Złagodzenia dla kierowców na Słowacji

Słowacja ogłosiła czasowe złagodzenie przepisów o czasie prowadzenia pojazdów i odpoczynkach kierowców - zajmujących się krajową i międzynarodową dostawą towarów. Zwolnienie będzie obowiązywać do 10 grudnia 2020 r. 

Zaświadczenia ADR ważne aż do 28 lutego 2021 r.

Na początku pandemii Polska podpisała wielostronna umowę M324 dotyczącą przedłużenia ważności zaświadczeń ADR dla kierowców. Obowiązywanie tej umowy było jednak przewidziane do 30 listopada 2020 r. Na jej podstawie wszystkie świadectwa szkolenia kierowców, których ważność kończyła się między 1 marca 2020 r. a 1 listopada 2020 r., zachowywała ważność do 30 listopada 2020 r. Kiedy okazało się, że utrudnienia związane z pandemia nie ustąpią do tego czasu, podpisano nową umowę M330, która stanowi niejako przedłużenie poprzedniej.

W najbardziej zagrożonych miejscach powrócą ograniczenia dotyczące liczby pasażerów w autobusach

W 19 powiatach w Polsce, w których odnotowano największy przyrost zakażeń koronawirusem, Minister Zdrowia przywrócił ostrzejsze wymogi, dotyczące m.in. transportu zbiorowego. Nowe zasady będą obowiązywały w powiatach w województwach: wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, śląskim i podkarpackim.

Covid-19 może być uznany za chorobę zawodową – ministerstwo potwierdza

Jeśli kierowca zarazi się koronawirusem w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych, jego choroba może być uznana za chorobę zawodową. Muszą być tylko spełnione pozostałe warunki. Tak stwierdziło MRPIPS w odpowiedzi na interpelację poselską.

Na jakich zasadach możesz udzielić kierowcy zaległego urlopu na podstawie tarczy 4.0?

W przepisach tarczy antykryzysowej 4.0 pracodawcy dostali możliwość udzielania pracownikom zaległego urlopu wypoczynkowego w wybranym przez pracodawcę terminie. W jaki sposób możesz to zrobić? Jakich formalności musisz dopilnować?

„Wakacje” w spłacie leasingu mogą być dla Ciebie nie pomocą, tylko problemem!

Jedną z ulg dostępnych dla przedsiębiorców w czasie epidemii COVID-19 są „wakacje leasingowe”. Jednak jeśli z niej skorzystasz, może się okazać, że fiskus nie uzna Twojej umowy za umowę leasingu. W związku z tym nie będziesz mógł wykupić samochodu po niższej cenie.

Możesz się spodziewać inspektora PIP - inspekcja pracy wznawia kontrole

Główny Inspektor Pracy zdecydował, że inspektorzy pracy wracają do wykonywania zadań w pełnym zakresie. Działania kontrolno-nadzorcze prowadzone będą przy zastosowaniu procedur ograniczających ryzyko zakażenia wirusem COVID19.

Straciłeś pracę? Złóż wniosek o 1400 zł

Osoba, która utraciła pracę pod 15 marca br, może ubiegać się o tzw. dodatek solidarnościowy. Sprawdź jak się ubiegać o wsparcie i przez ile miesięcy można z niego korzystać.

Z jakich ułatwień możesz skorzystać na podstawie tarczy 4.0?

Przymusowe urlopy, niższe odprawy, dopłaty do pensji pracowników, których pracodawca nie objął przestojem ani obniżonym wymiarem czasu pracy, wakacje kredytowe i dopłaty do kredytów dla najmniejszych firm – to najważniejsze zmiany, przewidziane w tarczy 4.0. Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, żeby z tego skorzystać.

Zakazy ruchu w UE w lipcu - na kiedy nie planować jazdy?

Przestawiamy zakazy ruchu dla ciężarówek od 1 lipca do 1 sierpnia 2020 r. Sprawdź, gdzie nie wolno jechać ciężarówką, bo inaczej możesz na długo utknąć na parkingu.