W jakich sytuacjach wspólnik spółki cywilnej będzie potrzebował dokumentów związanych z delegowaniem kierowcy?

W wielu krajach Unii Europejskiej od polskich firm wysyłających tam kierowców wymagane są szczególne formalności związane z delegowaniem, np. zgłoszenie kierowcy do specjalnego systemu albo wyposażenie go w przetłumaczony egzemplarz  umowy o pracę. Czy dotyczy to też wspólników spółki cywilnej?

Sprawdź, jak szybko i poprawnie dobrać wykresówki do tachografu

Kary za błędnie dobraną wykresówkę ponoszą zarządzający transportem i właściciel firmy. Nawet jeśli zlecili kupno wykresówek innej osobie – kierowcy lub innemu pracownikowi. Czym powinni się kierować przy wyborze?

Przewoźnicy wykonujący transport intermodalny mają od 3 września nowe obowiązki

W nowelizacji ustawy o transporcie drogowym przewidziano nie tylko wiele zmian w taryfikatorach kar, ale też nowe wymagania dla przewoźników w transporcie multimodalnym. O co musisz zadbać, żeby nie narażać się na kary?

Kiedy kierowca musi przedstawić inspektorowi ITD wpis manualny, a kiedy zaświadczenie lub automatyczny zapis tachografu

Wiele osób ma przekonanie, że wpisy manualne mogą zastąpić zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu w każdej sytuacji. Tymczasem to nieprawda, są sytuacje, gdy inspektor ITD będzie wymagał od kierowcy zaświadczenia. Kiedy?

Czy wprowadzenie ryczałtów za nadgodziny i pracę w nocy zwalnia z prowadzenia ewidencji dla kierowcy?

Wypłacanie kierowcom ryczałtów na godziny nadliczbowe i pracę w nocy przede wszystkim niezwykle ułatwia rozliczanie wynagrodzeń. Ale czy zwalnia z konieczności prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowcy?

Nowości – zapowiedzi

Jak się okazuje, ministerstwo infrastruktury rozważa wprowadzenie nowej formy płatności na drogach należących do systemu viaTOLL. Ma to być  AmberGo, płatność za pomocą aplikacji w telefonie.

Nowości – najświeższe zmiany

Od 3 września nowe przepisy ustawy o transporcie i ustawy o tachografach już zaczęły obowiązywać. Inspekcja Transportu Drogowego stosuje nowe taryfikatory kar, a przedsiębiorcy transportowi, kierowcy i osoby zarządzające transportem mają nowe obowiązki.

9 błędów, które sprawią, że inspektor ITD nie uzna Ci odstępstwa od norm czasu pracy

Jeśli kierowca na wydruku lub na wykresówce sporządził odpowiedni opis, może uniknąć kary za przekroczenie czasu jazdy. Jednak nie każdy opis będzie uwzględniony przez inspektora. Sprawdź, na co trzeba uważać.