Zmiany w taryfikatorze kar dla zarządzających transportem

Zmiany taryfikatorów kar nakładanych przez ITD obejmą także kadrę zarządzającą transportem. Obecny załącznik nr 2 do ustawy o transporcie drogowym będzie zastąpiony nowym taryfikatorem 2a. Co będzie zawierał?

W jakich sytuacjach trzeba wybierać w tachografie cyfrowym opcję „EC”

Tachografy cyfrowe przy wyborze miejsca rozpoczęcia lub zakończenia pracy pokazują m.in. opcję „EC – Wspólnota Europejska”. Kiedy kierowca powinien wybierać tę opcję, skoro wszystkie kraje członkowskie mają własne kody?

Przewozy dzieci do szkół – czy trzeba informować organ wydający zezwolenia o zmianach w godzinach odjazdu?

Przewoźnik, który realizuje dowóz uczniów do szkół podstawowych i gimnazjów musi przestrzegać godzin podanych w zezwoleniu. Co powinien zrobić, gdy zdarzy się nagła zmiana w planie lekcji, a więc konieczna będzie zmiana godzin odjazdu autobusu?

Odpoczynek dzienny na promie – jak go zliczy inspektor ITD?

Kierowca w sobotę odbył przeprawę promową. O ile skrócił odpoczynek dzienny? O 17 minut czy może o 1 godzinę i 13 minut? Jaka może być interpretacja ITD w tym przypadku?

Nowości zapowiedzi

Będą nowe zasady dotyczące mocowania ładunków

Nowości najświeższe

Zniesienie limitu składek ZUS przesunięte o rok

Które zmiany w ustawie o transporcie będą korzystne dla firm transportowych i kierowców

Planowana na początek przyszłego roku zmiana ustawy o transporcie drogowym to nie tylko spory wzrost kar i wprowadzenie nowych sankcji, za które dotychczas kontrolerzy nie mogli karać. Pojawi się w niej też trochę racjonalnych i pozytywnych rozwiązań. Jakie korzyści możesz odnieść ze zmiany ustawy?  

Karę za ingerencję w działanie tachografu będzie można dostać nawet za zwykłą pomyłkę

Według nowej ustawy o transporcie surowo karane będzie nie tylko podłączanie do tachografu urządzeń i ingerencje w pracę tego urządzenia, ale też zwykłe pomyłki kierowcy, takie jak włożenie wykresówki odwrotnie niż trzeba. Sprawdź, na co szczególnie musisz zwrócić uwagę.

Jak uniknąć kary za opóźnienie w dostawie towaru?

W trakcie wykonywania przewozu mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane okoliczności opóźniające wykonanie transportu, które skutkują szkodą dla nadawcy ładunku. Na jakich zasadach kontrahent może dochodzić odszkodowania za opóźnienie w dostawie i jak da się uniknąć jego zapłaty?