WYDANIE ONLINE

Nowe przepisy, dotyczące przechowywania dokumentacji pracowniczej, obowiązują już prawie od pół roku, jednak wciąż sprawiają pracodawcom i osobom zajmującym się w firmach transportowych kadrami, wiele problemów. Zebraliśmy 6 pytań, które powtarzają się w listach do redakcji i poprosiliśmy naszych ekspertów o rady, jak postąpić w tego typu sytuacjach.

czytaj więcej »

Zazwyczaj przewozy dzieci do szkół są realizowane na podstawie zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych specjalnych. Jakich reguł trzeba przestrzegać w takim przypadku, jeśli chodzi o czas pracy kierowców?

czytaj więcej »

Urząd skarbowy ma prawo zablokować konto firmowe przedsiębiorcy bez żadnych dowodów, tylko dlatego, że podejrzewa przedsiębiorcę o oszustwa podatkowe. Potwierdził to WSA w Warszawie.

czytaj więcej »

Zdarza się, że przewoźnik sam nie jest w stanie wykonać wszystkich zleceń i posiłkuje się podwykonawcami – kolejnymi przewoźnikami. Jak się zabezpieczyć w umowie z takim podwykonawcą, żeby nie „wystawił Cię do wiatru”?

czytaj więcej »

Często zdarza się, że kierowca czeka na załadunek w kabinie nawet kilka godzin. Czy takie oczekiwanie należy zaliczyć do dyżuru, czasu pracy, przerwy czy odpoczynku dobowego? Przepisy pozwalają na kilka możliwości – sprawdź, jakich.

czytaj więcej »

Jeśli dostaniesz karę za przekroczenie nacisku osi, odwołaj się

czytaj więcej »

Pracownicze Plany Kapitałowe coraz bliżej – jak się przygotować?

czytaj więcej »

Załóżmy, że kierowca w poprzednim tygodniu miał skrócony odpoczynek tygodniowy, a teraz znowu odpoczywa tylko 35 godzin. Sądzisz, że takie rozłożenie odpoczynków jest niezgodne z przepisami? Nie zawsze.

czytaj więcej »

Nieprawidłowa obsługa viaBOX-u oznacza bardzo wysokie kary, kierowca powinien więc opanować ją perfekcyjnie. Dlatego jeśli przyjmujesz do pracy nowego kierowcę, upewnij się, że umie obsługiwać urządzenie pokładowe.

czytaj więcej »

Dokumenty, poświadczające, że przewoźnik spełnia wymagania finansowe, trzeba przedstawiać nie tylko, gdy uzyskujemy zezwolenie czy licencję, ale także wtedy, gdy kupujemy nowy samochód na potrzeby działalności. Czy kapitał zapasowy lub zakładowy też będzie się liczył?

czytaj więcej »

wiper-pixel