Jeśli nie zawrzesz umowy z samozatrudnionym, możesz mieć kłopoty ze skarbówką

Co prawda zgodnie z prawem właściciel firmy transportowej nie musi podpisywać umowy z kierowcą prowadzącym własną działalność, któremu chce zlecić przewozy. Jednak powinien to zrobić, by także ta osoba była odpowiedzialna za wykonaną pracę.

Jakie normy czasu pracy obowiązują kierowców wykonujących odśnieżanie dróg?

Zimą na drogi wyjeżdżają samochody ciężarowe z pługami i solarkami. Podczas odśnieżania może się oczywiście zdarzyć, że z powodu warunków atmosferycznych normy czasu pracy kierowców zostaną przekroczone, i to znacznie, jeśli akcja odśnieżania nie może być przerwana. Co na to przepisy?

Jakie normy czasu jazdy stosować, gdy kierowcy się dosiadają albo zmieniają?

W przepisach załoga 2-osobowa to dwóch kierowców, którzy jadą razem od początku do końca trasy (ewentualnie z wyjątkiem pierwszej godziny jazdy). Jednak codzienna praca nie jest tak uporządkowana – często jeden kierowca wysiada po drodze, drugi się dosiada, trzeci wymienia na czwartego. Czy mogą stosować przepisy dla załogi?

Jak powinien się zachować kierowca podczas kontroli ITD?

Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś kontroli na drodze, przeprowadzanej przez inspektor ITD, pewnie zastanawiasz się, jak ona przebiega, czego zażąda inspektor i jak należy się podczas niej zachować. A przede wszystkim – czego możesz się domagać.

Jak obliczyć wysokość ryczałtu za noclegi, gdy kierowca odpoczywał w dzień?

Kierowcy przysługuje ryczałt za tyle noclegów, ile w rzeczywistości spędził w podróży służbowej. Nie ma znaczenia, o której godzinie ten nocleg następuje – wcale nie musi wypadać w nocy. Szczególnie w przypadku kierowców tak właśnie może się zdarzyć.

Jak nie powinieneś dokumentować brakujących okresów na karcie nowo zatrudnionego kierowcy?

Kiedy do pracy przychodzi nowy kierowca, często ma jakąś przerwę od ostatniego wylogowania się z tachografu poprzedniego pracodawcy do zalogowania się w nowej firmie. Które sposoby dokumentowania tej przerwy nie zostaną zaakceptowane przez inspektora?

Co może zrobić kierowca, jeśli firma nie ma możliwości dostarczenia mu zaświadczenia o nieprowadzeniu?

Często zdarza się, że kierowca wyjeżdża w trasę wcześnie rano, kiedy w firmie nikogo nie ma i nie ma komu wystawić zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu. Co można zrobić w takiej sytuacji, żeby nie narazić się organom kontrolnym?