WYDANIE ONLINE

Gdy przewożone są towary podlegające pod przepisy ADR, odpowiednia instrukcja dla kierowcy musi znajdować się w pojeździe. Jak się upewnić, że instrukcja jest zgodna z aktualną wersją umowy ADR?

czytaj więcej »

Często bywa, że pracownik ma nazwę stanowiska sformułowaną np. „operator sprzętu specjalistycznego”, ale jego zakres obowiązków obejmuje m.in. czynności kierowcy pojazdu powyżej 3,5 tony DMC. Czy obowiązują go przepisy przewidziane dla kierowców?

czytaj więcej »

Lawety do transportowania aut często mają z tyłu wysuwane elementy, które powodują przedłużenie pojazdu. Jak inspektor mierzy długość takiego pojazdu – razem z tym wysuwanym elementem czy bez niego?

czytaj więcej »

Kierowca posiadający prawo jazdy kategorii D albo D + E do ukończenia 23. roku życia może być zatrudniony wyłącznie przy wykonywaniu regularnych przewozów osób na liniach komunikacyjnych na trasie nieprzekraczającej 50 km.  Nawet jeśli ma ukończoną pełną kwalifikację wstępną.

czytaj więcej »

Przepisy od prawie roku pozwalają na zdobycie prawa jazdy kategorii C osobom niesłyszącym i niedosłyszącym. Takich osób jest na rynku pracy coraz więcej. Jeśli zatrudnisz którąś z nich, możesz liczyć nie tylko na dobrego pracownika, ale też na dofinansowanie.

czytaj więcej »

Nowe przepisy o drogowych kontrolach technicznych już od 7 listopada

czytaj więcej »

Nie będziemy wliczać dodatku stażowego do pensji minimalnej

czytaj więcej »

Kierowcy mają specyficzne stanowisko pracy, m.in. z tego powodu, że obejmują ich szczególne regulacje związane z czasem pracy kierowców. W związku z tym przygotowanie umowy o pracę dla kierowcy i obwieszczenia o czasie pracy sprawia wielu pracodawcom problem. Zobacz, jak sobie z tym poradzić.

czytaj więcej »

Każdy odpoczynek tygodniowy łączy w sobie elementy zarówno dziennego odpoczynku, jak i przedłużenia go do rozmiarów odpoczynku tygodniowego. Czy wobec tego odpoczynek dzienny przerywany przeprawą promową może być częścią odpoczynku tygodniowego?

czytaj więcej »

Zdarza się, że kierowca, który prowadzi własną działalność, chce przewieźć swoim samochodem prywatne rzeczy. W takiej sytuacji warto zadbać o dowód, że jest to przewóz prywatny, bo inaczej można mieć kłopoty.

czytaj więcej »

W Internecie często można się spotkać z twierdzeniem, że w śmieciarce nie trzeba instalować tachografu. To nie jest prawda. Wszystko zależy od tego, jakie przewozy mają być wykonywane tym pojazdem.

czytaj więcej »

Zdarza się, że kierowca zatrudniony na zlecenie prowadzi własną działalność gospodarczą i tam już odprowadza składkę na ubezpieczenie społeczne. Czy wydane mu zaświadczenie A1 będzie ważne, gdy pojedzie w trasę do Niemiec albo Francji na zlecenie innego przedsiębiorcy?

czytaj więcej »

wiper-pixel