WYDANIE ONLINE

Projekt zamian w ustawie o transporcie drogowym trafił właśnie do Sejmu. Znalazły się w nim nie tylko regulacje związane z utworzeniem krajowego elektronicznego rejestru przedsiębiorców transportu drogowego. Nowelizacja ma objąć również przepisy dotyczące utraty dobrej reputacji przez przewoźników oraz zarządzających transportem. Za co będzie groziła taka sankcja? Dowiesz się tego z artykułu.

czytaj więcej »

Kierowcy nie zawsze wiedzą, jak poprawnie wypełniać wykresówki. W przypadku bardzo doświadczonych kierowców daje znać o sobie rutyna oraz przekonanie, że nie trzeba wykonywać drobnych powinności przy obsłudze tachografu, ponieważ i tak końcowy efekt będzie dobry. Wśród młodych kierowców natomiast przyczyną nieprawidłowego wypełnienia dokumentów jest brak doświadczenia. Zatem jak należy wypełnić prawidłowo wykresówkę przed jej użytkowaniem i zaraz po wyjęciu z tachografu? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

czytaj więcej »

Przedsiębiorcy wykonujący różnego rodzaju przewozy są zobowiązani zdobyć lub stworzyć odpowiednie dokumenty, niezbędne do danego transportu, który wykonują. Rodzajów potrzebnych dokumentów jest naprawdę bardzo dużo. W dodatku często trzeba przechowywać je przez określony czas w siedzibie firmie lub wozić ze sobą w ciężarówkach. Łatwo się w tym pogubić, dlatego po kolei opisujemy, co jest niezbędne dla danego przewoźnika.

czytaj więcej »

Pytanie: Zleciłam transport firmie przewozowej z Niemiec do Wielkiej Brytanii. W zleceniu zawarte były dwa załadunki i rozładunki. Każdy z ładunków miał innego zleceniodawcę.W naszym zleceniu dla przewoźnika było jedno wynagrodzenie, nierozdzielone.Pierwszy ładunek został załadowany, na drugim załadunku okazało się, że nie ma towaru. Za transport pierwszego ładunku chciałam zapłacić przewoźnikowi połowę z całego frachtu, który miał za dwa załadunki i dwa rozładunki plus 100 euro za podjazd. Jednak przewoźnik się z tym nie zgadza. Twierdzi, że obydwie trasy były zawarte w jednym zleceniu i nawet gdy jednego z ładunków nie ma, oczekuje zapłaty jak za zlecenie z dwoma załadunkami i rozładunkami. Jak wyliczyć sumę, która należy się przewoźnikowi?

czytaj więcej »

Pytanie: Kierowca spowodował nieumyślnie katastrofę w ruchu lądowym (w trakcie wykonywania przewozu) i ma obecnie wyrok 10 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata. Czy może być zatrudniony w charakterze kierowcy zawodowego? W wyroku nie ma mowy o zakazie wykonywania zawodu.

czytaj więcej »

Pytanie: W trakcie kontroli na drodze Inspekcja Transportu Drogowego wykryła przekroczenie wymaganego terminu sczytania danych z tachografu cyfrowego (o 40 dni). Jakie z tego tytułu grożą konsekwencje przedsiębiorcy oraz zarządzającemu transportem? W otrzymanym zawiadomieniu firma została wezwana do przekazania (w formie cyfrowego pliku) danych z tachografu z okresu przed kontrolą. Po co ITD te dane, skoro inspektorzy już pobrali dane z tachografu podczas kontroli?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie odnośnie do sposobu wynagradzania kierowców za czas pracy w Niemczech. Przykładowo mój kierowca pracował w lutym 110 godzin i 33 minuty w Niemczech i otrzymał za ten czas pracy wynagrodzenie zgodne z ustawą MiLoG. Można uwzględnić minimalną kwotę, np. za samo wyżywienie w Niemczech, które wynosi 236 euro na poczet wynagrodzenia. Proszę o informację, jak należy rozpisać tę kwotę. Czy muszę do założenia symulacji przyjąć stawkę dzienną, czy mogę całą, miesięczną? Jaką kwotę mogę zaliczyć do składników wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Kierowcy nie przysługuje wolne za dyżur pełniony w załodze w czasie prowadzenia pojazdu. W związku z tym przysługuje mu wynagrodzenie za dyżur w wysokości 50% stawki.

