Trybunał UE potwierdza, za które okresy trzeba wystawiać zaświadczenia o działalności

Sporo kierowców i zarządzających transportem ma przekonanie, że zaświadczeń o działalności kierowcy nie trzeba już wystawiać w żadnej sytuacji. To przekonanie jest całkowicie błędne – co właśnie potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

Pakiet mobilności przeszedł przez kolejne głosowanie

Wczoraj (8 czerwca) Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego zatwierdziła pakiet mobilności. Czy w treści pakietu coś się zmieniło w stosunku do opisywanego przez nas projektu? Kiedy pierwsze nowe przepisy wejdą w życie?

Jeśli nie dostaniesz na czas nowej karty, weź ze sobą starą

Kierowca, który nie dostanie nowej karty do tachografu na czas, powinien zabierać w trasę starą kartę oraz dowód złożenia wniosku o jej wymianę na nową. Takie wytyczne wydała Komisja Europejska.

Nowe komunikaty BTM: są jeszcze dostępne zezwolenia EKMT i dodatkowe limity na lipiec

BTM poinformowało, jakie zezwolenia EKMT są nadal dostępne, a także że wyczerpała się pula zezwoleń Tadżykistan kraje trzecie oraz dostępne są dodatkowe limity na lipiec. Sprawdź szczegóły.

Czeka nas rewolucja w zakresie nacisków osi pojazdów – które przewozy staną się nienormatywne?

Po wielu drogach, które dziś są dostępne tylko dla samochodów z naciskiem do 8 lub 10 t, można będzie przejechać ciężarówką o nacisku do 11,5 t. Ale też na bardzo wielu drogach wjazd takich pojazdów stanie się zakazany. Zamiast 7 kategorii zezwoleń będziemy mieli 5, a do listy kar dojdą 3 nowe sankcje – w wysokości 5 tys., 10 tys. i 15 tys. zł.

Polscy europosłowie domagają się zmian w pakiecie mobilności

Polscy europarlamentarzyści złożyli listę poprawek do pakietu mobilności, który czeka na kolejne głosowanie w Parlamencie Europejskim. Sprzeciwiają się m.in.: rozszerzeniu delegowania o cross-trade, wprowadzeniu obowiązku odpoczynku poza pojazdem (mimo braku moteli z parkingami) czy obowiązku powrotu ciężarówki do kraju co 8 tygodni. Ale nie tylko.

Wyposażone w sonometry i dymomierze - nowe 64 radiowozy ITD

Wagi samochodowe, testery diagnostyczne, sonometry, dymomierze – wyposażone w nowoczesny sprzęt kontrolny furgony Inspekcji Transportu Drogowego wyjadą w ciągu najbliższych dni na polskie drogi. Inspektorzy ITD otrzymają 64 radiowozy. Sprawdź jakie kolejne zakupy planuje ITD.

Będą duże zmiany w systemie opłat drogowych viaTOLL

Rząd planuje rewolucję w zakresie elektronicznych opłat za drogi. System viaTOLL będzie nadzorowany przez Krajową Administrację Skarbową, zostanie przebudowany, a lista kar nakładanych na kierowców i przewoźników znacznie się wydłuży.

Od dziś obowiązują nowe wnioski o wydanie karty do tachografu

Wprowadzono nowe wzory wniosków o wydanie karty do tachografu. Te poprzednio obowiązujące nie są już przyjmowane. Wnioski można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Gdzie je znaleźć?

Niemcy znowelizowali przepisy drogowe

W Niemczech zaczęły obowiązywać surowsze przepisy o ruchu drogowym Od wczoraj weszły w życie regulacje, które przewidują utratę prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 21 km/h na miesiąc, karę do 320 euro za niezastosowanie się do przepisów otworzeniu korytarza życia, ograniczenie prędkości dla ciężarówek przy skręcie w prawo oraz zakaz używania aplikacji ostrzegających przed radarami.