WYDANIE ONLINE

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zliczają czas przerw, korzystając z tzw. metody odcinania. Powoduje ona, że kierowca może zapłacić dużo wyższą karę niż myślał. Dlaczego?

czytaj więcej »

W pojazdach lub zespołach pojazdów o DMC do 7,5 tony, które są zasilane gazem CNG, nie trzeba używać tachografów, ale tylko w określonych okolicznościach. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, żeby skorzystać z tego wyłączenia.

czytaj więcej »

Przepisy nie precyzują, w jaki sposób należy zakwalifikować czas spędzony przez kierowcę w oczekiwaniu na przejściu granicznym. A od tego przecież zależy wysokość wynagrodzenia, które kierowca dostanie. Są trzy możliwe wyjścia, które z nich wybrać?

czytaj więcej »

Przepisy o czasie pracy kierowców przewidują bardzo korzystny wyjątek dla kierowców, którzy towarzyszą pojazdowi przewożonemu promem lub pociągiem. Sprawdź, kiedy możesz skorzystać z tego wyjątku.

czytaj więcej »

Za każdy brakujący albo błędny wpis na wykresówce zarówno kierowca, jak i firma płacą 50 zł kary. Jeśli jakiś błąd powtarza się na wielu tarczkach, może się z tego uzbierać nawet kilka tysięcy złotych! Lepiej więc sprawdź, co poprawić, zanim dasz tarczkę inspektorowi.

czytaj więcej »

Masz problemy finansowe? Rozważ złożenie wniosku o restrukturyzację, to może Ci się bardzo opłacić. Musisz jednak pamiętać, że czas odgrywa tutaj strategiczną rolę. Im wcześniej taki wniosek zostanie złożony, tym lepiej, ponieważ zwiększa to szanse na uratowanie przedsiębiorstwa. Jakie korzyści daje Ci wniosek o restrukturyzację?

czytaj więcej »

Kontrole drogowe pojazdów przewożących osoby mogą prowadzić nie tylko inspektorzy ITD, ale też pracownicy organu, który udzielił firmie licencji lub zezwolenia na wykonywanie krajowych przewozów osób. Co mogą sprawdzić? Jak przebiegnie kontrola?

czytaj więcej »

Wyjścia awaryjne w autobusach nie mogą być oklejone folią, która może opóźnić lub w inny sposób utrudnić ewakuację pasażerów. Jeśli okleisz szyby, policjant może odebrać kierowcy dowód rejestracyjny.

czytaj więcej »

Często samochody ciężarowe mają zamontowany tzw. HDS, a więc specjalny żuraw przeładunkowy. Jakie dodatkowe dokumenty i uprawnienia musi mieć kierowca prowadzący taki pojazd?

czytaj więcej »

Jeśli wykonujesz usługę, podczas której występują przewozy w związku z utrzymaniem dróg, pamiętaj, że wolno Ci nie używać tachografu tylko w trakcie tych przewozów. Na pozostałych odcinkach drogi kierowca musi przestrzegać przepisów o czasie jazdy.

czytaj więcej »

Nie musisz oddawać wypisów, gdy sprzedajesz samochód, nie musisz też ubiegać się o nowy wypis, gdy pojazd kupujesz. Są sytuacje, gdy nie tylko jest to zbędne, ale też zupełnie się nie opłaca. Kiedy tak będzie?

czytaj więcej »

Sąd Najwyższy uznał, że kierowcy zatrudnionemu w sektorze prywatnym wolno wypłacić mniejszy ryczałt noclegowy, niż kierowcy zatrudnionemu w „budżetówce”.

czytaj więcej »

Sąd Najwyższy odpowie na pytanie dotyczące wypłaty ubezpieczenia za szkody wyrządzone przez stojący pojazd. Sprawa, której dotyczy pytanie skierowane do SN, może zdarzyć się w każdej firmie transportowej.

czytaj więcej »

Szef firmy przewozowej chciałby wprowadzić dla wszystkich kierowców jedną dietę w wysokości 48 euro + 2 euro dodatku noclegowego oraz ryczałty za noclegi podczas 45-godzinnych odpoczynków w kwocie 15 euro. Czy jest to zgodne z prawem?

czytaj więcej »

Firma zajmuje się utrzymaniem dróg, przewozi asfalt lany (twardolany) w specjalnych kotłach (ładowność ok. 10 ton). Czy do przewozu asfaltu kierowcy muszą być przeszkoleni w zakresie ADR i czy jest konieczność zatrudnienia w firmie doradcy ds. przewozu materiałów niebezpiecznych?

czytaj więcej »

Nasz Czytelnik i jego syn prowadzą oddzielnie firmy transportowe, specjalizujące się w przewozach osób. Każda z firm posiada po dwa busy: po jednym większym, na 20–23 osoby, i po jednym mającym 8 miejsc plus miejsce dla kierowcy. Oczywiście posiadają licencje. Chcieliby założyć spółkę. Jaka spółka byłaby najlepsza do prowadzenia takich przewozów? A może spółka nie byłaby dobrym rozwiązaniem?

czytaj więcej »

wiper-pixel