WYDANIE ONLINE

Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, zwana potocznie pakietem przewozowym, lada moment wejdzie w życie. Jest elementem walki fiskusa z wyłudzeniami w VAT, ale jednocześnie tworzy nowe obowiązki dla przedsiębiorców przewożących określone towary. Jakie są najważniejsze założenia tych zmian?

czytaj więcej »

Przewoźnicy wobec surowych regulacji w naszym kraju i państwach europejskich chcą mieć pewność, że spełnią wszystkie obowiązki i nie narażą się na kary. Szczególnie jest to ważne, gdy wykonują przewozy do kraju, w którym obowiązuje stawka minimalna, np. do Niemiec. Czy mogą sprawdzić kierowcę, nie zatrudniając go?

czytaj więcej »

Jeśli kierowca zmienia samochód w trakcie pracy, ma obowiązek odpowiednio opisać czas między wyjęciem wykresówki lub karty z tachografu a włożeniem ich do urządzenia w nowym pojeździe. Zobacz, jak zrobić to poprawnie.

czytaj więcej »

Pytanie: Jak wygląda odpowiedzialność agencji zatrudnienia za wykroczenia z ustawy o transporcie drogowym i ustawy o czasie pracy kierowców w przypadku tymczasowego kierowcy zatrudnionego w agencji na podstawie umowy o pracę? Czy pracodawca użytkownik ma prawo regresu do agencji za zapłacone grzywny, mandaty? Jak wygląda możliwość korzystania z usług kierowcy tymczasowego, gdy firma wykonuje zarówno przewozy na potrzeby własne, jak i transport zarobkowy na podstawie licencji?

czytaj więcej »

Pytanie: Wspólnik spółki cywilnej, który ma odpowiednie prawo jazdy i kartę kierowcy, odstawił ciągnik do serwisu. Wtedy nie miał ważnych badań lekarskich i zaświadczenia o odbytym szkoleniu. Dokumenty te uzupełnił w kilka dni po dniu prowadzenia pojazdu. W czasie kontroli stwierdzono, że nie miał prawa jazdy i naliczono karę. Zamierzam się odwołać od tej decyzji. Czy taki przejazd jest traktowany jako przewóz towaru i podlega regulacjom prawnym jak transport drogowy? Ten kierowca nie wykonuje przewozu towarów, tylko prowadzi samochód do warsztatu lub na parkingu.

czytaj więcej »

Pytanie: Wiadomo, że kierowca ma obowiązek zrobić 45-minutową przerwę po 4,5 godzinie jazdy. Jednak podobno również obowiązują go przerwy w pracy. Jak to pogodzić, żeby nie narazić się na kary za nieudzielenie przerwy?

czytaj więcej »

Ostatnio głośno jest o wadliwej serii kart kierowców, których termin ważności okazuje się w rzeczywistości krótszy niż nadrukowany. Nikt nie przewidział takiej sytuacji i nie zapobiegł jej, więc kierowcy mogą mieć kłopoty z prawidłową rejestracją swojej pracy, a w konsekwencji − ponieść wysokie kary pieniężne. Co w takiej sytuacji powinien zrobić kierowca?

czytaj więcej »

Kierowca, który jeździ na co dzień komunikacją miejską, ma prawo po godzinach wykonywać dodatkową pracę. Jednak musi pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Jakiej?

czytaj więcej »

Polski przewoźnik, który zamierza przeprowadzać transport na terytorium Niemiec, ma obowiązek powiadomić o tym wcześniej urząd Bundesfinanzdirektion West w Kolonii. Przedsiębiorca może wywiązać się z tego obowiązku, jedynie gdy prześle formularz na nr faksu urzędu. Na co warto zwrócić uwagę?

czytaj więcej »

Od 1 marca 2017 r. za fałszowanie faktur grożą surowe kary. Dotyczy to wyłącznie przestępców działających na dużą skalę. Uczciwi przedsiębiorcy, którzy dopuścili się pomyłki przy wystawianiu faktury, nie będą karani na podstawie tych przepisów.

czytaj więcej »

Nie trzeba już płacić prawie 30 euro za winietę wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej francuskiego ministerstwa środowiska. Cena winiety jest jednakowa dla wszystkich rodzajów pojazdów i wynosi 4,18 euro.

czytaj więcej »

Jeśli wysyłasz kierowców do wykonywania przewozów kabotażowych na terenie Włoch, zobacz, jakie warunki musisz spełnić. Jak służby sprawdzą, czy kierowca został oddelegowany.

czytaj więcej »

Przedsiębiorcy będą opłacali wszystkie składki pobierane przez ZUS na jeden rachunek. Nie będą już decydowali, czy wpłacona kwota powinna pokryć bieżące, czy zaległe składki. Co w pierwszej kolejności będzie regulowane?

czytaj więcej »

Takie rozwiązanie proponuje ministerstwo cyfryzacji z powodu rosnących składek stawek ubezpieczenia OC. Jeśli kierowca będzie jeździł przepisowo, koszt ubezpieczenia może być niższy. 

czytaj więcej »

Dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego można uniknąć wypłaty zaległych ryczałtów kierowcom. To ważne, szczególnie gdy kwota ta jest bardzo wysoka. Zobacz, co postanowił sąd.

czytaj więcej »

Niedawno informowaliśmy o wzroście opłat za przejazd autostradą A4. Okazuje się, że podwyżka obejmie też autostradę A2 na odcinku pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem.

czytaj więcej »

Od marca 2017 roku za rozmowy przez komórkę w czasie jazdy na terenie Wielkiej Brytanii trzeba zapłacić dwa razy więcej niż wcześniej. Ile to wykroczenie teraz kosztuje?

czytaj więcej »

Belgia w ślad za pozostałymi zachodnimi krajami Unii Europejskiej zdecydowała się wprowadzić minimalną stawkę godzinową dla branży transportowej. Wydaje się jednak, że przyjęte przez nią rozwiązania nie będą aż tak bardzo niekorzystne dla polskich przewoźników.

czytaj więcej »

Jest już pierwszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący wypłaty zaległych ryczałtów za nocleg wydany po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zapoznaj się ze szczegółami.

czytaj więcej »

wiper-pixel