RODO: jakie masz obowiązki w związku ze zgłaszaniem rodziny pracownika do ubezpieczenia

Prezes UODO zajął stanowisko w sprawie zgłaszania członków rodziny pracownika do ubezpieczenia społecznego. Stwierdził, że pracodawca nie musi wypełniać w takiej sytuacji obowiązku informacyjnego, mimo że ma dostęp do danych osobowych.

Przedłużona wiza Twojego kierowcy będzie ważna też w innych krajach UE

Inne kraje UE będą uznawać wizy kierowców z Ukrainy, Białorusi i innych państw, przedłużone na podstawie polskich przepisów. Spis uznawanych wzajemnie przez różne kraje procedur znajdziesz na specjalnej stronie WWW.

Po odstępstwo od warunków technicznych pojazdów będziemy się zwracać do TDT

Już wkrótce sprawy przewoźników, którzy chcą uzyskać odstępstwo od warunków technicznych dla pojazdów, będą załatwiane znacznie szybciej i prościej. Zmianę procedury przewiduje projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Od 1 lipca system opłat drogowych przejmuje KAS – jakie będziesz miał nowe obowiązki?

Zakończyły się prace nad ustawą, która wprowadza rewolucję w zakresie elektronicznych opłat za drogi. System przejmie Krajowa Administracja Skarbowa, która zleci jego przebudowanie, tak aby należności były pobierane w technologii satelitarnej. Opłat będziemy dokonywać przez urządzenia mobilne albo nowe urządzenia pokładowe. Od kiedy?

Nowa procedura GITD dotycząca licencji i świadectw kierowcy

GITD poinformował, jak postępuje z wnioskami o przedłużenie licencji wspólnotowej i świadectw kierowcy w związku z wejściem w życie rozporządzenia 2020/698 z 25 maja 2020 r. Rozporządzenie ustanawia tymczasowe procedury, dotyczące odnawiania lub przedłużania niektórych dokumentów stosowanych w transporcie.

Ministerstwo pracy potwierdziło, że covid-19 może być uznany za chorobę zawodową

Zakażenie się koronawirusem w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może być uznane za chorobę zawodową. Trzeba tylko spełnić pozostałe warunki. Tak wyjaśniło MRPIPS w odpowiedzi na interpelację poselską.

Już niedługo będziemy mogli skorzystać z ułatwień w prawie pracy – prace nad tarczą 4.0 dobiegają końca

W ustawie w wersji zaakceptowanej przez Sejm i przekazanej do Senatu znalazły się wszystkie rozwiązania, o których pisaliśmy, kiedy prace były na etapie projektu. Do ustawy wprowadzono co prawda ponad sto poprawek, jednak w większości nie mają one wpływu na sytuację firm z branży transportu drogowego.

Jakie wymagania będziesz musiał spełnić w związku z delegowaniem kierowców po 30 lipca 2020 r.?

Od 30 lipca zaczną obowiązywać zmiany w unijnej dyrektywie o delegowaniu. Delegowani pracownicy będą musieli dostawać w państwie przyjmującym taką samą pensję, jak tamtejsi obywatele. Czy takie zasady będą dotyczyły też kierowców w transporcie międzynarodowym?

Jak stosować podwyższone kwoty wolne od potrąceń – 13 przykładów z życia

Na podstawie tarczy antykryzysowej zmieniły się zasady dokonywania potrąceń z pensji pracowników. Jednak nowe przepisy są mocno nieprecyzyjne, więc okazało się, że w praktyce powodują sporo problemów. Jak możesz sobie z nimi poradzić?