czytaj więcej »

Inspektorzy ITD mogą przebywać w przedsiębiorstwie od 12 do 48 dni w zależności od wielkości firmy. Ponadto czas pracy objęty kontrolą także zależy od liczby pracujących kierowców.

czytaj więcej »

Jeśli jeden z kierowców dosiada się do drugiego w ciągu pierwszej godziny jazdy, nie łamie zasad pracy w załodze. Jeżeli natomiast wysiada wcześniej, jego towarzysz ryzykuje karą.

czytaj więcej »

Nie wyjmuje się wykresówki przed zakończeniem dziennego okresu pracy, chyba że jest to dopuszczalne z innych powodów. Zatem na jeden dzień pracy powinna przypadać tylko jedna wykresówka.

czytaj więcej »

Pracodawca nie musi wysyłać kierowcy na wstępne badania lekarskie, jeśli ma on wpis w prawie jazdy określający aktualną datę ważności badań lekarskich i psychologicznych.

czytaj więcej »

Przewoźnik może poruszać się drogami federalnymi w Rosji pojazdami o dmc powyżej 12 ton, jeśli w pełni zarejestruje swoją firmę w systemie Platon. Nie ma już procedury uproszczonego zakupu opłaty bez rejestracji.

czytaj więcej »

Jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, policja zatrzymuje za pokwitowaniem prawo jazdy. Oprócz tego kierowca dostaje mandat najczęściej w wysokości 500 zł oraz 10 punktów karnych. Jednak kierowcy znaleźli sposób na to, żeby zachować prawo jazdy.

czytaj więcej »

Jeśli przewoźnik niezgodnie z prawdą wypełnił zaświadczenie o działalności, dostanie karę na podstawie przepisów ustawy o transporcie drogowym. Nie powinien już wtedy być karany za to na bazie przepisów Kodeksu karnego.

czytaj więcej »

Francuzi, oprócz wprowadzenia płacy minimalnej w lipcu 2016 roku, zamierzają także zaostrzyć kontrole firm i kierowców wykonujących kabotaż na terenie Francji. Chcą w ten sposób bronić swój rynek transportowy przed konkurencją.

czytaj więcej »

Przewoźnicy będą musieli na żądanie organu podatkowego przekazywać swoje dane finansowo-księgowe w ujednoliconej formie elektronicznej. Większe firmy będą musiały stosować to od lipca tego roku, a małe i średnie – za dwa lata.

czytaj więcej »

Z powodu konfliktu między firmami transportowymi działającymi na terenie UE Komisja Europejska przymierza się do poprawy obecnie obowiązujących przepisów transportowych. W planach jest nowa definicja kabotażu oraz uregulowanie płacy minimalnej dla zagranicznych kierowców.

czytaj więcej »

Przewoźnik, który będzie chciał zatrudnić kierowcę np. z Ukrainy, będzie musiał uzyskać zezwolenie na pracę krótkoterminową. Pozwoli ono pracować kierowcy tylko przez pół roku, a jego uzyskanie przysporzy więcej czasu.

czytaj więcej »

Zgodnie z planem większość przepisów ustawy o transporcie publicznym miała zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Jednak jeden z posłów reprezentujących Stowarzyszenie Polskie Forum Transportu zwrócił się z interpelacją w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

czytaj więcej »

Aby kierowca, który stracił prawo jazdy za jazdę po pijanemu, mógł odzyskać uprawnienia, koniecznie musi mieć w aucie alkolock. Jednak do tego potrzebne są określone przepisy.

czytaj więcej »

Wspólnota mieszkaniowa nie może zakazać przedsiębiorcy parkowania przed lokalem, w którym prowadzi działalność gospodarczą, tylko dlatego że brakuje miejsc parkingowych lub pojazdy są za ciężkie. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Krakowie.

czytaj więcej »

Jeżeli sprawca wypadku zapłacił poszkodowanemu zadośćuczynienie zasądzone przez sąd, może domagać się zwrotu tej kwoty od swojego ubezpieczyciela. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi.

czytaj więcej »

wiper-pixel