termin na sczytanie danych, skoro danych z przewozów wyłączonych nie trzeba zgrywać?

Co zrobić, gdy kontrahent nie chce Ci zapłacić, bo nie oddałeś dokumentów w terminie?

Przewoźnik wykonał zlecenie transportowe, po czym otrzymał obciążenie w wysokości 100% frachtu za dostarczenie dokumentów i faktury VAT w terminie późniejszym niż podany w warunkach zlecenia. Co powinien w takiej sytuacji zrobić? Czy jest podstawa prawna do wystawienia takiej noty?

Bus z przyczepą – kiedy musisz używać tachografu i mieć wypisy

Przewoźnik ma busa do przewozu towarów. Kiedy dołącza do niego przyczepę ciężarową, wówczas DMC zestawu przekracza 3,5 t. W takiej sytuacji trzeba w busie zainstalować tachograf. Ale czy należy go używać, gdy odłączamy przyczepę? A co z uprawnieniami transportowymi?

Za przekroczenie dziennego czasu jazdy o godzinę możesz dostać monstrualną karę

Zdarza się, że kierowca nie jest w stanie zrobić wymaganego 9-godzinnego odpoczynku dziennego. Czy wiesz, o co trzeba zadbać w takiej sytuacji? O to, żeby odpoczynek pod żadnym pozorem nie był krótszy niż 7 godzin. Dlaczego?

Sprawdź, czy kierowca wykonał swoje zadanie, bo inaczej zapłacisz karę

Czy Twój kierowca załatwia czasem sprawy, za których niezałatwienie ITD może nałożyć karę na firmę lub na zarządzającego transportem? Jeśli tak, to sprawdź, czy naprawdę je załatwił, ponieważ nie obronisz się przed karą, twierdząc, że winny jest kierowca.

Rusza elektroniczny rejestr przewoźników – czy jest się czego bać?

Elektroniczny rejestr firm transportowych zostanie uruchomiony 30 listopada. Od tego dnia służby kontrolne i organy licencyjne będą miały dostęp do wszystkich informacji o naruszeniach wykrytych w Twojej firmie. Co w związku z tym może Ci grozić?

Po 1 stycznia 2018 r. kierowcy z Ukrainy, Białorusi i Rosji będą pracować w Polsce na nowych zasadach

Od nowego roku wejdą w życie nowe przepisy regulujące zatrudnianie na terenie Polski cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Czekają nas duże zmiany! Sprawdź, jak będziesz mógł zatrudnić kierowcę cudzoziemca według nowych przepisów.