Pożyczasz ciężarówkę lub autokar innej firmie? Sprawdź, czego musisz dopilnować!

Bywa, że jedna firma pożycza drugiej ciężarówkę albo autokar bez kierowcy. Wówczas kierowcą jest pracownik firmy przejmującej pojazd. Zobacz, jakie obowiązki mają w takiej sytuacji obie firmy, jeśli chodzi o wymogi ITD.

Nowości zapowiedzi 187

Zmienią się zasady wyznaczania firm do kontroli ITD w siedzibie

Nowości najświeższe 187

Jeśli będziesz kupował nową ciężarówkę, sprawdź, czy jest w niej inteligentny tachograf

Nie dostaniesz od GITD zaświadczenia na przewozy pojazdami na zagranicznych tablicach rejestracyjnych

Jeśli chcesz wykonywać przewozy na potrzeby własne pojazdem zarejestrowanym w innym państwie Unii Europejskiej, nastaw się na problemy. Prawdopodobnie nie otrzymasz od GITD zaświadczenia na wykonywanie przewozów na potrzeby własne. Dlaczego?

Możesz samodzielnie zdecydować, co jest miejscem rozpoczęcia i zakończenia podroży służbowej kierowcy

Bardzo często kierowcy zatrudnieni w firmie mają bazę w jednej miejscowości, ale w trasy wyruszają z innych miejsc, np. spod swojego domu albo z jakiegoś parkingu. W związku z tym pojawia się pytanie, jak w tej sytuacji rozpisać im delegacje.

Kierowca na zlecenie a szkolenie bhp i badania lekarskie

Wiele firm zatrudnia kierowców na podstawie umowy zlecenia. Czy w takim przypadku konieczne jest przeszkolenie kierowcy w zakresie bhp? I czy trzeba wysłać pracownika na badania lekarskie?

Jakie zmiany musisz wprowadzić w przewozach towarów niebezpiecznych – ADR 2019

Od 1 lipca, jak co dwa lata, zacznie obowiązywać nowa wersja umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowych przewozów drogowych towarów niebezpiecznych ADR. Zobacz, jakie masz w związku z tym nowe obowiązki.

Jak można wykryć, że doszło do manipulacji w tachografie

Za stosowanie różnych metod manipulacji w tachografie zarówno firma, jak i zarządzający transportem mogą dostać wysokie kary. Warto więc wiedzieć, po czym inspektor poznaje, że do takiej manipulacji doszło. Niektóre z tych metod możesz też sam zastosować, żeby sprawdzić Twojego kierowcę.