WYDANIE ONLINE

Polscy przewoźnicy świadczą usługi transportowe na terenie całej Unii Europejskiej i poza nią. Pomimo kryzysu, który dotknął branżę transportową, jest to nadal dynamiczny i prężnie rozwijający się sektor naszej gospodarki, generujący spore wpływy do budżetu z tytułu różnych podatków i opłat, w tym z VAT. Dowiedz się, jak możesz opodatkować usługi transportowe, które wykonujesz poza granicami Polski.

czytaj więcej »

Kryzys w branży transportowej stale się pogłębia. Średnie wynagrodzenie za zrealizowane przewozy się obniżyło, natomiast koszty prowadzenia działalności stale rosną. Do tego wszystkiego dochodzą zleceniodawcy, który często nie regulują płatności w terminie. Sprawa jest stosunkowo prosta, jeśli nasz kontrahent ma siedzibę w Polsce. Co jednak, jeżeli mieści się ona na terenie innego kraju Unii Europejskiej? Czy aby odzyskać należność, przewoźnik musi zapoznać się z przepisami dotyczącymi ich dochodzenia na drodze sądowej w danym kraju? Na szczęście rozwiązanie tej kwestii jest znacznie prostsze.

czytaj więcej »

Nie można karać za to, że kierowca, który jedzie w załodze, traktuje jako przerwę czas spędzony w podróży na siedzeniu pasażera. Przepisy unijne w tej sprawie nie zmieniły się, ale Komisja Europejska wydała wytyczne dotyczące ich interpretacji. Francja, która bezpodstawnie karała przewoźników, musi dostosować się do tych wytycznych i zwrócić ukaranym, co zabrała.

czytaj więcej »

Brytyjskie rozstanie z Unią Europejską będzie długim procesem i na pewno wpłynie na relacje gospodarcze z Polską. Możliwy jest spadek wzajemnych obrotów i przewoźnicy będą musieli wykazać się umiejętnościami, by nie tracić pozycji na topniejącym rynku. Przewozy towarów na wyspy mogą być bardziej uciążliwe, ale Brexitem nie należy straszyć. Sprawdź, jakie przypuszczalnie mogą być tego skutki.

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy firmą drogową, która zajmuje się budową dróg i mostów. Na tej podstawie jesteśmy wyłączeni z zakazu ruchu pojazdów obowiązującego w wakacje. Czy w tej sytuacji muszę w trasę dać kierowcy jakieś pismo, na podstawie którego będzie mógł się wytłumaczyć przed kontrolą ITD? Czy wystarczy, by kierowca wiedział, z jakiego artykułu wynika jego zwolnienie?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniam kierowcę na podstawie umowy o pracę, który jeździ samochodem powyżej 3,5 tony. Wypłacam mu za nadgodziny, nocki oraz ryczałt za noclegi, diety i wynagrodzenie zasadnicze. Chcę zatrudnić także kierow­­­­cę busa poniżej 3,5 tony. Kierowca będzie wyjeżdżał również za granicę. Czy wystarczy ustalić wynagrodzenie zasadnicze plus dieta zagraniczna lub krajowa? Czy też trzeba płacić ryczałt za nocleg? Czy w obwieszczeniu o wypłacaniu diet w firmie prywatnej należałoby zawrzeć, że dieta dla kierowcy TIR-a wynosi np. 16 euro, a dieta dla kierowcy busa – np. 10 euro?

czytaj więcej »

Pytanie: Zdarza się, że przewozimy konie z jednej stadniny do drugiej albo na wystawę do innego kraju. Jakie dokumenty musimy mieć przy sobie, jeśli przewóz trwa np. 10 godzin lub więcej?

czytaj więcej »

Aby przedsiębiorca mógł legalnie przywieźć odpady w postaci folii LDPE do Polski, musi zawrzeć umowę z firmą, która je wysyła. Dobrze mieć ją przy sobie podczas transportu. Jednak ważniejszy jest formularz z załącznika VII do rozporządzania nr 1013/2006, gdyż za jego brak grożą wysokie kary.

