Jakie zmiany w obsłudze tachografów obowiązują od 20 sierpnia?

Największe zmiany w zakresie obsługi tachografów, wprowadzone w pakiecie mobilności, to obowiązek dokonywania wpisów manualnych za dużo więcej czynności niż do tej pory. Jednym z celów tych zmian jest niemal całkowite odejście od urlopówek.

Nowe odstępstwa – możesz wydłużyć prowadzenie pojazdu w drodze do bazy

Pakiet mobilności zmienił art. 12 rozporządzenia nr 561/2006, który w określonych okolicznościach umożliwia odstępstwo od norm czasu pracy kierowców. Dotychczasowe zasady zostaną zachowane, jednak wprowadzono dodatkowe możliwości.

Pakiet mobilności uchwalony – które zmiany będziesz musiał wdrożyć najprędzej?

Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził, bez żadnych poprawek, trzy akty prawne składające się na tzw. pakiet mobilności. Pierwsze nowe przepisy wejdą w życie 20 sierpnia. Zobacz, co musisz zmienić w swojej pracy najszybciej.

Pakiet mobilności opublikowany - już wiemy, kiedy wejdzie w życie!

Ponieważ pakiet mobilności został opublikowany ostatniego dnia lipca, jego pierwsze przepisy wejdą w życie 20 sierpnia br.  

Co się zmieni w delegowaniu kierowców po 30 lipca 2020 r.?

Od 30 lipca mają obowiązywać zmiany w unijnej dyrektywie o delegowaniu. W związku z tym delegowani pracownicy powinni dostawać w państwie przyjmującym taką samą pensję, jak tamtejsi obywatele. Czy te zasady obejmą też kierowców w transporcie międzynarodowym?

Pakiet mobilności – co się zmieni w zakresie dojazdu do bazy, pojazdów do 3,5 t, przewozów na potrzeby własne i przerw w załodze

Najszybciej odczuwalnym skutkiem wdrożenia pakietu mobilności będą zmiany w rozporządzeniu nr 561/2006, które w większości wejdą w życie już 20 dni po opublikowaniu pakietu. W poprzednich numerach omówiliśmy zmiany w odpoczynkach kierowców i obsłudze tachografu. Jednak to ne wszystkie zmiany, dotyczące czasu pracy kierowców. Co jeszcze się zmieni?

Zmiany w dokumentacji - będzie Ci łatwiej załatwiać sprawy związane z pojazdami

Toczą się prace parlamentarne nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającym szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów. Projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji, jako tzw. pakiet deregulacyjny.

Od 1 lipca br. będzie dostępny nowy model viaBOX

System viaTOLL przejdzie od 1 lipca z GITD do KAS. Tego samego dnia wprowadzone zostanie do obrotu nowe urządzenie viaBOX. Jedyną różnicą w stosunku do starego jest jego wielkość – jest ono mniejsze od poprzedniego. Nie zmieni się natomiast ani koszt, ani inne parametry.

System opłat drogowych od 1 lipca przejmuje KAS - co się zmieni?

Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza rewolucję w zakresie elektronicznych opłat za drogi. System przejmie Krajowa Administracja Skarbowa, która zleci jego przebudowanie, tak aby należności były pobierane w technologii satelitarnej. Opłat będziemy dokonywać przez urządzenia mobilne albo nowe urządzenia pokładowe. Od kiedy?

Od 2021 firmy będą płacić tzw. estoński CIT - czy to znaczy, że nic nie zapłacą?

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2021 roku w Polsce zacznie obowiązywać estoński CIT. Przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą podatku dochodowego od osób prawnych. Dotyczy to jednak: spółek z o.o. i akcyjnych.