Wniosek do ZUS złożysz tylko przez Internet

Już niedługo wnioski o zwolnienie ze składek ZUS oraz o postojowe będzie można złożyć tylko przez Internet. Ma to znacznie przyspieszyć rozpatrywanie tego typu spraw.

Unia zezwala na automatyczne przedłużanie ważności licencji w czasie epidemii – czy Polska skorzysta?

Parlament Europejski stwierdził, że państwa członkowskie powinny automatycznie przedłużać ważność dokumentów stosowanych w transporcie, m.in. licencji, jeśli podczas epidemii jest problem z ich terminowym przedłużeniem. Jakie jeszcze dokumenty mogą być używane po okresie ważności?

TSUE potwierdza, że za okresy zwolnień i urlopów trzeba wystawiać zaświadczenia

Wielu kierowców i zarządzających transportem ma przekonanie, że zaświadczeń o działalności kierowcy nie trzeba już wystawiać w żadnej sytuacji. Jest to przekonanie całkowicie błędne – co właśnie potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

Tarcza 3.0 – z których ułatwień możesz skorzystać w firmie transportowej?

W ostatecznej wersji tarczy antykryzysowej 3.0 znalazły się wszystkie rozwiązania dla transportu, o których pisaliśmy, kiedy prace nad tą ustawą były na etapie projektu. Oprócz tego uchwalono jeszcze kilka innych zmian, które są ważne dla firm transportowych.

Ruszyły zamrożone terminy dotyczące kar ITD, viaTOLL i SENT – podpowiemy Ci, jak je teraz policzyć

Z dniem 24 maja 2020 r. rozpoczęły swój bieg lub – w przypadku terminów, które uległy zawieszeniu – zaczęły biec dalej terminy w postępowaniach administracyjnych oraz sądowych. Do kiedy możesz się odwołać, jeśli zostałeś niedawno ukarany przez ITD lub inne służby?

Pakiet mobilności – będziesz musiał wprowadzić duże zmiany w obsłudze tachografu

Po wejściu w życie pakietu mobilności czeka nas prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o używanie tachografów. Kierowcy będą musieli odnotowywać za pomocą wpisów manualnych wszystkie aktywności poza jazdą, a nie tylko, jak się dotychczas utarło, odpoczynki.

Opony do ciężarówek będą miały nowe etykiety

Parlament Europejski zdecydował, że unijne oznaczenia będą obowiązkowe nie tylko w przypadku opon do pojazdów osobowych, ale również ciężarowych. Jakie informacje będą zawierały nowe nalepki i od kiedy zostaną wprowadzone?

Od 1 czerwca przestały obowiązywać odstępstwa od norm czasu jazdy

Odstępstwa od limitów czasu jazdy, przerw i odpoczynków, nie zostały w Polsce przedłużone na okres po 31 maja. Z pewnością będą z nich także rezygnować inne kraje, ponieważ zaapelowała o to Komisja Europejska.

Niemiecki Bundestag zgodził się przedłużyć zwolnienie pojazdów na gaz z e-myta

Niższa izba parlamentu w Niemczech zdecydowała, że zwolnienie z opłat drogowych ciężarówek napędzanych gazem LNG lub CNG będzie przedłużone o kolejne 3 lata. Ostatecznie sprawa zostanie rozstrzygnięta w czerwcu.

Luzowanie obostrzeń związanych z epidemią – więcej zwolnień z kwarantanny i pasażerów w autobusach

Z kwarantanny zostały zwolnione osoby jadące tranzytem przez Polskę. Zmieniły się też zasady dotyczące maksymalnej liczby pasażerów w autobusach. Ponadto wreszcie w przepisach zapisano wprost, że kwarantanny nie muszą odbywać kierowcy busów od 7 do 9 miejsc.