Podczas przewozu prywatnego warto mieć rachunek

Zdarza się, że kierowca, który prowadzi własną działalność, chce przewieźć swoim samochodem prywatne rzeczy. W takiej sytuacji warto zadbać o dowód, że jest to przewóz prywatny, bo inaczej można mieć kłopoty.

Nowości zmiany 189

Nowe przepisy o drogowych kontrolach technicznych już od 7 listopada

Nowości zapowiedzi 189

Nie będziemy wliczać dodatku stażowego do pensji minimalnej

Kierowcy z problemami ze słuchem mogą uzupełnić braki kadrowe w firmach transportowych

Przepisy od prawie roku pozwalają na zdobycie prawa jazdy kategorii C osobom niesłyszącym i niedosłyszącym. Takich osób jest na rynku pracy coraz więcej. Jeśli zatrudnisz którąś z nich, możesz liczyć nie tylko na dobrego pracownika, ale też na dofinansowanie.

Kierowca prowadzący działalność sam może wystąpić o zaświadczenie A1

Zdarza się, że kierowca zatrudniony na zlecenie prowadzi własną działalność gospodarczą i tam już odprowadza składkę na ubezpieczenie społeczne. Czy wydane mu zaświadczenie A1 będzie ważne, gdy pojedzie w trasę do Niemiec albo Francji na zlecenie innego przedsiębiorcy?

Kierowca do 23. roku życia nie może wykonywać przewozów turystycznych

Kierowca posiadający prawo jazdy kategorii D albo D + E do ukończenia 23. roku życia może być zatrudniony wyłącznie przy wykonywaniu regularnych przewozów osób na liniach komunikacyjnych na trasie nieprzekraczającej 50 km.  Nawet jeśli ma ukończoną pełną kwalifikację wstępną.

Jak przygotować umowy i obwieszczenie o czasie pracy dla kierowców

Kierowcy mają specyficzne stanowisko pracy, m.in. z tego powodu, że obejmują ich szczególne regulacje związane z czasem pracy kierowców. W związku z tym przygotowanie umowy o pracę dla kierowcy i obwieszczenia o czasie pracy sprawia wielu pracodawcom problem. Zobacz, jak sobie z tym poradzić.

Czy smieciarka musi mieć tachograf?

W Internecie często można się spotkać z twierdzeniem, że w śmieciarce nie trzeba instalować tachografu. To nie jest prawda. Wszystko zależy od tego, jakie przewozy mają być wykonywane tym pojazdem.

Czy dozwolone jest przerywanie odpoczynku tygodniowego podróżą promem?

Każdy odpoczynek tygodniowy łączy w sobie elementy zarówno dziennego odpoczynku, jak i przedłużenia go do rozmiarów odpoczynku tygodniowego. Czy wobec tego odpoczynek dzienny przerywany przeprawą promową może być częścią odpoczynku tygodniowego?

Po czym rozpoznać, czy instrukcje ADR dla kierowcy są aktualne?

Gdy przewożone są towary podlegające pod przepisy ADR, odpowiednia instrukcja dla kierowcy musi znajdować się w pojeździe. Jak się upewnić, że instrukcja jest zgodna z aktualną wersją umowy ADR?