Zmiana przepisów o dokumentacji pracowników – zobacz, jakie masz nowe obowiązki

Od 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie nowe przepisy prawa pracy, które przewidują skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz wprowadzenie ich formy elektronicznej. Nakładają one na wszystkich pracodawców dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej i opłacaniem składek ZUS. Zobacz, co musisz wprowadzić w swojej firmie.

Sprawdź, jak obliczyć, ile dni wolnych ma mieć kierowca w okresie rozliczeniowym

Jeśli kierowca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, musi mieć w okresie rozliczeniowym tyle dni wolnych, ile wymagają przepisy prawa pracy. Czy wiesz, jak obliczyć tę liczbę?

Nowości

BAG zaczęła podczas kontroli drogowych sprawdzać cały ostatni rok

Nowe przepisy o ochronie danych osobowych – jakie zmiany trzeba wprowadzić w firmie transportowej

Nowe przepisy o ochronie danych zaczną obowiązywać od 25 maja 2018 r. Są dużo surowsze niż dotychczas obowiązujące, więc ich zlekceważenie może Cię dużo kosztować. O co powinieneś zadbać, żeby Twoja firma była dostosowana na ich wejście w życie?

Jeśli drugi kierowca dosiadł się zbyt późno, normy dla załogi można stosować dopiero po odpoczynku

Gdy kierowca dosiądzie się do drugiego kierowcy po godzinie od wyruszenia w trasę, nie mogą od razu stosować korzystniejszych norm czasu pracy, przewidzianych dla załogi. Ale po odpoczynku już tak.

ITD od lipca będzie prowadzić kontrole także w nocy

Inspekcja Transportu Drogowego od 1 lipca będzie kontrolować pojazdy na drogach przez całą dobę. Przestanie też nadzorować fotoradary, za to przejmie zarządzanie systemem viaTOLL.

Dokumenty z poprzedniej kontroli ITD mogą Cię uchronić przed kolejną karą

Warto przechowywać dowody, które potwierdzają, że nałożono na Ciebie karę. Jeśli zostałeś ukarany przez ITD za naruszenia wymienione w załączniku do ustawy o transporcie, nie można Cię przy kolejnych kontrolach ukarać za to samo.

Czy można w ogóle nie wyjmować karty z tachografu?

Kierowca jeździ ciągle tym samym pojazdem. Pojazd ma DMC powyżej 3,5 t i zamontowany tachograf. Czy kierowca musi każdego dnia po przyjściu do pracy wkładać kartę do tachografu, a wieczorem ją wylogowywać i zabierać, czy może ją na stałe trzymać w tachografie?

Czekają nas duże zmiany w procedurach karania zarządzających transportem

Zmieniona ustawa o transporcie, która wejdzie w życie 1 czerwca, przewiduje zupełnie inne zasady karania zarządzających transportem niż do tej pory. Niestety, nie wszystkie zmiany są dla zarządzających korzystne.