WYDANIE ONLINE

Czy przerwą w jeździe ciągłej w załodze jednoosobowej jest wyłącznie postój przy ustawieniu selektora tachografu na przerwę? Czy pozycje „inna praca” albo „dyspozycyjność” nie przerywają okresu prowadzenia pojazdu i nie resetują kolejnego odcinka czasu, po którym znów można jechać 4,5 godziny?

czytaj więcej »

Często gdy jeden kierowca wykorzysta przysługujący mu dzienny limit czasu prowadzenia pojazdu, zastępuje go drugi. Jednak wówczas trzeba skrupulatnie policzyć, ile może zająć dojazd, żeby nie skończyło się to karą dla tego drugiego.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia ewidencję czasu pracy pracowników należy przechowywać przez 10 lat. Czy dotyczy to też ewidencji czasu pracy kierowców, skoro ustawa o czasie pracy kierowców przewiduje 3-letni okres jej przechowywania?

czytaj więcej »

Nieuczciwi spedytorzy wykorzystają każdą możliwość, żeby nie zapłacić za przewóz albo chociaż wstrzymać płatność. Jednym z takich sposobów jest odmowa zapłaty, gdy kierowca zapomniał uzyskać pieczątek od odbiorcy. Nie daj się oszukać, spedytor nie ma w tej sytuacji prawa nie zapłacić.

czytaj więcej »

Nie wolno Ci kserować dokumentów kierowców – więc jak z nimi postępować?

czytaj więcej »

Od 2021 roku duże zmiany w systemie viaToll

czytaj więcej »

Czasami zdarza się, że musisz przewieźć na przyczepie bądź naczepie zestawu coś, co zasłania tylną tablicę rejestracyjną, np. wózek widłowy. Oczywiście tablica nie może być zasłonięta, byłoby to niezgodne z prawem. Jak rozwiązać ten problem?

czytaj więcej »

Polscy kierowcy, wykonujący przewozy na terenie Niemiec, muszą dostawać wynagrodzenie równe co najmniej stawce minimalnej, obowiązującej na terenie Niemiec. Czy dotyczy to tylko kierowców na etacie, czy również tych, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia?

czytaj więcej »

Załoga niekoniecznie musi się składać z dwóch kierowców, może ich być również trzech. Jakie zasady, dotyczące czasu pracy kierowców wówczas obowiązują? W jakiej kolejności kierowcy powinni siadać za kierownicą i jak rejestrować swój czas jazdy, skoro tachografy mają tylko dwa sloty?

czytaj więcej »

Ponieważ na rynku coraz bardziej brakuje kierowców, pracodawcy chętnie zatrudniają coraz młodsze osoby na to stanowisko. A wśród nich również uczniów szkół policealnych i studentów. Jeśli też masz takie plany, to weź pod uwagę, że raczej nie możesz takiej osobie powierzyć przewozów międzynarodowych. Bo nie uzyskasz zaświadczenia A1.

czytaj więcej »

Często zdarza się, że pracodawca wypisuje kierowcy zaświadczenie o działalności „z góry”, nie wiedząc, kiedy kierowca podejmie prowadzenie ciężarówki. Jaką datę i godzinę wpisać w takiej sytuacji jako koniec okresu objętego zaświadczeniem, żeby nie narazić się służbom kontrolnym?

czytaj więcej »

Do firmy przyszła informacja z GITD dotycząca zarejestrowanego przez fotoradar przekroczenia prędkości jednej z ciężarówek. Zdaniem kierowcy wykroczenie popełnił kierowca jadący innym pasem, jednak na zdjęciu nie zostało zarejestrowane inne auto. Dane z monitoringu GPS i tachografu potwierdzają, że ciężarówka w tym momencie miała inną prędkość. Jak się odwołać od kary?

czytaj więcej »

wiper-pixel