Zostawienie pojazdu w myjni może Cię pozbawić odszkodowania

Zanim zostawisz swój samochód pod opieką pracownika myjni lub serwisu, sprawdź, czy mają uprawnienia do kierowania pojazdami. Jeżeli nie, a auto się uszkodzi, nie dostaniesz odszkodowania z polisy autocasco.

Zapowiedzi 193

Już wiadomo, jakie dane z liczników będą gromadzone w ewidencji

Wpis z kodem 95 nie wystarczy, potrzebne jest też orzeczenie

Podczas kontroli w siedzibie firmy inspektorowi ITD nie wystarczy kod 95 w prawie jazdy kierowcy. Będzie chciał zobaczyć także orzeczenie lekarskie. Co musi być w orzeczeniu, żeby inspektor go nie zakwestionował?

Sprawdź ważność paszportów i wiz jeszcze przed wyjazdem

Jeśli wykonujesz regularne przewozy osób przez granicę, powinieneś jeszcze przed wyjazdem upewnić się, czy nie minęła ważność ich dokumentów. Najlepiej robić to już w momencie wydawania biletów. Za nieważne dokumenty karę poniesie firma transportowa.

Pojazdy specjalne nie są zwolnione z opłat drogowych

Jeśli pojazd jest cięższy niż 3,5 t oraz może się samodzielnie poruszać, podlega opłatom drogowym za przejazd trasami objętymi systemem viaTOLL. A to oznacza, że opłatom podlegają też niektóre pojazdy specjalne.

Nowości 193

Licencja na transport nie będzie odbierana za olej opałowy

Nie wolno podjechać podczas odpoczynku z otwartym tachografem

Zgodnie z przepisami kierowca ma prawo na chwilę wyjąć wykresówkę z tachografu, aby obliczyć, jak długo może jeszcze prowadzić pojazd. Nie można jednak po otwarciu tachografu podjeżdżać. Pojazd podczas otwarcia tachografu musi stać.

Kierowcą w przewozie na potrzeby własne nie może być syn przedsiębiorcy

Często zdarza się, że przedsiębiorcy, który dokonuje przewozów na potrzeby własne, pomaga w prowadzeniu firmy ktoś z rodziny. Jeśli też Ci się to zdarza, pamiętaj, że taka osoba nie może być kierowcą.

Kiedy należy wprowadzić do tachografu symbol kraju, jeśli kierowca wykonuje wpisy manualne?

Kierowca musi codziennie przy rozpoczynaniu i kończeniu pracy wpisywać do tachografu symbol kraju, w którym się znajduje. Bywa jednak, że koniec pracy nie przypada w tym samym momencie, co koniec jazdy. Czy w takiej sytuacji trzeba wpisać symbol kraju dwukrotnie?