Po czym inspektor ITD pozna, że w Twoim tachografie dokonano manipulacji?

Jakie dane zarejestrowane przez tachograf zwrócą uwagę inspektora? Po czym kontroler pozna, że w tachografie dokonano manipulacji? Jest cała lista takich rzeczy – zobacz, jakich.

Nowości zmiany 186

Będą zmiany w kontrolach ITD

Nowości 186

Nowe przepisy o KREPTD już niedługo wejdą w życie

Nie każdy dzień z wpisem manualnym liczy się do 28-dniowego terminu!

Zgodnie z przepisami dni, w których kierowca powinien zrobić wpis manualny, trzeba wliczać do limitu na sczytywanie danych z karty kierowcy. Ale jednocześnie przepisy mówią też, że nie trzeba wliczać dni urlopu i zwolnienia lekarskiego. A co, jeśli kierowca zrobi wpis manualny w czasie urlopu albo zwolnienia?

Nawet gdy przepisy nie każą zgrywać danych z kart, pracodawca może to nakazać

Przepisy w kilku sytuacjach zwalniają kierowców i pracodawców z obowiązku sczytywania danych z karty kierowcy do tachografu. Jednak nawet w takiej sytuacji pracodawca może to nakazać swoim pracownikom.

Jak rozliczać diety kierowców, którzy jeżdżą tylko w krótkie trasy po Polsce?

Wielu kierowców wykonuje tylko krótkie przewozy na terenie kraju. Czy w umowach o pracę takich pracowników trzeba zawrzeć informację o dietach i ryczałtach za noclegi? Jak naliczać te należności?

Jak prowadzić ewidencję w przypadku przejazdów w ramach pomocy drogowej na krótkich trasach?

Dla osoby wykonującej przewozy drogowe, niezależnie od ich charakteru, czyli od tego, czy jest to przewóz na potrzeby własne, czy też typowy transport, trzeba prowadzić ewidencję czasu pracy kierowcy. Jak to robić, gdy przejazdy są usługami w ramach pomocy drogowej?

Ile czasu wolnego należy się kierowcy za nadgodziny?

Często zdarza się, że kierowca ma do odbioru sporo nadgodzin – tyle, że nazbiera się z tego więcej niż jeden dzień. Czy trzeba mu w takiej sytuacji udzielić całego dnia wolnego, czy można skrócić mu kilka dniówek?