WYDANIE ONLINE

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej dwudziestu pracowników i nie obowiązują go postanowienia układu zbiorowego pracy, musi stworzyć regulamin pracy. Pewne regulacje bezwzględnie muszą znaleźć się w tym dokumencie. Jednak przewoźnik może uzupełnić te postanowienia o specyficzne regulacje użyteczne tylko dla niego. Co warto umieścić w regulaminie? Dowiesz się tego z artykułu, a ponadto przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy wzór regulaminu pracy.

czytaj więcej »

Każda firma transportowa czasami boryka się z problemem awarii podczas transportu. Najgorsze jest to, że nie sposób ich przewidzieć. Mogą przydarzyć się w trakcie jazdy zarówno nowym, jak i starszym pojazdem. Staż zawodowy kierowcy także ma niewielkie znaczenie. Co należy zrobić, gdy samochód zepsuje się w trasie? Jakie czynności trzeba wykonać, żeby nie opóźnić dostawy towaru i nie ponosić w związku z tym dodatkowych kosztów?

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonywałem przewóz jako podwykonawca przy robotach budowlanych w ramach zamówień publicznych. Niestety mój zleceniodawca opóźnia się z wypłatą należnego mi wynagrodzenia. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcę zatrudnić kierowcę w niepełnym wymiarze etatu. Jak prawidłowo postąpić, jeśli kierowca wypracuje więcej godzin? Czy powinienem zapisać to w umowie?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcę zatrudnić kilku nowych kierowców do firmy. Wiem, że m.in. nie mogą mieć orzeczonego wobec nich zakazu prowadzenia pojazdów i to powinienem sprawdzić. Czy poza tym mam prawo oczekiwać od nich informacji o popełnionych wcześniej przestępstwach, wykroczeniach drogowych i liczbie aktualnie posiadanych punktów karnych?

czytaj więcej »

Warto jak najszybciej odebrać od nowego kierowcy oświadczenie na temat tego, czy wykonuje przewozy w innej firmie. To pozwoli przedsiębiorcy sprawnie i bez narażania się na łamanie przepisów zaplanować jego czas pracy.

czytaj więcej »

Jeśli kierowca wyjął kartę z tachografu pół godziny przed rozpoczęciem odpoczynku tygodniowego, za ten czas możemy wystawić zaświadczenie o działalności, jeżeli nie pracował. A co, gdy kierowca np. wykonywał wtedy inną pracę? Co zrobić, gdy w zapisie czasu pracy powstanie choćby mała luka?

czytaj więcej »

Jeśli kierowca kończy pracę i podejmuje nową w trakcie jednego roku kalendarzowego lub zaczyna pracować w innym roku kalendarzowym, niż zakończył poprzednią pracę, urlop przysługuje mu w proporcjonalnym wymiarze. Jak wygląda to w przypadku pracy w tej samej oraz innej firmie?

czytaj więcej »

Przedsiębiorca nie może rozliczyć mandatu jako kosztu uzyskania przychodu, i to niezależnie od tego, czy sam dostał mandat, czy dostał go któryś z jego pracowników. A to dlatego, że mandaty nie spełniają trzech koniecznych warunków.

czytaj więcej »

Główny Inspektor Transportu Drogowego uruchomił kolejne 12 punktów odcinkowego pomiaru prędkości. Obecnie więc kierowcy muszą uważać w 16 miejscach, żeby nie narazić się na mandat.

czytaj więcej »

Szykują się kolejne zmiany w wykonywaniu przewozu na terenie Rosji.  Od 1 lipca 2016 r. na terenie tego kraju nie będą mogły jeździć ciężarówki wyposażone w tachografy analogowe. Nie musisz się obawiać, jeśli masz kartę pojazdu dopuszczającą do wykonywania międzynarodowych przewozów.

czytaj więcej »

Jednym z założeń nowelizacji ustawy o transporcie drogowym jest uruchomienie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Ma to poprawić bezpieczeństwo i konkurencję w transporcie drogowym. Jednak dla przewoźników to niekoniecznie dobre rozwiązanie. Dlaczego?

czytaj więcej »

Od 1 lipca 2016 r. kierowca wykonujący przewóz na terytorium Francji będzie musiał otrzymać minimalną stawkę godzinową w wysokości 9,67 euro. Jednak to nie wszystkie obowiązki, które czekają polskiego przewoźnika. Jak będziesz musiał się przygotować do zmian?

czytaj więcej »

Stacjonarne i mobilne fotoradary oraz odcinkowe pomiary prędkości, zdaniem policji, nie zapewniają wystarczającego poziomu bezpieczeństwa na drogach. Aby poprawić ten stan, w najbliższej przyszłości mogą być wykorzystywane drony.

czytaj więcej »

Polska ma wreszcie wdrożyć procedury regulujące europejską usługę opłaty elektronicznej EETS. Ma umożliwić pobór opłat przy użyciu jednego urządzenia pokładowego, jednego konta użytkownika i jednej umowy. Dzięki temu będzie prościej zapłacić za przejazd po krajach UE, które wymagają elektronicznej opłaty drogowej.

czytaj więcej »

Właściciel pojazdu zarejestrowanego przez fotoradar nie będzie już wzywany do wskazania, kto prowadził ten samochód w chwili popełnienia wykroczenia, jeśli będzie to on sam lub bliska osoba.

czytaj więcej »

Jeżeli organ nie powiadomił skutecznie kierowcy, że cofa mu uprawnienia do kierowania pojazdami, nie może uznać, iż nie dochował on terminu wniesienia odwołania od tej decyzji. Tak orzekł WSA w Szczecinie.

czytaj więcej »

Jeśli nadawca źle załadował towar, to nie znaczy, że przewoźnik nie poniesie konsekwencji za wykonanie takiego przewozu. Zawsze przewoźnik odpowiada za przejazd samochodu załadowanego przez nadawcę. Tak orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

czytaj więcej »

wiper-pixel