WYDANIE ONLINE

Przewoźnicy doskonale wiedzą, że nie da się przecenić dobrego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli nasz kierowca spowoduje szkodę, OC zaspokoi roszczenia poszkodowanego i to on ewentualnie walczy z ubezpieczycielem o kwotę odszkodowania pokrywającą prawdziwą szkodę, a nie tylko taką, która wyszła z wyliczeń zakładu ubezpieczeń. Jednak dużo ważniejsze jest posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika lub spedytora oraz autocasco, które będzie rzeczywistym zabezpieczeniem, a nie jedynie jego złudzeniem. Jest to bardzo ważne, gdy wydarzy się coś, co decyduje o losach dalszej współpracy z danym klientem lub nawet firmy przewozowej. Celem tego artykułu nie jest jednak wskazanie, które ubezpieczenie jest dobre. Skupimy się na tym, co zrobić, gdy ubezpieczyciel już odmówił wypłaty odszkodowania lub niebawem tak się stanie.

czytaj więcej »

Opór powietrza odpowiada za ogromną część paliwa zużywanego przez ciężarówki. Przewoźnicy, którzy chcą oszczędzać na paliwie, powinni kupować samochody z fabrycznymi zestawami aerodynamicznymi albo je tuningować. Wydatki na polepszenie właściwości aerodynamicznych szybko się zwracają. Już niedługo na europejskich drogach zobaczymy zestawy skonstruowane zgodnie z uchwalonymi przez Parlament Europejski przepisami w sprawie eco design. Mają być kosmiczne z wyglądu, ale znacznie bardziej oszczędne i bezpieczniejsze od obecnie używanych.

czytaj więcej »

W ostatnich latach coraz więcej obcokrajowców interesuje się wykonywaniem pracy w polskich firmach. Także w dziedzinie transportu rosną zapotrzebowania na zatrudnianie obcokrajowców ze względu na deficyt rodzimych kierowców i rozwijającą się branżę. Największą grupę stanowią pracownicy z Ukrainy. Ministerstwo Rozwoju przygotowało nowy projekt w sprawie zatrudniania cudzoziemców. Sprawdź, na jakich zasadach będziesz mógł ich zatrudnić.

czytaj więcej »

Pytanie: Zdarza się, że kierowca zmienia pojazdy więcej niż trzy razy. Czy wówczas można zmieniać wykresówki, mimo że jest to ten sam dzienny okres pracy?

czytaj więcej »

Kary umowne stosuje się powszechnie w umowach zawieranych w transporcie. Jednak wiele z nich posiada wady, które czynią zapisy o karach bezużytecznymi. Zobacz, kiedy dzięki temu możesz uniknąć zapłaty odszkodowania.

czytaj więcej »

Podczas wizyty inspektora PIP w firmie przewoźnik musi respektować jego uprawnienia. Jeśli firma uzna, że dobrym pomysłem jest uprzykrzanie życia inspektorowi w trakcie kontroli, powinna liczyć się z tym, że jej zachowanie może być potraktowane jako wykroczenie, a nawet poważne przestępstwo.

czytaj więcej »

Kierowcę wolno odwołać z urlopu, ale trzeba mu wtedy zwrócić poniesione koszty związane bezpośrednio z odwołaniem, jeśli powstaną. Odwołanie należy uzasadnić wystąpieniem określonych okoliczności, które wymagają obecności kierowcy w firmie. Jak to zrobić, skoro przepisy nie wskazują praktycznych przypadków uzasadniających odwołanie z urlopu?

czytaj więcej »

System viaTOLL funkcjonuje w Polsce już pięć lat. Jednak, oprócz pobierania opłat drogowych, ma też inną, ukrytą funkcję. Jaką?

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Kierowcy pracują w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Jeden z kierowców został wezwany do pracy w wolną dla niego sobotę 22 października 2016 r. i pracował przez trzy godziny. Otrzymuje stawkę godzinową wynoszącą 13 zł za godzinę. Dzień wolny za pracę w tę sobotę dostał 7 listopada 2016 r., czyli w następnym miesiącu, ale w tym samym okresie rozliczeniowym. W związku z tym mam pytania: Jak wyliczyć wynagrodzenie tego pracownika w październiku, a jak w listopadzie? Jak będzie wyglądało wynagrodzenie tego pracownika w danych miesiącach, jeśli nie odbierze dnia wolnego za pracę w sobotę 22 października 2016 r.? Czy dzień wolny za pracę w sobotę 22 października 2016 r. kierowca może odebrać np. 16 października 2016 r., czyli wcześniej?

