Świadectwo kierowcy jest wymagane tylko przy międzynarodowych przewozach towarów

Firma transportowa, zarejestrowana na terytorium Polski, chce świadczyć usługę kierowania pojazdami (ciągnikami siodłowymi). Ciągniki należą do przedsiębiorstwa zarejestrowanego w Czechach. Czy kierowca może wykonywać usługę kierowania pojazdem, jeśli ma świadectwo kierowcy wystawione w Polsce na polską firmę?

Przewoźnik ma obowiązek aktywnie uczestniczyć w załadunku

Fakt, że załadunku lub rozładunku dokonuje inna firma, nie zwalnia przewoźnika z obowiązku brania w nim udziału. Przewoźnik powinien służyć załadowcy pomocą i radą, inaczej może być odpowiedzialny za uszkodzenia ładunku.

Nowości zapowiedzi

Za przekroczenie prędkości z powodu przewożenia kogoś do szpitala nie stracisz prawa jazdy

Nowości najświeższe

Musisz przestrzegać nowych zasad dotyczących mocowania ładunku  

Nie można ukarać przewoźnika za nadmierny nacisk osi, jeśli nie mógł skorzystać z trasy alternatywnej

Do tego, żeby ukarać przewoźnika, nie wystarczy wykazać, że istniała trasa alternatywna. Jeśli z jakichś powodów kierowca nie mógł z niej skorzystać, koniecznie odwołaj się od kary, masz duże szanse na wygraną.

Lista obowiązków, które musisz wdrożyć od dnia wejścia w życie nowej ustawy o transporcie

W nowej ustawie o transporcie, nad którą pracuje Sejm, jest sporo zmian, które musisz wdrożyć w swojej firmie od razu, gdy tylko ustawa wejdzie w życie – inaczej możesz zapłacić wysoką karę już przy pierwszej kontroli prowadzonej według nowych przepisów. Jakie to zmiany? Mamy dla Ciebie gotową listę.

Leasing – możesz dostać odszkodowanie bezpośrednio od sprzedawcy

Wziąłeś w leasing auto? Jeżeli okaże się, że ma wady, przysługuje Ci roszczenie odszkodowawcze. Możesz je skierować bezpośrednio do sprzedawcy, nie tylko do leasingodawcy.

Jak sformułować zgodę na potrącanie strat z pensji kierowcy

Jeśli dasz kierowcy razem z umową o pracę do podpisania zgodę na potrącanie w przyszłości z pensji kwot, które mają pokrywać pracodawcy ewentualne straty, spowodowane przez kierowcę, taka zgoda nie będzie ważna. Ale jest inne wyjście. Jakie?

Jak prawidłowo sczytywać dane z karty kierowcy, jeśli jest zatrudniony także w innej firmie?

Coraz częściej zdarza się, że kierowca wykonuje przewozy na rzecz dwóch firm. Wówczas ma na karcie do tachografu zarejestrowane na przemian dane z jednego i z drugiego przedsiębiorstwa. Czy masz w takiej sytuacji obowiązek zgrywać wszystkie dane czy tylko te, które dotyczą przewozów w Twojej firmie?