Zapowiedzi 188

Od 2021 roku duże zmiany w systemie viaToll

Nowości 188

Nie wolno Ci kserować dokumentów kierowców – więc jak z nimi postępować?

Nie dostaniesz zaświadczenia A1 na kierowcę, który jest uczniem lub studentem

Ponieważ na rynku coraz bardziej brakuje kierowców, pracodawcy chętnie zatrudniają coraz młodsze osoby na to stanowisko. A wśród nich również uczniów szkół policealnych i studentów. Jeśli też masz takie plany, to weź pod uwagę, że raczej nie możesz takiej osobie powierzyć przewozów międzynarodowych. Bo nie uzyskasz zaświadczenia A1.

Jakie normy czasu jazdy przewidują przepisy dla załogi 3-osobowej?

Załoga niekoniecznie musi się składać z dwóch kierowców, może ich być również trzech. Jakie zasady, dotyczące czasu pracy kierowców wówczas obowiązują? W jakiej kolejności kierowcy powinni siadać za kierownicą i jak rejestrować swój czas jazdy, skoro tachografy mają tylko dwa sloty?

Jak określić godzinę w zaświadczeniu o nieprowadzeniu wystawianym z wyprzedzeniem?

Często zdarza się, że pracodawca wypisuje kierowcy zaświadczenie o działalności „z góry”, nie wiedząc, kiedy kierowca podejmie prowadzenie ciężarówki. Jaką datę i godzinę wpisać w takiej sytuacji jako koniec okresu objętego zaświadczeniem, żeby nie narazić się służbom kontrolnym?

Czy kierowca na zlecenie musi mieć niemiecką stawkę minimalną?

Polscy kierowcy, wykonujący przewozy na terenie Niemiec, muszą dostawać wynagrodzenie równe co najmniej stawce minimalnej, obowiązującej na terenie Niemiec. Czy dotyczy to tylko kierowców na etacie, czy również tych, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia?