WYDANIE ONLINE

Coraz częściej przewoźnicy w komunikacji miejskiej, żeby zaoszczędzić, rezygnują z usług podwykonawców – firm sprawdzających bilety pasażerów. Przeprowadzanie kontroli powierzają kierowcom. O jakie dokumenty trzeba zadbać w tej sytuacji, żeby nie łamać prawa?

czytaj więcej »

Według nowego taryfikatora za brak wpisu manualnego dotyczącego kraju rozpoczęcia i zakończenia pracy kierowcy grozi kara w wysokości 100 zł. Jak mnoży stawkę kary inspektor – za każdy dzień czy za każdy wpis?

czytaj więcej »

Zgodnie z nowym taryfikatorem kar ITD za brak ważnej karty grożą wysokie kary. Warto więc sprawdzić, na ile dni przed utratą ważności karty trzeba wystąpić o kolejną i jakich procedur musisz przy tym dopełnić.

czytaj więcej »

Regulacje UE nie przewidują żadnego dokumentu licencyjnego dla przedsiębiorców wykonujących międzynarodowe przewozy na potrzebny własne. Mimo to w polskich przepisach wymagane jest zaświadczenie na przewozy na potrzeby własne.

czytaj więcej »

W 2019 roku wynagrodzenie minimalne wzrośnie do 2.250 zł

czytaj więcej »

Na koniec kontroli przeprowadzanej na drodze inspektor ITD sporządza protokół. Bardzo ważne jest, żeby kierowca zgłaszał swoje uwagi do protokołu albo odmówił jego podpisania, jeśli ma zastrzeżenia do treści protokołu. Potem może być już za późno na sprostowanie ustaleń inspektora.

czytaj więcej »

Nowelizacja ustawy o transporcie, która obowiązuje od 3 września, całkowicie zmienia system kar za przeładowanie pojazdu. Wprowadza też nowe zasady odpowiedzialności przewoźnika i załadowcy. Jak nowe przepisy będą w praktyce stosowane przez inspektorów?

czytaj więcej »

Według nowego taryfikatora od 3 września inspektorzy ITD mają prawo nakładać kary, jeśli kierowca pracował dłużej niż 10 godzin w dobie, w której praca trwała w porze nocnej. W jaki sposób inspektor przeprowadza takie kontrole? Jakich reguł musisz przestrzegać?

czytaj więcej »

Zdarza się, szczególnie w małych firmach, że nieoczekiwanie trzeba odprowadzić gdzieś samochód i żaden z zatrudnionych kierowców nie może tego zrobić. W takich sytuacjach przydaje się pomoc kogoś niezatrudnionego w firmie, np. członka rodziny właściciela. Czy taka osoba musi mieć zaliczoną kwalifikację?

czytaj więcej »

Zdarza się, że kierowca źle wykonał wpisy manualne i przez pomyłkę odnotował np. zamiast odpoczynku „inną pracę”. Co można zrobić w tej sytuacji, żeby uniknąć kary od Inspekcji Transportu Drogowego?

czytaj więcej »

wiper-pixel