Nowości zapowiedzi 184

Już niedługo zacznie obowiązywać nowa procedura dotycząca sprawdzania tachografów

Nowości najświeższe 184

Przedsiębiorcy i zarządzający, którzy mają dużo naruszeń, będą traktowani znacznie surowiej

Normy czasu pracy kierowcy ciężarówki – 10 przejrzystych diagramów

Wątpliwości związane z normami czasu pracy kierowcy to najczęstsze pytania, które otrzymujemy od naszych Czytelników. Nic dziwnego – stosowanie tych norm w praktyce nie jest łatwe, a za błędy w tym zakresie grożą wysokie kary. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie wszystkich reguł dotyczących czasu pracy kierowcy ciężarówki i zilustrowaliśmy je na diagramach.

Jakie zakazy ruchu obowiązują w Niemczech

Niemieckie przepisy o zakazach ruchu dla ciężarówek znacznie różnią się od polskich regulacji w tym zakresie. Przede wszystkim zakazy obowiązują dużo większą grupę pojazdów niż w Polsce, ale też trochę inne są zasady dotyczące zwolnień z zakazów.

Jakie wynagrodzenie należy się kierowcy za pracę w niedzielę lub święto?

Wynagrodzenie dla kierowcy za pracę w niedzielę lub święto zależy do tego, czy dostał wolny dzień z tego tytułu, czy nie. A także od tego, czy ta praca była planowana, czy nie. Zobacz, czego dokładnie wymagają od Ciebie przepisy.

Jakie kwalifikacje kierowcy sprawdzi inspektor podczas kontroli ITD?

Kierowca zawodowy musi spełniać wymagania przewidziane w ustawie o transporcie drogowym. Wśród nich są wymogi związane nie tylko z wiekiem i prawem jazdy określonej kategorii, ale też szkoleniami oraz badaniami lekarskimi. Zobacz, na co zwróci uwagę inspektor.

Jaką wagę może mieć pojazd, jeśli DMC w dowodzie i zezwoleniu są różne?

Dopuszczalna masa całkowita (DMC) zapisana w zezwoleniu na przejazd pojazdem nienormatywnym niekoniecznie musi być taka sama, jak w dowodzie rejestracyjnym, którym chcesz wykonać przewóz. Której wartości masz się trzymać w takiej sytuacji?

Jak zaplanować pracę kierowcy, gdy w sezonie ma więcej przewozów

Działalność wielu firm transportowych jest związana z sezonem wynikającym z charakterystyki obsługiwanej branży. W związku z tym w niektórych miesiącach jest więcej pracy niż w innych. Jak w takiej sytuacji zorganizować pracę kierowców, żeby to było najkorzystniejsze dla firmy?

Jak rozliczać czas pracy kierowcy, który w trakcie dnia pracy dłużej stoi niż jedzie

Zdarza się, że charakter pracy kierowcy wymaga wielu długich postojów w ciągu dnia, poświęconych na załadunki bądź rozładunki. W takim przypadku czasu postojów może być więcej niż czasu jazdy. Jak rozliczać pracę takich kierowców?