czytaj więcej »

Pytanie: Otrzymaliśmy zlecenie transportowe od klienta z Austrii. Na załadunku okazało się, że towaru nie ma. Nie zgadzamy się z kwotą, jaką zaproponował nam za podjazd. Czy kwestia kwoty należnej za koszt powstały w wyniku anulowania zlecenia jest regulowana jakimiś przepisami?

czytaj więcej »

Pytanie: Jakie dokumenty, oprócz dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia, powinien mieć przy sobie kierowca ciągnika siodłowego i naczepy chłodni? Czy powinien przewozić świadectwo ATP/FRC? Jeśli tak, to oryginał czy kserokopię?

czytaj więcej »

W wyniku rozmów polskiego i rosyjskiego ministerstwa wreszcie powstała spójna instrukcja dla polskich przewoźników i rosyjskich służb kontrolnych. Jednak cały czas nie ustalono wielkości kontyngentu zezwoleń na przyszły rok.

czytaj więcej »

Od 1 lipca 2018 r. dodatkowe 40 000 km niemieckich dróg federalnych będzie płatne. Nadal będzie można używać dotychczasowych urządzeń pokładowych do automatycznego poboru opłat drogowych.

czytaj więcej »

Greckie władze postanowiły karać właścicieli i kierowców ciężarówek o dmc powyżej 3,5 t, którzy, by uniknąć opłat na bramkach autostrad, będą jechać równoległymi drogami bocznymi.

czytaj więcej »

Jeśli kierowca przekroczy prędkość na odcinku autostrady A1 Toruń-Gdańsk i zarejestrują to kamery monitoringu, nie może dostać za to mandatu. Sprawdź, dlaczego.

czytaj więcej »

Ministerstwo Sprawiedliwości zdementowało doniesienia prasy na temat zmiany przepisów o mandatach. Kierowca nie będzie musiał przyjmować mandatu, jeżeli się z nim nie zgadza.

czytaj więcej »

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o transporcie drogowym. W końcu powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Ma być użyteczny zarówno dla przewoźników, jak i dla służb kontrolnych. Co będzie zawierał?

czytaj więcej »

W Holandii obowiązuje już część przepisów dotyczących obowiązkowej płacy minimalnej. Jednym z postulatów jest to, że zagraniczny przewoźnik musi ustanowić na terenie Holandii osobę do kontaktu na czas świadczenia usługi. Co jeszcze musisz wiedzieć na ten temat?

czytaj więcej »

Francuskie władze są nieprzejednane i nadal uważają, że płaca minimalna powinna dotyczyć kierowców wykonujących transport międzynarodowy. Interwencja Komisji Europejskiej nic nie dała w tej kwestii. W dodatku od nowego roku Francja wprowadza kolejny obowiązek dla przewoźników. Sprawdź, o co chodzi.

czytaj więcej »

Rząd przyjął projekt ustawy przeciw wyłudzeniom VAT. Przewiduje wysokie kary, które mają odstraszyć potencjalnych przestępców podatkowych. Co może grozić, jeśli ktoś wystawi fikcyjną fakturę lub ją przerobi?

czytaj więcej »

O tych wątpliwościach pisaliśmy w jednej z poprzednich aktualizacji. Chodziło o to, że badanie trzeźwości kierowców jest zgodne z prawem tylko wtedy, gdy wystąpiło uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie drogowe po spożyciu alkoholu.

czytaj więcej »

Obecnie za przeładowanie samochodu o dmc 3,5 t grozi co najwyżej mandat w kwocie do 500 zł. Zupełnie nie odstrasza to kierowców od popełnienia tego wykroczenia. Jednak ma się to zmienić i za jazdę takim przeładowanym samochodem będzie grozić nawet 15.000 zł kary.

czytaj więcej »

Rząd opublikował rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wyniesie ono 2.000 zł brutto.

czytaj więcej »

Nowe stawki opłat od ciężarówek będą obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Podwyżka ma skłonić przewoźników do korzystania z połączeń kolejowych, czyli przewożenia tirów koleją. Niestety, opłaty znacznie wzrosną.

czytaj więcej »

Najnowszy wyrok WSA w Rzeszowie wyłamuje się z dotychczasowej linii orzeczniczej dotyczącej karania za brak bocznych tablic kierunkowych. Zdaniem sądu za to nie należy karać w kwocie 5.000 czy 2.000 zł, ale w ogóle. Zapoznaj się ze szczegółami tego korzystnego wyroku.

czytaj więcej »

wiper-pixel