Zestawienie zmian w taryfikatorze kar dla zarządzających transportem

Obecny taryfikator kar dla zarządzających transportem (załącznik nr 2 do ustawy o transporcie) przestanie obowiązywać 1 czerwca. Tego dnia wejdzie w życie nowy taryfikator – załącznik nr 4. Co się zmieni? Łatwo i szybko sprawdzisz to w naszym zestawieniu.

Sejm przegłosował zgodę na przekraczanie prędkości

Jeśli przekroczysz prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h lub zabierzesz co najmniej trzy osoby ponad dozwolony limit dlatego, że ratowałeś czyjeś życie, nie stracisz prawa jazdy. Kiedy wejdą w życie zmiany?

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy o tachografach

Rząd przyjął projekt ustawy o tachografach cyfrowych. Większość nowych przepisów ma obowiązywać od 1 czerwca 2018 r., tylko część z nich wejdzie w życie od 1 stycznia. Co dokładnie się zmieni?

Nowa ustawa o transporcie – porównanie nowego taryfikatora kar dla kierowców ze starym

Od 1 czerwca obecny taryfikator kar nakładanych na kierowców podczas kontroli ITD na drodze zostanie zastąpiony przez nowy. Zmian jest dużo, warto więc sprawdzić, co obejmują. W naszym artykule możesz dokładnie, krok po kroku, prześledzić wszystkie naruszenia zawarte w obu taryfikatorach i zobaczyć, co się zmieni.

Kierowcy i jego rodzinie należy się odszkodowanie, nawet jeśli wypadek zdarzył się w czasie postoju

Kierowcom zawodowym należy się odszkodowanie za wypadek, nawet jeśli wydarzył się on w czasie czynności uznawanych za prywatne. Jest tak ze względu na specyfikę ich pracy. Tak orzekł sąd okręgowy w Toruniu.

Jeśli możesz zrobić dłuższą przerwę, potraktuj ją jako część odpoczynku dobowego

Kierowcy bardzo rzadko wykorzystują odpoczynki dzielone. Niesłusznie, ponieważ w niektórych sytuacjach jest to najlepszy sposób, żeby najszybciej dojechać do celu. Dlaczego?

Jakie naruszenia najczęściej wykrywa w firmach ITD i jak się z nich wybronić?

Najczęstszymi powodami, dla których do firmy transportowej puka kontrola z ITD, są: losowanie firmy z rejestru firm transportowych, donos dokonany przez kierowcę lub inną osobę albo wykrycie ciężkiego naruszenia podczas kontroli drogowej. A czego szukają inspektorzy?

Czy przeszkolenie kierowcy może uchronić przed karą za przewiezienie pasażera bez dokumentów?

Przewoźnik, który przewiózł przez granice osobę bez ważnych dokumentów, zapłaci karę, nawet jeśli błąd popełnił gruntowanie przeszkolony kierowca. Jego przeszkolenie nie jest wystarczającym dowodem na dochowanie należytej staranności.