Wyjęcie karty z tachografu może wyratować Cię przed karą za odpoczynek w kabinie

Rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE otwiera drogę służbom kontrolnym do karania za spędzanie regularnego odpoczynku tygodniowego w pojeździe. O co warto zadbać, żeby nie płacić kar?

Przewóz sprzętu służącego do wykonywania działalności nigdy nie jest przewozem prywatnym

Koleżeńska pomoc może się skończyć wysoką karą od ITD, policji albo urzędu celnego. Przekonał się o tym pewien przedsiębiorca, który poprosił kolegę o przewiezienie koparki, aby uchronić ją przed kradzieżą. Zapłacił 10.000 zł kary.

Przeprawa promowa – czy kierowca przekroczył normy czasu pracy?

Kierowca trzy razy podróżował promem – okresy jego aktywności są przedstawione na rysunkach poniżej (nad wykresami podany jest czas trwania poszczególnych czynności, natomiast pod wykresami godziny). Czy kierowca przekroczył normy dotyczące odpoczynków? Jeśli tak, to jakie kary mu grożą? Kiedy kończy się i kiedy rozpoczyna kolejny okres dzienny kierowcy na przykładzie poniższych sytuacji?

Po zmianie przepisów o ochronie danych osobowych będziesz miał więcej możliwości kontroli kierowców

Do 25 maja 2018 r. musisz wdrożyć w swojej firmie zmiany związane z nowymi przepisami o ochronie danych osobowych. Wbrew pozorom ma to także swoje dobre strony – nowe przepisy dają Ci nowe możliwości kontroli pracowników.

Nowości zapowiedzi

Kto będzie kontrolowany w rządowych stacjach kontroli pojazdów?W stacjach prowadzonych przez państwowy Transportowy Dozór Techniczny będą dokonywane powtórne badania techniczne pojazdów, które nie przeszły pierwszej kontroli z pozytywnym wynikiem. Będzie się tam również przeprowadzać badania zlecone przez ITD.

Nowości najświeższe zmiany 164

Polska ambasada wyjaśnia, którzy kierowcy jadący do Czech muszą mieć przy sobie umowęAmbasada RP w Pradze opublikowała wyjaśnienia dotyczące obowiązku posiadania przez kierowców umowy o pracę przetłumaczonej na czeski. To, czy kierowca musi mieć umowę, zależy od tego, gdzie mieści się firma zlecająca przewóz.

Nowe kary za przeważenie – możesz dostać dwie sankcje za to samo naruszenie

Planowane zmiany w przepisach transportowych oznaczają wiele przykrych niespodzianek dla firm transportowych. Jedną z najbardziej dotkliwych będzie z pewnością dodanie do nowych taryfikatorów kar za przeważenie pojazdu oraz przekroczenie dopuszczalnych wymiarów.

Nie wkładaj karty do tachografu bezpośrednio przed wyjazdem w trasę!

Rejestrowanie czasu pracy kierowcy dopiero od momentu wyruszenia w trasę to jeden z najczęstszych błędów, za które kierowcy płacą kary. Niedługo będą je płacić również firmy i zarządzający transportem. Lepiej więc zobacz, jaka jest poprawna procedura, którą trzeba stosować w takich przypadkach.

Nie dostałeś protokołu albo ITD nie uwzględniła wszystkich zeznań? Warto się odwołać od kary!

Jeśli WITD odmawia Ci wydania protokołu z zeznań kierowcy, warto odwołać się od decyzji o karze. Może się bowiem okazać, że w zeznaniach było coś, co świadczy o Twojej niewinności i kara nie jest słuszna.