Warto oznaczać w ewidencji rekompensaty za odpoczynek tygodniowy kierowcy

Przepisy nie wymagają od przedsiębiorcy oznaczania w ewidencji, który postój samochodu jest odpoczynkiem, a który rekompensatą za inny odpoczynek. Warto jednak to sobie oznaczać, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, łatwo możemy źle zaplanować czas jazdy i zapłacić karę.Zgodnie z art. 8 ust. 6 rozporządzenia nr 561/2006 kierowca w ciągu dwóch kolejnych tygodni musi wykorzystać co najmniej dwa regularne tygodniowe okresy odpoczynku lub jeden regularny tygodniowy okres odpoczynku i jeden skrócony okres odpoczynku trwający co najmniej 24 godziny.

Warto mieć dokumenty, które wyratują Cię od kar za naruszenia kierowców

Według przepisów przewoźnicy są odpowiedzialni za to, by ich kierowcy byli właściwie wyszkoleni i poinstruowani w zakresie prawidłowego działania tachografów. Jakie dokumenty potwierdzają, że przedsiębiorca prowadzi przeszkolenia i prawidłowo instruuje?

Nowości zapowiedzi 171

Wynagrodzenie minimalne wzrośnie do 2.220 zł

Nowości najświeższe zmiany 171

Senat zatwierdził nowelizację ustawy o transporcie

Kierowcy, którzy przed wyjazdem robią coś przy samochodzie, muszą inaczej rozkładać przerwy

Jeśli nie wyjechałeś w trasę od razu po przyjściu do pracy, to uważaj, bo być może musisz zrobić przerwę wcześniej niż po 4,5 godziny jazdy. A to dlatego, że nie zawsze przerwa w jeździe może zastąpić przerwę w pracy.

Jak wypłacać kierowcom premie i nagrody, żeby nie narobić sobie problemów

Ponieważ na rynku brakuje kierowców, firmy transportowe starają się zaoferować swoim pracownikom jak najlepsze warunki pracy. Między innymi – atrakcyjne nagrody i premie. Problem w tym, że przepisy bardzo utrudniają ich stosowanie w transporcie. Jak sobie z tym poradzić?

Jak planować pracę kierowcy w szóstym dniu tygodnia, żeby nie płacić kar?

Szóstego dnia pracy kierowcy najłatwiej narazić się na karę od ITD. Kierowca zbliża się do limitów wyznaczonych dla tygodnia i dwóch tygodni, więc łatwo o przekroczenia norm. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Jak można się odwołać do sądu od kary nałożonej przez inspektora ITD?

Jeśli inspektor ITD nałożył na Ciebie karę, a Główny Inspektor ją podtrzymał, ale nadal uważasz, że kara jest niesłuszna, warto odwołać się do sądu. Przewoźnicy sądzą, że jest to skomplikowane i długo trwa – w większości przypadków wcale nie. Jeśli kara jest wysoka, warto spróbować.

Inspektorzy ITD też mogą Cię ukarać za braki w ewidencji

Wydaje Ci się, że karę za błędy w ewidencji czasu pracy kierowców może na Ciebie nałożyć tylko PIP? To nieprawda, inspektorzy ITD też mogą to zrobić, tyle że nie we wszystkich sytuacjach. Kiedy to zrobią?