czytaj więcej »

Generalnie instytucje kontrolne nie mogą prowadzić równocześnie więcej niż jednej kontroli w firmie transportowej. Jednak od tej zasady są pewne wyjątki. Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo wejść do firmy, nawet gdy znajduje się tam inny organ kontroli. Sprawdź, kiedy możesz spodziewać się takiej podwójnej wizyty.

czytaj więcej »

Jeśli przewoźnik nie wywiązuje się dobrze z wykonania usługi przewozu, może dostać karę umowną od kontrahenta. Wówczas powstaje problem, jak ma podatkowo zakwalifikować takie wydatki. Sprawa nie jest wcale prosta.

czytaj więcej »

Francuskie ministerstwo do spraw transportu opublikowało 20 lipca 2016 r. nowe zaświadczenie o oddelegowaniu pracownika do pracy we Francji. W porównaniu z wcześniejszym wzorem zmieniło się kilka pozycji. Sprawdź, jak wygląda aktualny wzór.

czytaj więcej »

Od 20 lipca 2016 r. na odcinku autostrady A4 Katowice − Kraków obowiązuje system elektronicznego poboru opłat o nazwie A4Go. Aby z niego skorzystać, należy kupić urządzenie pokładowe oraz pakiet impulsów. Dowiedz się, jak z niego korzystać.

czytaj więcej »

Minister sprawiedliwości zgłosił projekt zmian w Kodeksie karnym, który przewiduje znaczne zaostrzenie kar dla przestępców drogowych. Sprawdź, kto będzie musiał szczególnie uważać.

czytaj więcej »

Sejm zaczął pracę nad zmianami dotyczącymi wykonywania przewozów osób, przede wszystkim krajowych przewozów regularnych. Sprawdź, co się może zmienić w tej kwestii.

czytaj więcej »

Jeśli kierowca zapomniał prawa jazdy, nie uchroni go to przed zatrzymaniem tego dokumentu. Wystarczy, że policja przekaże staroście lub prezydentowi miasta informację o tym, iż kierowca przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Taki wniosek wynika z wyroku WSA w Gliwicach.

czytaj więcej »

Pojęcie „dni zarejestrowanej działalności” to nie są dni kalendarzowe, lecz dni aktywności zarejestrowane za pomocą tachografu. Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach.

czytaj więcej »

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło zmienić zasady przyznawania, sumowania i anulowania punktów karnych. Przede wszystkim ma zniknąć problem dublowania kar za podobne wykroczenia. Dowiedz się, jak będą wyglądały kary?

czytaj więcej »

Część wojewódzkich sądów administracyjnych zawiesza postępowania w sprawie zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Niestety kierowcom niewiele to pomoże.

czytaj więcej »

Jeżeli kierowca nie jeździ po drogach publicznych, tylko porusza się po bazie przedsiębiorstwa, powinien odpowiednio to zaznaczyć w zapisach swoich aktywności. Dzięki temu przedsiębiorca uniknie kary.

czytaj więcej »

Na Węgrzech od 16 czerwca 2016 r. obowiązuje nowy podatek drogowy od ciężarówek. Jednak przepisy regulujące jego wprowadzenie nie były wystarczająco jasne, gdyż nie wynikało z nich wprost, jakie dokładnie przewozy są tym podatkiem objęte. Co wiadomo obecnie?

czytaj więcej »

Nowelizacja przepisów ma m.in. sprawić, że policjanci będą szybciej wystawiać mandaty za wykroczenia nagrane na kamerę przez innego uczestnika ruchu. Ale to nie wszystkie pomysły. Co jeszcze może się zmienić?

czytaj więcej »

Jeżeli przedsiębiorca uiścił opłatę recyklingową za sprowadzone pojazdy, mimo że nie musiał albo zapłacił więcej, niż trzeba było, ma prawo ubiegać się o zwrot nadwyżki. Sprawdź, jak możesz to zrobić.

czytaj więcej »

wiper-pixel