Zestawienie kar z nowego i starego taryfikatora dla firm – zobacz, co się zmieni

Taryfikator kar nakładanych przez Inspekcję Transportu Drogowego na firmy transportowe oraz przedsiębiorstwa wykonujące przewozy na potrzeby własne, który ma niebawem zacząć obowiązywać, będzie się znacznie różnił od poprzedniego. Największe zmiany dotyczą kar za naruszenia związane z czasem pracy kierowców. Sporo zmieni się też w karach związanych z użytkowaniem tachografów.

Wejście w życie ustaw o transporcie drogowym i o tachografach przesunięte

Zmiany w ustawie o transporcie oraz ustawa o tachografach miały wejść w życie 1 czerwca, ale tak się nie stanie, ponieważ posłowie nie zdążyli przegłosować ich na czas. Prace sejmowe nad ustawami dopiero się rozpoczęły.

W jakich sytuacjach warto odwołać się od kary nałożonej przez inspektora ITD?

Są takie naruszenia, w przypadku których szczególnie warto się odwołać od kary, ponieważ jest bardzo duża szansa, że GITD uwzględni Twoje odwołanie. W jakich sytuacjach tak będzie?

Możesz łączyć rekompensaty za skrócenie odpoczynku tygodniowego

Przepisy nie zabraniają łączenia rekompensat za skrócenie odpoczynku tygodniowego. Jednak kiedy łączymy rekompensaty, trzeba pamiętać o spełnieniu jednego ważnego warunku. Jakiego?

Jeśli wyjeżdżasz w trakcie tygodnia, pamiętaj, że po niedzieli masz dodatkowe przywileje

Kierowca, który robi odpoczynek tygodniowy poza weekendem, po niedzieli ma prawo do kolejnych wydłużonych okresów jazdy. A to dlatego, że przy zliczaniu przedłużeń bierze się pod uwagę nie okresy między odpoczynkami tygodniowymi, tylko tydzień kalendarzowy.

ITD nie może podważać umów zawartych między firmami

GITD i WITD nie mogą z góry zakładać złej woli firm, które kontrolują. Przedsiębiorcy mają prawo ustalać w umowach dowolne warunki wynajmu, zatrudniania kierowców i wzajemnych rozliczeń. ITD nie może więc nakładać kary, argumentując, że przedstawiona umowa jest fikcyjna, gdy nie ma na to dowodów.

Co zrobić, jeśli kierowca zapomniał przestawić tachograf?

Zdarza się dość często, że kierowca przed wyjściem z pracy do domu zapomni przełączyć tachograf na „łóżko”. W takiej sytuacji na karcie zamiast odpoczynku zapisuje się praca. Co można zrobić, żeby uniknąć kary?

Będziemy musieli zgłaszać transport bibułek i taśm do papierosów oraz towarów z alkoholem

Do listy towarów monitorowanych dołączą bibułki oraz taśmy do skręcania papierosów. Jednak tylko te, które mogą być stosowane do maszynowej produkcji papierosów i gdy ich masa brutto przekracza 10 kg.