WYDANIE ONLINE

Pytanie: Przewozimy towary za granicę. Co powinienem zawrzeć w umowie z kierowcą wykonującym takiego rodzaju transport?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy przepisy o płacy minimalnej w Niemczech dotyczą firm, które wykonują przewozy na potrzeby własne? Czy taką firmę obejmuje obowiązek zgłaszania operacji transportowej na terenie Niemiec? Moja firma przewozi tylko towary na potrzeby własne, najczęściej jest to dostawa sprzedanych przez nas towarów do niemieckiego odbiorcy. Zdarza się, że w drodze powrotnej firma przewozi maszyny kupione przez siebie w Niemczech i przeznaczone na sprzedaż w Polsce. Nigdy nie robi transportu w celach zarobkowych, czyli na zlecenie zewnętrznej firmy. Zawsze jest to rozładunek albo załadunek towarów należących do firmy.

czytaj więcej »

Pytanie: Kierowca nie usprawiedliwił swojej nieobecności w pracy w terminie. Jak mam postąpić wobec niego?

czytaj więcej »

Niemcy dostały 40 dni więcej na wyjaśnienie wprowadzenia płacy minimalnej. Zanim Komisja Europejska ustosunkuje się do tego, polscy przewoźnicy muszą płacić kierowcom 8,50 euro za godzinę.

czytaj więcej »

Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła montować urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle. Pierwszych 20 ruszyło w Polkowicach w województwie dolnośląskim przed końcem lutego.

czytaj więcej »

Stawki ryczałtu za nocleg przysługujące urzędnikom w podróży służbowej nie powinny być stosowane wobec kierowców. Taki wniosek wpłynął do TK.

czytaj więcej »

Służba Celna Rosji ponownie przedłużyła umowę z rosyjskim stowarzyszeniem przewoźników będącym gwarantem w systemie TIR. Tym razem obowiązywanie karnetów TIR przedłużono do końca czerwca bieżącego roku.

czytaj więcej »

Obowiązuje nowe rozporządzenie, dzięki któremu właściciele niektórych pojazdów nie będą musieli płacić podatku od środków transportowych.

czytaj więcej »

Prokurator Generalny wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie części uprawnień Inspekcji Transportu Drogowego za niekonstytucyjne.

czytaj więcej »

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad zmianą taryfikatora kar za wybrane rodzaje wykroczeń. Wzrosną m.in. mandaty za parkowanie na tzw. kopercie oraz niewłączenie świateł awaryjnych w szkolnym autobusie.

czytaj więcej »

Istnieje zagrożenie, że kandydaci na kierowców nie dadzą rady nauczyć się wszystkich pytań teoretycznych. Przepisy nie określają liczby pytań w bazie, więc może być ich bardzo dużo.

czytaj więcej »

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamierza uruchomić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nowe e-usługi od początku 2016 roku. Będą pomocne zarówno dla kierowców, jak i właścicieli firm transportowych.

czytaj więcej »

Przewoźnik, który z powodu awarii autobusu, był zmuszony do wykonania przewozu regularnego dzieci ze szkoły samochodem osobowym, nie powinien być za to karany. Tak orzekł WSA w Olsztynie.

czytaj więcej »

Parlament Europejski przegłosował zmianę przepisów, które usprawnią wymianę informacji o właścicielach pojazdów. Dzięki temu sprawcy wykroczeń drogowych będą szybciej identyfikowani i karani.

czytaj więcej »

Od 30 czerwca 2015 r. po raz piąty rozszerzy się sieć dróg krajowych, na których pobierana jest opłata elektroniczna.

czytaj więcej »

wiper-pixel