WYDANIE ONLINE

Od 30 marca 2019 r. prawo UE przestanie obowiązywać w Wielkiej Brytanii. W związku z tym nie będą już też obowiązywać wszystkie ułatwienia unijne, związane z wykonywaniem międzynarodowego transportu drogowego. Co to oznacza dla polskich przewoźników?

czytaj więcej »

Wraz z nowym rokiem zaczną obowiązywać przepisy, które będą umożliwiały przechowywanie dokumentacji pracowniczej w postaci plików – na dysku komputera albo innym nośniku. Jakich zasad musisz przestrzegać, jeśli chcesz tak zrobić? W tym numerze pierwsza część artykułu, a w następnym – dalszy ciąg.

czytaj więcej »

Często zdarza się, że kierowca musi pojechać do serwisu, a tam poczekać kilka godzin, aż pojazd zostanie naprawiony. W jaki sposób zakwalifikować ten czas oczekiwania – jako czas pracy, dyżur, gotowość czy dyspozycję?

czytaj więcej »

Ubezpieczyciele dostali dostęp online do notatek policyjnych z wypadków drogowych

czytaj więcej »

Rząd zapowiada ułatwienia dla właścicieli pojazdów i kierowców

czytaj więcej »

Na  tarczkach do tachografu jest wydzielone miejsce na wpisanie dziennego przebiegu, czyli różnicy między stanem licznika w chwili rozpoczęcia pracy i jej zakończenia. Za brak wymaganych wpisów grożą wysokie kary. Czy przebieg jest takim wymaganym wpisem?

czytaj więcej »

Zdarza się, że przewoźnik wysyła do załadowcy samochód, który jest niedostosowany do ładunku – waga brutto towaru przekracza DMC pojazdu. Czy w takiej sytuacji załadowca może żądać dokumentów pojazdu, a nawet odmówić załadunku?

czytaj więcej »

Zdarza się, że kierowca wykonuje wyłącznie przewozy wyłączone z obowiązku rejestracji czasu jazdy. Czy w związku z tym musi mieć wyrobioną kartę do tachografu, skoro nigdy nie będzie jej używał?

czytaj więcej »

Często zdarza się, że na wykonanym przez fotoradar zdjęciu znajdują się dwa pojazdy, równo obok siebie (jeden jedzie prawym pasem, drugi lewym), poruszające się w tym samym kierunku. Czy w takim przypadku Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma podstawy, aby ukarać kierowcę mandatem? Skąd wiadomo, który kierowca przekroczył prędkość?

czytaj więcej »

wiper-pixel