W których krajach ciężarówki i autobusy muszą mieć zimowe opony?

Ponieważ rozpoczyna się sezon zimowy, przypominamy zasady obowiązujące w różnych krajach Europy w związku ze stosowaniem opon zimowych. Sprawdź, jakich wymogów muszą przestrzegać właściciele pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony.

W jakich sytuacjach kierowca musi mieć uproszczony dokument towarzyszący?

Operator logistyczny zaopatruje stacje paliw w produkty spożywcze, w tym także w towary objęte akcyzą – papierosy i alkohol. Jedna ze stacji zlokalizowana jest przy granicy z Niemcami, niestety, aby tam dojechać, trzeba wjechać ok. 20 km w głąb Niemiec i nawrócić. Kierowca, jadąc w trasę, ma przy sobie zawsze dowód dostawy, na którym znajduje się szczegółowy wykaz oraz ilość dostarczanego towaru, a także list przewozy CMR. Niestety przy pierwszej kontroli służby celnej po stronie niemieckiej wyszły braki w dokumentach. Kierowca dowiedział się, że powinien mieć przy sobie uproszczony dokument towarzyszący (wewnątrzwspólnotowe przemieszczanie produktów akcyzowych służących do konsumpcji). Usłyszał także, że w niektórych przypadkach wymagany może być konwój. Czy to prawda?

Szkolenie kierowców z obsługi tachografów – jakie wymogi przewidują przepisy

Art. 33 rozporządzenia nr 165/2014 nakłada na przedsiębiorców obowiązek przeszkolenia kierowców i nadzoru nad używaniem przez nich tachografów. Sprawdź, jak wypełniać te obowiązki, żeby ITD nie mogła Ci nic zarzucić.

Od 1 stycznia nowy taryfikator kar – na jakie pułapki uważać?

Znowelizowana ustawa o transporcie, a wraz z nią również nowy taryfikator kar mają, według ostatnich informacji, obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r. Sprawdź, na które zmiany powinieneś szczególnie zwrócić uwagę, żeby nie mieć problemów już podczas pierwszej kontroli ITD w nowym roku.

Nowe stawki minimalne dla delegowanych kierowców na 2018 rok

Wraz z nadejściem nowego roku w wielu krajach zmienią się pensje minimalne dla delegowanych kierowców. Jeśli wykonujesz przewozy międzynarodowe, koniecznie sprawdź, ile wyniosą nowe stawki.

Nawet gdy wykonujesz tylko część przewozu przypadającą na terenie Polski, musisz mieć licencję międzynarodową

Jeśli przewoźnik wykonuje część przewozu międzynarodowego odbywającą się na terytorium Polski, musi mieć licencję na transport międzynarodowy. Nie ma znaczenia fakt, że pojazd tego przewoźnika nie wyjeżdża poza Polskę, liczy się to, że cały przewóz jest przewozem międzynarodowym.

Jak wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy dla zatrudnionych w swojej firmie kierowców

Indywidualne rozkłady są bardzo korzystne, ponieważ powodują, że nie trzeba wypłącać kierowcy nadgodzin za pracę w poprzedniej dobie pracowniczej. Co trzeba zrobić, żęby wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy dla kierowcy?