Wywóz ścieków – kiedy nie musisz używać tachografu?

Czy auto wykonujące wywóz nieczystości (ścieki, osad) na potrzeby własne powinno posiadać tachograf, jeśli nie jest to wywóz z gospodarstwa domowego? Sprawdź, w jakich sytuacjach wywóz ścieków jest zwolniony z rejestracji czasu pracy kierowców.

W jakich sytuacjach nie wolno zrobić wpisu manualnego zamiast zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu?

Wielu kierowców i przedsiębiorców ma przekonanie, że wpisy manualne zawsze mogą zastąpić urlopówkę. To nieprawda – w niektórych sytuacjach lepiej użyć zaświadczenia zamiast wpisu manualnego, a są też sytuacje, kiedy nie masz wyboru i zaświadczenie jest konieczne.

Przerwy w pracy obowiązują nie tylko kierowców na etacie

Nie wszyscy wiedzą, że przerwy w pracy dotyczą również kierowców pracujących na zlecenie – w tym samozatrudnionych. W przypadku kontroli mogą dostać karę nie tylko za brak przerw w jeździe. Kiedy tak będzie?

O co zadbać, gdy pożyczasz kierowcy ciężarówkę z firmy?

Kierowca zatrudniony w firmie poprosił pracodawcę o wypożyczenie ciągnika siodłowego w celu prywatnego przejazdu tym autem. Czy przedsiębiorca może wypożyczyć samochód swojemu pracownikowi i jakich obowiązków powinien w związku z tym dopełnić?

Nowości zapowiedzi 192

Przewoźnikom będzie groził zakaz prowadzenia firmy za jazdę na oleju opałowym

Nowości najświeższe 192

Ministerstwo Pracy potwierdza, że nie wolno badać pracowników alkomatem

Nie musisz podpisywać umowy o świadczenie usług transportowych

Zdarza się, że kierowcy, którzy w ramach działalności gospodarczej oferują usługi transportowe, dostają zlecenia od innych firm transportowych. Podpisywanie umowy jest w tej sytuacji zbędne.

Kierowcy wolno przepracować tylko określoną liczbę nadgodzin

Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy nie może pracować w nadgodzinach bez ograniczeń. Przepisy określają w tym przypadku ścisły limit godzin nadliczbowych, którego przekraczanie jest zabronione.

Kierowca z umową o dzieło też może dostawać diety

Kierowca wykonujący przewozy w oparciu o umowę o dzieło może otrzymać pokrycie kosztów podróży służbowych, gdy wynika to z treści umowy zawartej między nim a firmą. Warto zawrzeć w umowie takie zapisy. Dlaczego?